Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

10 стъпки за изграждане на фрийланс профил

26 юни 2010 By Diana 43 коментара

Завършен профил на начинаещ фрийлансърФрийлансърът има най-много затруднения в началото на свободната си практика – когато няма опит и доволни клиенти зад гърба си. Затова профилът за стартиращия фрилансър е от първостепенна важност. Колкото и банално или невероятно да ви звучи, завършеният профил е 67% гаранция за успех на начинаещия специалист на свободна практика.

В колко фрийланс сайта сте се регистрирали? Кандидатствали ли сте вече по проекти? А наели ли са ви по някой от тях?

Ето няколко практически съвета, които да подобрят успеваемостта ви:

Внимателно изберете потребителското си име

Това ще е името, с което клиентите ще ви познават. Добре е то да бъде вашето име, а не измислен псевдоним. По-лесно е да се довериш на todorivanov или tivanov отколкото на naidobriatoshko. Второто звучи несериозно, а за чужденците не само че то няма да има смисъл, но ще им е трудно да го произнесат и запомнят.

Поставете правилната профилна снимка

Тя не трябва да е в цял ръст по бански или от последното ви парти с коктейл в ръка. Да сложите снимка с гаджето от последната ви разходка в парка също не е добра идея. Нека снимката е делова, но пък не прекалявайте, за да не изглеждате сухари. Фрийлансърът е човек, на който може да се разчита, но също така е независим и цени своето време и свобода. Снимката трябва да отразява и двете.

Не подценявайте значението на заглавието на профила ви

Като фрийлансър, вие едва ли искате най-отгоре в профила ви да излиза „Ivan Todorov – Ivan Todorov, Bulgaria” или “Ivan Todorov – I love to work, Bulgaria”. Още със заглавната част на профила си вие трябва да грабнете вниманието. Често работодателят разглежда профил на независим специалист именно защото му е харесало заглавието. Пример за добро заглавие би било „Ivan Todorov – 10 years multicultural experience in data processing, data entry professional, Bulgaria” или “Ivan Todorov – SEO, SEM & SMM, online marketing professional, Consultant, Bulgaria” или нещо дори по-специфично като „Ivan Todorov – HTML, CSS, Javascript, Photoshop, AJAX – everything for your website, web developer and graphic designer, Bulgaria”.

Опишете целите си – подробно и реалистично

За фриланса никога не е добра идея да оставите тази част празна. Непопълнените цели (или objectives както е в много от сайтовете с фрийланс проекти) говорят на работодателите само едно – вие сте или твърде заети да ги попълните, което означава че нямате време за нови проекти; или че сте недостатъчно организирани и отговорни, за да се представите в няколко реда. И в двата случая, наетият фрийлансър ще е друг, а не вие. Използвайте кратки и ясни изречения, говорете по същество. Никога не лъжете! Не забравяйте, че вече сте независими специалисти и репутацията ви зависи от това до каква степен тежите на мястото си и изпълнявате обещанията си.

Добавете поне 1 проект в портфолиото си

Може би нямате самостоятелно завършен проект като фрийлансър, но със сигурност сте правили нещо по специалността си преди. Ако сте преводач или писател – дайте линк към ваша публикация или труд. Ако сте добър в проучванията, приложете файл с последния си доклад. Ако пък се занимавате с копирайт или друг вид криейтив – не се колебайте да приложите брошури, интернет страници, плакати – като посочите естествено, че не дизайнът, а концепцията е ваша. Дори само 1 пример да дадете – по-добре ще бъде от празно портфолио, а с течение на времето ще добавяте каквото е нужно 😉

Дайте информация за минал професионален опит

Mакар вече да сте фрийлансър, по-вероятно е да получите проект, ако имате работна история. Защо ли? Защото сте се утвърдил като специалист благофдарение на предишните ви работи. Те са развили работната ви етика и навици, които са ви нужни и в надомната работата. Никой не иска да даде проекта си в ръцете на неопитни хора. Списък с 2-3 предишни работодатели ще вдъхне доверие у бъдещите.

Ако имате високо или специализирано образование, акцентирайте на него

Все още има хора, които гледат тапията и това може да ви удари едно рамо в началото… Особено когато нямате история и репутация във фрийланс средите, нито клиенти, които да са работили с вас и да ви препоръчат. Никой няма да проверява наистина ли имате дипломите, които казвате… но не злоупотребявайте с това, защото ако напишете, че имате Немска филология, от вас ще се очаква да имате перфектен немски 😉

Систематизирайте най-важните си практични умения

Естествено че ще споделите уменията си за работа с MS Office. Като фрийлансър, ще ви е полезно ако имате умения за работа с някоя по-специализирана програма във вашата сфера. Каквото и да е, тук е мястото да го изтъкнете. Не забравяйте и секцията „други”, в която да впишете така важните за всеки фрийлансър качества като организираност и планиране на времето, мултикултурен опит (ако имате такъв), мултитаскинг, умение за работа под напрежение или желание за извънредна работа, и т.н.

Правете тестове за оценка на умения и компетентност

Като начинаещ фрийлансър, практичните тестове са единствения начин да докажете на работодателите, че разбирате от това, което правите. Не във всички фрийланс сайтове има такива тестове, а в някои са дори платени. Това е една от причините, поради които препоръчвам oDesk – има много и добре направени безплатни тестове за оценка на собствените качества и възможности. Не ги подценявайте – доста са реалистични и в никакъв случай лесни. Покриват сериозна част от знанията и уменията, нужни в дадена сфера и се правят за време. Не правете всякакви тестове, а отделете време само за онези, които са свързани с вашата специалност и ще ви послужат в професионалния път и развитието ви като фрийлансър.

Определете правилно цената си

Най-ниска цена не е добра политика във фрийланса. Това, че вие сте от България, а работодателите ви са от САЩ, Австралия и Западна Европа вече ви прави достатъчно евтина работна ръка просто заради разликата в стандарта на живот. Ако ви е ниска цената рискувате да попаднете в една категория с всички филипинци, пакистанци и индийци, които са много евтина работна ръка, но вършат неспециализирана или ниско качествена работа. Другата опасност е да не се изхвърлите с цената си твърде много – все пак, работодателите идват във фрийланс сайтовете, за да намалят фирмените си разходи, а не защото не могат да намерят високо платени специалисти в своя град 😉 Най-добрата стратегия в случая е да проучите в конкретния сайт на каква цена работят конкурентите ви в дадената сфера (от най-ниска до най-висока надница за час) и да поставите малко над средната цена – ако сте добри специалисти, разбира се. А като кандидатствате по проекти, вие винаги имате възможността да увеличите или намалите цената си в зависимост от конкретната ситуация и работа. Може да поработите и за слава и препоръки в началото, ако решите 😀

Това са основните неща, свързани с профила на стартиращия независим специалист. Попълнете профила си и сами се убедете, че 67% от успеха на начинаещия фрийлансър се крие зад завършения и добре направен профил. Ако все още нямате никъде никакъв профил, време е – регистрирайте се в oDesk и започнете, безплатно е 😉

Споделете какъв беше първият проект, по който ви наеха в резултат на завършения ви фрийланс профил! 😉

 

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Росица says

    15 февруари 2011 at 2:34 pm

    Здравей Диана,
    Бих желала да ти благодаря за прекрасния блог, който беше моя указател при започване на работата ми с oDesk (истината е, че дори от блога разбрах за тази система). Сега вече имам своя първи проект, а когато го спечелих, просто не можех да повярвам, че съм успяла. Много пъти се повяваха мисли от сорта на “Ти няма да успееш, това не е за теб, защо си губиш времето да пишеш профили и да кандидатстваш, като знаеш, че нищо няма да стане и т.н.” Но ти ми помогна да преодолея тези мисли и да продължа да упорствам, защото това е пътят на успеха. Истината е, че дори профилът ми беше само на 80 % завършен, когато спечелих проекта си. Вероятно го спечелих, защото работодателят беше дал една малка примерна задача, която да се направи във формата за кандидатстване и просто му хареса как съм я направила. Въпросът е, че това ми даде кураж и ми показа, че мога, просто трябва да продължавам, да се усъвършенствам и така ще постигна по-големи успехи. Плюс това, щом има първи проект, това значи, че ще има и втори, и трети… Благодаря ти отново!

  2. Diana says

    16 февруари 2011 at 12:01 am

    Здравей, Росица! Благодаря ти за милите думи – много съм щастлива, че съм ти помогнала да преодолееш лошите мисли “не мога, това не е за мен, ще се откажа”, но в крайна сметка силата е в теб и във всеки един от нас – каквото не сме решили, това не сме постигнали. Дерзай и много успехи!!! Благодаря, че четеш блога – надявам се и в бъдеще да публикувам полезни за теб и всички читатели статии 😀

  3. gery_tsm says

    24 февруари 2011 at 5:31 pm

    Привет Диана, много хубав блог – вчера го открих и го изчетох на едни дъх. Имам един въпрос и той е относно цената на час, която се попълва в профила. В случай, че си абсолютно начинаещ фрийлансър (като мен), не се ли подразбира, че трябва да се сложи една прилично ниска цена (като за Пакистан / Индия ниска:)), защото нямаш все още никаква репутация освен това, което си написал и портфолито да кажем. Или в профила се слага някаква принципна цена (дори и да си в началото), а вече когато се кандидатства по не толкова висококвалифицирани работи (с цел трупане на рейтинг) можеш да дадеш ниска цена.

  4. gery_tsm says

    24 февруари 2011 at 5:33 pm

    Забравих да добавя, че съответно като трупаш опит и хубав рейтинг тази ниска цена ще я редактираш и ще я повишиш разбира се.

  5. Diana says

    24 февруари 2011 at 9:16 pm

    Според мен, цената която трябва всеки един да сложи на профила си трябва да отговаря не неговите знания, умения и професионализъм. Защо да слагаш $5 на час след като си изключително добър дизайнер и може да изкарваш по $15-$20 и повече на час с уменията си? Винаги имаш опцията да кандидатсваш по лесен проект на $5 на час за 1 час работа. Но реалната ти цена, сложена на профила дори без да имаш опит и ривюта в конкретния сайт, говори за теб като съзнателен фрийлансър с ясна представа колко струва трудът му. Да се върна към примера си – ако си дизайнер и сложиш $5 на час на профила си, качествените работодатели ще те подминават като евтина и некачествена работна ръка и юе се котактват само тези, които не ги е грижа за качеството – те никога ен са добра партия, особено за начинаещия фрийлансър. И пак казвам – цената на профила е тази, на която теб те контактват. Когато ти кандидатстваш, всеки път се изисква да впишеш цена – може да е различна от посочената в профила… Дано съм помогнала 😉 Благодаря, че четеш блога и много успехи! 😀

  6. Ива says

    14 юли 2011 at 11:10 am

    Здравей Диана!
    Хиляди благодарности за труда, който си положила с разработването на този толкова полезен сайт! Надявам се нямаш нищо против, за мен ти стана моя “гуру” в света на фрийлансинга!
    И да премина към същината – изчетох всички съвети относно попълването на профила в Odesk, но никъде не видях нещо свързано с т.нар. “ID verification” – до колкото разбирам искат да им се изпрати сканирано копие на документ за самоличност + “utility bill or bank statement”. Относно документа за самоличност е ясно, но за другия ми е въпроса – някакво извлечение от банката ли трябва да търся (на аглийски?) или нещо друго…? Благодаря предварително!

  7. Diana says

    14 юли 2011 at 1:25 pm

    Здравей, Ива!

    Благодаря ти за милите думи – радвам се, че си попаднала на блога някога някъде и ти е помогнал в професионален план 😀

    по въпроса ти – не намираш нищо в статията за ID Verification, защото статията е от преди да го има това за ID verification. Аз знам, че не е задължително и респективно – не съм го правила… така че не мога да ти дам подробности от опит.

    Така като гледам обаче изискванията в сайта, почти същото е като ID verification в PayPal:

    – scanned or digital photo е ясно
    – scanned copy of national ID – също е ясно
    – третият изискуем документ е utility bill or bank statement – идеята им е да има името и адреса ти на този документ и да е от последните 6 месеца. Ако партидата за ток, вода, парно и т.н. е на твое име, тогава сканираш и пращаш съответната сметка (utility bill) – да се виджа име и адрес, с които си регистрирана в оДеск. ако нямаш партида на твое име, остава банково извлечение.

    Тука сега идва ред на една друга уловка – поне с PayPal беше така 😉 Да си извадиш bank statement струва парички – от 10 до 50 евро в зависимост банката (а може вече и повече да струва). Само че, оДеск не ги интересува реално банковото ти състояние, тях ги интересува че си истински човек с истински адрес. Така че отиваш в банката и искаш Удостоверение от банката, че си лицето Х, живущо на адрес У, притежаващо банкова сметка в тази банка, тази валута и т.н. – те са стандартни документи по образец. Не струва нищо и на PayPal им свърши работа за ID verification, предполагам, че и на оДеск ще им свърши.

    Пиши после какво е станало – това дали е сработило или не 😀

    Успех! 😉

  8. Ива says

    15 юли 2011 at 8:56 am

    Благодаря ти много за отделеното време! Аз също веднага се сетих за ID verification в PayPal, но не ми се е налагало да го правя до сега. Днес ще помоля за извлечение банката, но в мен възниква следния допълнителен въпрос – при положение, че всички документи, които бих могла да представя, удостоверяващи че съм истински човек с истински адрес, както ти казваш, са на български – до каква степен това ще послужи на oDesk/респективно PayPal? Представям си как в оДеск получават една сканирана сметка за GSM например на български и се почесват умно…От друга страна никъде не са посочили документа да е на английски език, така че мисля да пробвам, ще пиша какъв е резултата!

  9. Diana says

    15 юли 2011 at 9:01 am

    и аз си мислех същото – хахаха. в PayPal мина с БГ документи – но то се очакваше, тъй като са голяма международна компания и сигурно имат представители с български. Виж за oDesk не знам – но в крайна сметка наистина няма изискване за документ на английски, така че давай смело, а те ще кажат ако нещо друго им трябва 😉

  10. Ива says

    16 юли 2011 at 11:25 am

    и продължението – ето какво намерих в мейла си днес – “Congratulations! You have successfully verified your identity on oDesk.”

    Пратих като “bank statement/utility bill” последната си сметка за GSM (изцяло на български, но с видими три имена и адрес). Моето заключение е, че или не ги гледат твърде внимателно, имайки предвид, че ми отговориха за по-малко от 24 часа, или пък имат изключително добра вътрешна организация! Сега след 100% завършен профил и дори успешна идентификация, остава да дойде и първата работа! 🙂
    Успех на всички в начинанията!

  11. Diana says

    16 юли 2011 at 1:23 pm

    еее, супер, мерси за обратната връзка, Ива!

    не чакай да дойде първата работа, бори се за нея 😀
    стискам палци да спечелиш първия си проект много скоро!

    междувременно, ако имдаш въпроси, на които не намиаш отговор в блога, или просто искаш да видиш статия на някаква тема – пиши в дискусията във фейсбук – аз много обичам читателски мнения, препоръки, критики, похвали, въпроси, всичко 😀

  12. ДоброМир says

    5 август 2011 at 6:11 pm

    Диана,

    готово – хвърлих се в океана:

    https://www.odesk.com/jobs/~~5a328de7d0b25885

    WiseMan CAx

  13. Diana says

    5 август 2011 at 7:39 pm

    поздравления, Добромир! Но това, което си постнал като линк, не е фрийланс профил, а обява за проект… 🙂 в което няма лошо – освен ако не е неволна грешка.

  14. ДоброМир says

    5 август 2011 at 8:47 pm

    Е-е-е… не е неволна грешка, а чисто и просто мислех че са взаимно обвързани.

    Ето това би трябвало да свърши работа:

    https://www.odesk.com/e/394790/jobs/

    Да предупредя от сега – утре ще го попълвам с пълните му подробности. Засега чета внимателно инструкциите и гледам да създам отлична визия.

    Поздрави.
    Добромир – WiseMan CAx

  15. Diana says

    5 август 2011 at 8:50 pm

    Линкът, който пък си пуснал сега, изисква специален достъп – може би е твоето меню на работодател 🙂

    виж, профилът ти няма нищо общо с обявите за работа, които ти пускаш. Обявата има за цел да кандидатстват по нея други хора и ти да ги интервюираш (това е първият линк, който ти пусна). профилът ти от друга страна представя теб като контрактор и има за цел да те представи пред потенциални клиенти/работодатели. Такъв линк до момента не си пуснал – а аз именно за изграждането на такъв профил говоря в статията горе 😀

  16. ДоброМир says

    5 август 2011 at 9:44 pm

    Да….

    Докато разглеждах сайта попаднах на:
    https://www.odesk.com/login.php

    И съответно реших да се регистрирам най-после – вижда се Логин полета и други аксесоари за регистрация в тази страница и реших да се захващам с действие.

    Това е страница на oDeks в която се показва възможност за регистриране на нови потребители и на предприемачи.

    Или поне толкова разбирам от английски – при мен математиката е на високо ниво…

    Та докато цъках и се регистрирах и накрая получих поздравления. Но сега виждам че съм от другата страна…

    И с други думи – в момента не се усещам какво съм сбъркал. 🙂

  17. ДоброМир says

    5 август 2011 at 10:45 pm

    Ето това трябва да е:

    Title: eng. Dobromir Petrov

    https://www.odesk.com/d/profile.php

  18. Diana says

    6 август 2011 at 9:49 am

    ох, този линк, който пък сега си дал, е линк, който само ти виждаш твоя профил – логично е, че ако аз кликна на него, тогава ще видя собствения си профил 😀 все пак – нищо в URL-то няма за теб…

    сега, за да стигнеш до профила си – кликни на горния линк, който си дал последно – би трябвало да се отвори страница, която да е много подобна на картинката, която има в горната статия (със снимчица, име и т.н. – каквото си попълнил в профила си). Линкът, който е към твоя профил, е в полето “Permalink” точно под снимчицата (или съответно в браузъра – но той е по-дълъг, мисля).

    За да ти е по-лесно, преди да правиш каквото и да било в сайта, седни и прочети информацията предоставена в него – как да работиш със сайта, какви са му правилата и процедурите и т.н. – Help секцията на oDesk е изключително подробна и полезна за новодошли… 😉

  19. ДоброМир says

    8 август 2011 at 9:14 pm

    Здравей, Диана!

    Искам да ти благодаря за търпението което полагаш, а също да ти кажа че последният линк бе взет след като видях написано:
    View your public profile

    И под въздействието на умората и въодушавението което ме обзе че излизам на световния пазар недогледах линка… Той наистина е “криптиран” с цел по-голяма сигурност.

    Ето сега следвайки съвета ти за “пермалинк-а” давам следното:
    https://www.odesk.com/users/~~e04e2406aa1dd99f

    оДеск наистина са сериозни и първо ще прегледам портфолиото си (за да е на нивото им), а после ще седна и да им прочета политиката на коректни взаимоотношения.

    Поздрави!

  20. Tanya says

    18 август 2011 at 6:00 pm

    Здравей, Диана!
    От известно време следя блога. Намерих много полезна информация. Регестрирах се в oDesk, създадох си профил, сега трябва да направя Verification Status до 7-10 дни. Ако имаш време би ли ми обяснила какво е това. Благодаря ти предварително за отговора.
    P.S. oDesk не ме допуска да кандидатствам по обяви за работа.

  21. Diana says

    19 август 2011 at 9:38 am

    Здравей, Tаня! благодаря, че четеш блога – надявам се да ти помага все повече 😀

    по въпроса ти – какво имаш предвид като казваш, че трябва да направиш “Verification status” – може би имаш предивд ID verification? Ако да – моля те виж малко по-нагоре в коментарите на тази статия сме обсъждали точно този проблем (започва от коментар #6 от Ива).

    ако имаш друго предвид – моля да обясниш с малко повече детайли, за да разбера и отговоря, ако мога 🙂

    що се оптнася до твоя P.S. – oDesk не те пуска изобщо? или те е пуснал да кандидатсваш 2 пъти и е спрял… защото имаш ограничение на броя активни кандидатури, ако не си минала oDesk readiness test-а… и тук малко повече инфо ще ми е нужна, за да разбера какъв е проблемът. но принципно oDesk няма просто да ти забрани кандидатсването – най-вероятно си достигнала някаква квота. прочете ли help-а в сайта с всите му процедури, правила, права и задължения за работа в сайта и т.н.? там са описани и ограниченията, за които говоря (20 активни кадндиатури, ако си взела теста, 2 ако не си; 25, ако си взела теста и си верифайнала ID-то си, и т.н.).

    дай повече подробности, ако все пак не съм разбрала какво питаш и имаш нужда от още инфо 😀

  22. Tanya says

    19 август 2011 at 8:20 pm

    Здравей, Диана!
    Благодаря за отговора! Да става въпрос за ID verification, но вече бях задала въпроса когато прочетох коментарите по-горе.
    Относно втория ми въпрос, не съм минала oDesk readiness test-а…, но при първият опит за кандидатстване не ме допусна помислих, че не съм направила нещо както трябва и пробвах втори път и тогава не ме допусна. В същото време активни оставаха да стоят 2бр. кандидатури. Тогава видяхл че може би трябва да направя тази ID verification и реших да се информирам, но тъй като нямах на разположение сканирани описаните документи, реших да затворя прозореца и тогава се изписа срок в който трябва да завърша ID verification.
    Надявам се да съм описала всичко ясно. Благодаря ти много за отделеното време още веднъж.
    P.S. Знам, че все още профилът ми не е завършен (не съм попълвала тестове), но реших да видя как се кандидатства.

  23. Diana says

    21 август 2011 at 2:45 pm

    oDesk readiness test-а е за да се подготвиш за работа с платформата. Щом не си го минала 2 пъти, занчи изобщо не си чела нищо от Help секцията – иначе като цяло тестът е елементарен, ако си се запознала подробно с процедурите за работа в сайта. Та, както казах, щом не си минала рединес теста, имаш право на 2 активни кандидатури. щом го минеш – ще станат 20. ако си потвърдиш самоличността – ще станат и 25. Прочети коментарите по-горе – в един от тях (до Добромир) съм дала и линк към FB discussion, където сме засегнали и въпроса за readiness test-а. Погледни го като инвестиция в бъдещето – не е номера само да вземеш теста, а наистина да се запознаеш с процедурите на сайта и да ги следваш за успешна работа с платформата 😀

  24. Tanya says

    22 август 2011 at 3:09 pm

    Благодаpя, Диана!
    Започнах да чета Help секцията по-обстойно пpеди 2 дена. Надявам се, че ако нещо не ми е ясно ще мога да задавам въпpосите си в твоя блог.
    Пожелавам ти лек и споpен ден! 🙂

  25. Diana says

    22 август 2011 at 3:55 pm

    Здравей, Таня! и аз като започвах – 3 дни четох хелп-а докато се запозная с всичко 🙂

    ако имаш въпроси по статиите – задавай на воля. Иначе, за въпроси от общ характер – по-добре използвай дискусията във фейсбук, за да държим коментарите под статиите по темите на самите статии. дискусията във фейсбук е не само за въпроси, но и за идеи за статии, обратна връзка, всичко! можеш да създадеш и собствена дискусия, ако сметнеш за редно или просто предпочиташ така 😀

    Хубав ден и на теб 😉

  26. Diana G. says

    15 декември 2011 at 3:15 pm

    Здравей Диана,
    Съвсем отскоро съм фен на Freelance Tips ,
    който е моя указател за започване на работа като freelancer в oDesk, а и въобще. От блога разбрах за този сайт, засега съм само регистрирана и правя профила си взимайки предвид всичките ти препоръки (които са безценни за мен). Ровейки се в oDesk и разглеждайки профилите на други колеги от моя бранш се натъкнах на някои твои много буквални последователи.

    https://www.odesk.com/users/Professional-Graphic-Web-and-Print-Designer-Brand-Specialist-Europe_~~bbb75e8ede77d5be?sid=49002&tot=176&pos=0

    Благодаря за полезният блог !!!

  27. Diana says

    15 декември 2011 at 10:54 pm

    Благодаря за коментара, Диана! Радвам се, че си намерила блога и го намираш за полезен – надявам се и за в бъдеще все да ти е полезен 😉

    Също така благодаря за линка, който ми прати. Много съм изненадана и поласкана – плагиатстовото е висша форма на комплимент. 😀

    Но съм и леко разочарована от колежката Рената, защото да copy-paste-не описанието от профила ми като си смени специалните умения (които са си нейни) не й прави чест, а и някак подронва собствения ми имидж. В крайна сметка написаното отразява моите мисли и принципи и копирането им отнема от смисъла и значението им като ги превръща в шаблон в очите на трети страни…

    Смисълът на целия ми блог е да помогне на начинаещите фрийлансъри да изградят собствен имидж, да намерят своята среда, своите навици, своите принципи… да им помогна да излязат от омагьосания кръг… никога не съм искала думите ми да бъдат приемани буквално, а още по-малко – copy-paste-вани 🙁

    Надявам се да е бъг на сайта – ще проверя!

    Благодаря отново и приятно четене 😀

    Диана

  28. Рената says

    16 декември 2011 at 6:22 am

    Здравейте колеги.

    Истината е, че няма бъг в сайта. Преди време когато започвах четох много профили и сайтове и сайта на Диана доста ми помогна. Наблегнах основно на тестове и портфолио, а с леки корекции взех нейното инфо. Съответно всичко заработи и дори бях забравила за това. Тези дни ще направя нужната корекция, за да не оставате с впечатление за плагиатство. Самата аз, както Диана знае, веднага щом пробих споделих опита си и съм на мнение, че трябва да си помагаме и споделяме опита, както и направих.

    Още веднъж се извинявам за начина, по който изглежда отстрани ситуацията.

    Поздрави,
    Рената

  29. Diana says

    17 декември 2011 at 2:06 pm

    Благодаря за коментара, Рената! Радвам се, че блогът ти е помогнал… “с леки корекции взех нейното инфо” звучи много силно казано, но хайде – простено 😀

    надявам се “тия дни” да не е след година и пак да забравиш за това… смятам, че днес е един чудесен ден да свършиш тази работа! ще проверя 😉

    Диана

  30. Stami_sht says

    7 март 2013 at 12:02 am

    Копирах си една две статии (вкл. тази за плащането) и ги следвам стъпка по стъпка. Имам вече изграден профил на 90% и три кандидатури, едната висяща, едната отхвърлена и едната след серия от писма ми предложи клиента да работя в екипа му. Нещо не ми е ясно кога се прави интервюто. Как протича обикновено едно интервю. Какво се случва после. Къде да чета и да се информирам. После и нещо друго ще ме интересува, как да плащам данъци и осигуровки, защото все някога ще трябва да се пенсионирам все пак дори и с минимална пенсия. И още как да познавам фалшивите работодатели – такива, които искат работа извън одеск…..

  31. Diana says

    13 март 2013 at 2:39 pm

    Привет, Stami_sht!
    Благодаря ти за коментара и се извинявам за забавянето на отговора ми 😀 Направо на въпросите ти:

    – кога се прави интервюто и как протича – ами, може по поща, може в реалнов реме по скайп, зависи от теб и от клиента. ето статия по темата

    – какво се случва след това – не съм сигурна дали разбирам правилно върпоса… ако се харесате – работите. ако не се харесате – не работите… какво по-точно искаш да разбереш относно ‘какво се слчува след това’?

    – къде да четеш и да се информираш – отново – за какво да четеш и да се информираш? ако имаш някакви върпоси относно техниески как работи даден сайт – моят съвет е да прочетеш и да се информираш в хелп секцията на съответния сайт…

    – за данъците – не знам аз кой фрийлансър ще се е докоснал до този начин на живот и ще чака после на пенсия от България, ама… да отговоря 😉 Всъщност, ще те препратя към ето този коментар, за да не се преповтарям…

    Дано помогнах и успех 😀

  32. Александра says

    30 май 2013 at 1:39 am

    Здравей, Диана!

    От скоро взех решение, че фрилансингът е моят желан модел на развитие и сега усилено чета по въпроса, защото искам, когато си създам профил да съм максимално подготвена. Вчера открих блога ти и съм много впечатлена и благодарна затова, че полагаш толкова труд напълно безвъзмездно само за да помогнеш на читателите си.

    Четейки горните ти препоръки, силно се обезпокоих за две неща: 1. нямам какво да сложа в портфолиото; 2. не съм работила досега, т. е. нямам стаж. Сега започвам. Знам, че мога да се справя, защото това, което ще предложа съм го правила десетки пъти, но безплатно, като услуга за приятели. На практика имам опит, но не и портфолио или препоръки от работодатели. Смяташ ли, че при това положение имам шансове? Как бих могла и има ли изобщо начин да компенсирам липсата на тези показатели? Благодаря в аванс за отделеното време и внимание. Поздрави!

  33. Diana says

    13 юни 2013 at 9:29 pm

    Привет, Александра!

    Първо бих искала да се извиня за забавянето на отговора ми – нищо лично; като съм на път, вятър ме вее на бял кон 😉

    Сега съм тук – и също бих искала да благодаря за обратната връзка – радвам се, че блогът ти харесва, помага и че оценяваш труда ми 😉 Макар да пиша статиите безвъзмездно както сама се изрази, смея да кажам, че няма по-добра награда от това да видя как хората успяват благодарение на моя споделен опит – надявам се скоро и ти да се похвалиш с успехи като фрийлансър 😉

    По въпросите ти – липсата на портфолио не е фатална, нито на инфо за минали работодатели. Биха помогнали, но не е болка за умиране.

    Нека обаче те попитам нещо – казваш, че си сигурна, че можеш да се справиш, защото това, което шпредлагаш, си го правила десетки пъти преди за приятели – зашо тогава не включиш тези минали проекти в портфолиото си? Не е задължително портфолиото ти да включва платени проекти от клиенти – идеята на портфолиото е да showcase-не твоята работа и стила ти (било то на писане, дизайнване, кодиране, и т.н.). А за опита – можеш да си пишеш, че си independent consultant on project basis и това е.

    Дано помогнах 😀
    Диана

  34. Александра says

    14 юни 2013 at 1:46 pm

    Здравей, Диана! Благодаря ти за отговора и топлото посрещане:) Идеята която ми даваш за показването на “неформалните” ми изяви е чудесна по принцип, но няма да свърши работа при мен, защото няма как да го докажа:) Водила съм кореспонденцията на приятели с чужди университети, където кандидатстват, превеждала съм статии в помощ на колеги, за дипломните им работи, конвертирала съм файлове,”наливала” съм информация в бази данни и други подобни неща, но няма как да покажа тази си дейност в нета. Мисля да започна фрийланс-попрището си като виртуален асистент, а когато се усъвършенствам в превода от един на друг чужд език (още ми е трудно) да продължа като преводач. Ще видим дали ще се получи, но вярвам че с търпение и постояноство, бих могла да пробия:) Поздрави и яхай по-често белия кон:) Един творчески работещ човек има нужда и от вдъхновение:)

  35. Деси says

    14 октомври 2013 at 11:51 pm

    Здравейте и от мен. От доста време си търся надомна или дистанционна работа за допълнителни доходи (имам си и основна работа засега). Съвсем случайно в един форум прочетох за одеск, а след това попаднах и на този прекрасен блог , който стана мопят най-близък съветник относно фрийланса. Все още си оформям профила във одеск, затова и не бързам да кандидаствам(макар, че бидна за 2-3 проекта), остава ми да реша oreadyness теста, както и други тестове от сайта. Въпросът ми е свързан със следното – въпреки, че профилът ми не беше попълнен получих 2-3 предложения за интервю (не съм кандидаствала за тях), които обаче на мен ми се сториха някак несериозни и най-вече нереални. Не пишеше точно за каква работа става дума, а само някакви общи приказки, дори ми приличаше на спам. Предполагам, че има много фалшиви обяви , но как точно да ги разпознаваме?Предполагам, че за по опитните в тази сфера е лесно да бъдат различени, но аз все още прохождам във фрийланса и затова ми е трудно да ги разграничавам. Искам да се запозная много добре със фрийланса като цяло, да прочета колкото се може повече, защото все още не се чувствам достатъчно информирана по темата за да съм сигурна в себе си и да кандидаствам смело по проекти. Извинявам се за дългия пост.

  36. Diana says

    29 октомври 2013 at 8:50 pm

    Привет, Деси!

    Благдаря за коментара, обратната връзка и милите думи. Надявам се и занапред блогът да ти помага в начинанията 😉

    По въпроса как да преценяваш дали ена обява си струва и какъв клиент стои зад нея – виж поста Как да преценим работодателя по обявата? – следвай и вътрешните връзки от него към други статии по темата.

    Дано това помогне! Успех и до скоро писане 😀
    Диана

  37. Dimitar Atanasov says

    10 януари 2014 at 10:37 am

    Здравей Диана.

    Реших да се впуснем със съпругата ми в широкото поле на фрилансърството (ако има такава дума :)) и имам един конкретен въпрос.
    Понеже имаме различни умения, все технически, примерно съпругата ми има насоченост към проектиране на инсталации, продукти използвайки основно чертожни програми, докато аз съм по насочен към създаване на софтуер в момента за по специфични неща но за в бъдеще се надявам и по разпространени езици. Та въпроса ми е дали да си направим общ профил в който да предлагаме всичко което може да правим, като за някой проекти може а се комбинират нещата, или е по добре да си направим паралелни профили?

    Поздрави,
    Митко.

  38. Diana says

    10 януари 2014 at 6:11 pm

    Привет, Митко! Благодаря за коментара и въпроса.

    В който и сайт да си направиш профил, те винаги са лични. Т.е. протива правилата на сайтовете е двама човека да използват един и същ профил (това е честа тактика на спшам контракторите…)

    Но дори и да не беше против правилата – пак нме бих те посъветвала да правите общ профил.По-добре е да имате 2 отделни профила, където да си личи кой в каква сфера е специалист. А двата профила могат да бъдат обединени по шапката на една обща агенция еили екип – да си личи, че сте екип.

    В Elance се случва като създадеш екип и поканиш a team member – ето директен линк към малко оябснения на сайта им.

    В oDesk става като създадеш агенция и добавиш контрактори към агенцията – ето линк към секцията разяснения на техния сайт.

    Дано помогнах 😀

  39. Dimitar Atanasov says

    10 януари 2014 at 7:03 pm

    Здравей Диана,

    благодаря за бързия и точен отговор. Бях видял профили които бяха нешо като фирми, но може да съм се объркал. Заемам се по-сериозно вече като изясних това, ще видим занапред това с тимовете или агенция (просто за информация, като се създаде тим от негово име ли се кандидатства за дадена работа или пак си е индивидуално, защото плащането после .. фидбек …). Смятам да стартирам с оДеск заради безплатните тестове, иначе и фрилансер ми харесва но там тестовете са по 5лири и ще видим.

    Поздрави за сайта и цялостната ти работа и помощ за хората.

  40. Diana says

    10 януари 2014 at 7:06 pm

    и в оДеск, и в Elance тестовете са безплатни – това са двата сайта, които съм цитирала в предишния си коментар. За фрийлансър ком – нямам идея; не използвам сайта. А за въпроса ти относно кандидатсване от името на тийм или агенция – моля да отидеш на линковете, които съм ти дала в предишния си коментар. Отделих време да потърся и предоставя информацията, която ти трябва – но четенето сам ще трябва да си го направиш 😉

  41. Dimitar Atanasov says

    10 януари 2014 at 7:23 pm

    Здравей,
    извинявам се за горния въпрос 😉 беше наистина по инерция. Благодаря пак и ще гледам да направя хубав профил и чак тогава евентуално пак да питам 🙂
    Поздрави.

  42. Сетла Чалъкова says

    26 март 2015 at 4:28 pm

    Здравейте Диана,
    От седмица изчетох голям обем информация относно какво и как човек да си изкарва хляба със свободна практика. Блогът ти е изключително полезен и изчерпателен. Може би все пак аз пропускам нещо, защото все пак имам въпрос. Практиката ми до сега не е налагала владеене на език… може би малко ще препокрия зададен по- горе въпрос. Та идеята ни (ние сме две) да работим заедно. Приятелката ми владее перфектно – говоримо и писмено английски. Как двете да се лансираме заедно? Двете препратки по- горе не можаха да свършат работа, защото изискват регистрация, а ние сме още в процес на организация. Благодаря за вниманието и моля да ме извините за дългия пост! ????

Trackbacks

  1. Анализ на Elance профила на Кристина Колева | Freelance Tips каза:
    11 май 2013 в 10:45 pm

    […] да правите профила си, припомнете си статията за завършения профил на начинаещия фрийлансър. А другата седмица ще продължим с анализ на […]

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!