Както с много неща в живота, и този въпрос няма еднозначен отговор 😀
Така например, ако си изкарвате хляба с писане на текстове (съдържание на сайтове, маркетинг материали, разкази, статии, ъпдейти за профили в социалните медии) – да! Тук английският ви трябва да е отличен, a много работодатели биха искали дори да е на ниво близко до майчин език.
Подобно е положението, ако желаете да се развивате в сферата на обслужване на клиенти. За да бъдете успешен customer service agent отново ви трябва отличен английски, а ако в задълженията ви влизат разговори по телефона – много от клиентите ви може да искат дори липса на акцент в речта 😉
Ако обаче сте дизайнер или програмист, нивото на английския език не влияе изобщо върху креативността ви и по тази причина „сносен” английски ще ви е достатъчен. Езикът ви трябва само за да разберете заданията си, за да комуникирате с клиентите си и за да презентирате работата си. Например, случи ми се да работя с брилиянтен дизайнер, който обаче имаше много слаб английски. Толкова слаб, че често се налагаше да използва Google translator като ми пише мейли. Никога не сме си говорили вербално – не можеше 😀 Но достатъчно разбираше английски, за да трансформира заданията в невероятни дизайни… Много е важно да разберете, че не е нужно английският ви да е книжовен, граматически издържан, без правописни грешки или без акцент… В този случай много по-важно е да си боравите свободно с него, дори да имате ограничен речник.
Ако сте без някакви специални умения и знания и кандидатствате по проекти свързани с интернет проучвания, съставяне на списъци с информация по задание (data mining), копиране на информация от файл в база данни (напр. в сайт) и т.н. – тогава английски изобщо няма да ви е необходим за работата. Минимален английски ще ви е достатъчен, за да разберете изискванията на проекта и да се разберете с работодателя – най-вероятно писмено.
Не забравяйте, че нивото на владеене на езика може да бъде определящо за по-висока или по-ниска ставка на час. Например, минималният английски няма да ви позволи да кандидатствате успешно по проекти различни от data mining, а този вид работа е традиционно ниско платена (от $1-2 на час до не повече от $5-6 на час и то ако умеете много добре да се продавате 😀 ). От своя страна, отличният английски увеличава шансовете ви за по-високо заплащане напр. в сферата на обслужване (вкл. телемаркетинг), тъй като работодателите са склонни да платят повече на източноевропейски кадри за отличен английски, отколкото по-малко пари, но на индийци със силен акцент.
При всички случаи ключът към успеха в усилията за подобряване на нивото на английския ви е практиката!!! Гледайте филми без субтитри; следете новините не по bTV, а по CNN или BBC; ежедневно отделяйте време за американски или британски телевизии и предавания, не български; купете си скрабъл на английски и играйте; намерете и онлайн игри, които развиват езика ви; помолете приятел, който има отличен английски, да прекарва с вас по няколко часа седмично и да си говорите на английски. Колкото повече слушате английска реч, толкова по-бързо ще подобрите собственото си ниво. Колкото повече говорите на английски, толкова по-бързо ще прескочите границата на притеснението и ще откриете как днес използвате 100 думи в елементарни разговори и с много мислене, а след 1-2 месец аизобщо няма да се замисляте за словореда в изречението или каква дума да използвате в дадена ситуация. Практика, практика и пак практика – без прекъсване!
Ето като за начало – направете този тест за оценяване на нивото си. Практикувайте активно 1-2 месеца и го направете отново. Ще видите каква разлика ще има 😉
Това ми напомня за въпросите, свързани с интервюто – с камера или без камера, писмено или устно, по мейл или по чат… Вече съм обръщала внимание на това в статията за фрийлансъра и интервюто и мисля, че е ясно че правилен отговор на този въпрос също няма. В зависимост от работата и от хората – интервюто може да протече по всякакъв начин. Новото, на което бих искала да обърна внимание, е че е препоръчително да оцените английския си коректно, когато попълвате профила си. Не си пишете отличен с надеждата, че повече хора ще се свържат с вас, защото хората, които искат наистина отличен език и видят, че вие го нямате, ще бъдат разочаровани и ще са загубили както своето, така и вашето време. Също така не принизявайте знанията си от притеснение, че имате добър английски, но има много хора, които го владеят по-добре от вас. Както отбелязах, разлика между чудесен книжовен език и среден английски, с който боравите свободно, може да са еднакво добри, поставени в различни ситуации!
Ако се занимавате с писане или обслужване на клиенти, няма смисъл да ви обяснявам как да оцените езика си – трябва ви чисто и просто отличен английски и ако го имате, няма да се чудите дали го имате 😀
За всички останали, които имат своите съмнения – сигурно ще ви е интересно да видите CEF Self-Assessment за нивото на английски според университета в Кент. Нивата са общо 6 – от А1 до С2. Нека приемем, че звездите в oDesk съответвстват на нивата A1, A2, B1, B2 и C1, а C2 си е направо за natives. Прочетете обясненията на всяко ниво и самоопределете своите знания.
Е, вашият английски на какво ниво се оказа и достатъчно ли ви е за вашата работа?
Надявам се да сте си вдигнали самочувствието и да кандидатствате с по-голям оптимизъм по нови проекти!
Отлична статия отново,това което правиш е страхотно!
Благодаря!!! радвам се, че статиите се харесват – в крайна сметка идеята от самото начало беше да помагам като споделям опит 😀
Аз съм разработчик и английският не е проблем. Гледат работата, която върша.
Иначе и аз ползвам Google Translate. А клиентите даже са доволни от английският ми 😉
Най-добре не се мъчете с курсове и подобни. Запишете университет на английски в чужбина и след 4 години, не само ще имате перфектен английски ами и специаност. Става и само магистратура да се запише.
мисля, че забравяш колко по-скъпо е да се запишеш в университет, отколкото да запишеш курс тук и да отидеш да практикуваш в чужбина – на почивка или не. И освен това, много вероятно е хората вече да имат специализация и професия, а само английският да им липсва. кое е по-рентабилно в този случай – курс или унтиверситет заради единия ти английски? 😉
Е, не само за единия английски :). Но така се учи най-добре език принципно. Няма нужда да е много далеч, има и в Австрия и Германия и в България университети в който се преподава на английски.
Здравей Диана,
от известно време чета за фриланс работата и попаднах и на твоята страница.Дълго време смятах ,че няма да мога да работа подобно нещо понеже не умея нищо,но тук в тази статия ти казваш че може и без специани умения да работя работа като интернет проучвания, съставяне на списъци с информация по задание (data mining), копиране на информация от файл в база данни.Моята молба е ако можеш и имаш време да дадеш повече информация-къде да търси такава работа,в какво по точно ще трябва да правим и т.н.Предварително искам да ти благодаря имам и други въпроси ,но първо това -понататък пак ще пиша.
Здравей, Зори! Радвам се, че си попаднала на блога – надявам се да намериш полезна за себе си информация 😀
Преди време, още като започвах блога, бях отделила време за проучване на няколко сайта… Тъй като не съм се занимавала с неспециализирана работа – не мога да ти дам съвет от личен опит, но определено ще намериш полезна инфо в следните 2 статии:
– популярни сайтове с фрийланс проекти – с кратко описание на сайтовете и видовете проекти в тях – http://bit.ly/hGUzPK
– по-обстойна оценка на оДеск – аз него ползвам основно – http://bit.ly/fXNzGZ – но конкуренцията за неспециализирани проекти е убийствена там, заради индийци, пакистанци, филипинци и т.н. И все пак – регистрирай се, разучи го – както проекти, така и условия, възможности, тестове, и т.н.
Запознай се с тези и други статии в блога – мисля, че ще са ти полезни да се ориентираш къде и как да започнеш пътя си като фрийлансър. А ако имаш въпроси или идеи за статии, които искаш да видиш и все още не са публикувани, ще се радвам да споделиш идеите си в предназначената за тази цел дискусия във ФБ – http://on.fb.me/mivsbo
Благодаря, че четеш блога и стискам палци! 😀