Днес ще разгледаме фрийланс профила в оДеск на Диляна. Тя смята, че нещо липсва в профила й, защото й е много трудно да си намира клиенти, а когато спечели нов клиент – ангажиментите й се свеждат до написването само на една статия.
Като цяло профилът й е добър. Попълнила си е добре всички секции, така че няма да се спирам на основните неща. Ако сега започвате с профила си, препоръчвам да прочетете статията за завършения фрийланс профил преди да се потопите в тази статия и/или в секцията с анализи на профили и мотивационни писма 😉
Заглавието на профила на Диляна
Диляна сподели, че или не може да намери клиенти, или клиентите я наемат еднократно. Първата мисъл, която ми идва на ум, е, че не я намират правилните клиенти. В тази връзка, бих препоръчала да подобри заглавието на профила си (by-line). Добавянето на ключови думи, които да й помогнат да излиза в свързани търсения, е пример за такова подобрение.
Например, настоящото заглавие е “Copywriter,Article writer, Bulgarian Translator“.
От описанието на профила й виждам, че няма нито опит, нито желание да се развива като преводач, така че предлагам да махне преводач с български от заглавието и да наблегне на частта с писането. Например:
“Copyrwirter, website content and article writer, blogger, native Bulgarian”
Може да добави и нещо за print advertising, тъй като виждам, че има в портфолиото си примерни брошури, върху които е работила.
Тествани умения и бърз поглед върху резултатите
С една от “последните” промени в оДеск, тестваните умения, които фрийлансърът добавя към профила си, се оцветяват в зелено, а нетестваните – в сиво.
Както виждаме, уменията на Диляна са в сиво, така че бих препоръчала да вземе свързаните тестове, за да могат да се показват в зелено и когато клиент мине с мишката върху тях, да вижда бързо и резултатите, с които е взела тестовете. Ето пример от друг профил как изглеждат взетите тестове в тази секция на профила (под снимката и заглавието на профила):
Описанието на профила (overview)
Според мен не е удачно да започваме описанието на профила си с обръщение, сякаш пишем писмо ( в този случай – Hello to everyone), нито пък да преповтаряме информация, която вече е налична (My name is Dilyana and I am a London-based freelance copywriter).
В описанието на профила си, Диляна се позиционира като креативен копирайтър, който умее да борави добре с думите. В светлината на това представяне, аз бих препоръчала самото описание на профила да е креативно, оригинално, дори забавно (if you wish). Най-добрият начин за Диляна да се открои като must-hire copywriter е да направи описанието на профила си оригинално и запомнящо се. Този ефект не е постигнат със “стандартното” описание, което е избрала да сложи на профила си.
Няма да давам пример, тъй като аз определено не съм гениален копирайтър 😀 Но за да илюстрирам какво имам предвид, ще посоча извадка от описанието.
“I believe that behind every successful business is a great copywriter who creates stories that people love, trust and follow.” – това е добро попадение според мен – силно начало, отразява един различен подход и разбиране за ролята на копирайтъра за целите и нуждите на бизнеса. Но ефектът от това силно начало е “развален” от последващото изречение “So that is my aim – to write contents that people will remember and like and will make your brand easily recognized on Internet.” Това според мен е “stating the obvious”. Разбира се, че това е целта на Диляна – нали го е казала с първото си изречение.
Много по-силно би било, ако просто продължи първото изречение, обвързвайки историите с бранда на бизнеса – например: “I believe that behind every successful business is a great copywriter who creates stories that people love, trust and follow. I write content that people like and remember. I help your brand be easily recognized online.”
С други думи, бих посъветвала Диляна да пренапише описанието на профила си по такъв начин, че първата му част (видимата преди линка “more”) да е доказателство за нейния талант като копирайтър. Към края на описанието може да остави и/или включи “задължителните” подробности като опит, спазване на крайни срокове, качество, и т.н. – но първата част да е attention-grabbing, да е открояващо се и запомнящо се описание, не просто поредното описание на фрийланс профил в оДеск.
Останалите неща по фрийланс профила на Диляна в оДеск
Както казах в началото на статията, профилът на Диляна е добре построен и нямам какво толкова да добавя. Ето няколко дребни детайла:
– в портфолиото си има предимно статии, уебсайт съдържание и блог постове – бих препоръчала да добави и копирайт примери, тъй като описанието на профила й я позиционира повече като копирайтър, отколкото като създател на текстове за уеб
– да направи повече тестове, свързани със създаване на съдържание и английски език; а тестовете, които вече е взела с “above average” резултати – да се опита да постигне топ 10, 20 или 30% класиране
– да добави “other experiences” като multi-cultural experience (native Bulgarian based in London си е предпоставка за това); може би да подчертае и уменията си да пише за различни индустрии, на различни теми, различни видове материали (в зависимост опита си)
– да махне “similar contractors” секцията от профила си, за да не губи потенциални клиенти заради показването на конкурентни писатели на собствения си профил.
Цената на профила на Диляна
$15.56 на час ми се струва добре за момента (предвид опита и ривютата, които има – с перспективи за растеж). Бих искала да направя бележка под линия обаче.
Виждам, че Диляна има минали проекти за сравнително малко пари – $5 за advertising material, $30 за media research… Не знам подробности за тези проекти – може да са били наистина малки и това да е било коректно възнаграждение; или пък да е поела малки и сравнително нископлатени проекти, за да получи бързо добри ривюта. Какъвто и да е слуаят, важно е да отбележа, че принципно когато клиент види такива суми за такъв тип проекти, впечатлението, с което остава, е за нископлатен фрийлансър. Силно препоръчвам на Диляна да отстоява цените си и да не поема повече “проекти за слава“, тъй като има оценки и ривюта и може само да се развива и да върви нагоре и напред. Цената (и уменията, разбира се) са определящи за правилното позициониране и намирането на правилните клиенти.
Добре, но имам един въпрос – как се маха секцията със “similar contractors”? Не мога да го намеря в настройките 🙁
Аз бих добавил още две неща:
1) Добре е да вземе участие в някой по-голям блог, като guest author, или да направят по-сериозен блог за писане с още 2-3 фрийлансъри, който взаимно да развиват и да правят известен. В момента няма някакви очевидни сериозни референции за писане (авторката, която аз ползвам, е завършила журналистика в Лондон и е автор в няколко вестника/списания в града, в който живее).
2) Снимката изглежда малко заспала, добре е да се смени с по-усмихната такава или по-сериозна бизнес, в зависимост от предпочитанията (аз лично обръщам внимание на това, въпреки че много хора излизат зле на снимки, но пък това продава).
@Диана, не мисля, че е възможно – това трябва да е от oDesk, в полза на клиентите.
Да, Марио, просто се зачудих, след като е споменато като to do, дали пък няма къде.
Здравейте, колеги!
Благодаря ви за коментарите 😀
@Диана – можеш да махнеш “similar contractors” като пишеш на съпорта, че искаш да “opt-out from Contractor Recommendation program” – ето линк към форума им, където е обяснено – http://bit.ly/12QDCuW – само да отбележа, че като махнеш similar contractors от своя профил, ти също няма да се появяваш като similar contractor на други профили – FYI
@Марио – благодаря за добавката. Това за снимката е вярно, не знам как съм го пропуснала 😀 Лично аз бих препоръчала да е усмихната снимка, даже може навън да е правена (на естествена светлина). А това за гост блог постове и за правене на друг блог, който да правят известен с други фрийлансъри, си е добра тактика. Изисква време обаче, и добър екип 😀
Диана много ти благодаря за чудесния анализ. Със сигурност ще приложа дадените от теб съвети.
Марио Пешев и на теб благодаря за дадените идейки. 🙂
Не знам дали е тук мястото, но още ми е трудно да се ориентирам 🙁 Искам да помоля за помощ за развиването на моя профил в одеск… много се ентусиазирах от идеята за фрилансърство, регистрирах се скоро и знам, че няма как веднага да имам проекти, но се чудя дали всичко е наред и имам някакъв шанс занапред, защото нямам образование за повечето от услугите, които предлагам.
Ето го профила ми: https://www.odesk.com/users/~01fa8a8230224f083f
Моля, моля, Диляна – използвай на воля каквото и както си харесаш! Благодаря ти, че участва в секцията с анализи на профили 😉
Божи, а на теб какво да кажа. профилът ти е добре построен. Бих предложила да направя анализ и на него, но наистина няма какво толкова да кажа – добре си се справила 😉 Това, че нямаш образование няма значение в повечето случаи – важното е какво можеш 😉
Бих те посъветвала да си увеличиш часовата ставка (виж трите статии за ценообразуване в блога), за да не се съревноваваш директно с нископлатени дизайнери и т.н. – като това не ти пречи да кандидатстваш с по-ниски цени за “проекти за слава” в началото, за да спечелиш ривюта. (Има и статия за тези проекти за слава – май беше първи стъпки във фрийланса).
Съветът за тестовете, който съм дала в тази статия, е валиден и за теб – виждам всички без един са ти сиви…
Аааа, и още нещо – виждам си си сложила линк към личен сайт в описанието на профила – това май е срещу правилата на сайта, може да те “накажат”. провери в хелп секцията и ако е наистина така, съветвам те да добавиш сайта си в портфолиото, а не директен линк в описанието 😉
Благодаря много за отговора, ще променя нещата 🙂 А за тестовете ще се постарая, но за някои от ‘уменията’ няма тестове и май ще си останат сиви 🙁