Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Какви фрийланс проекти са подходящи за нас

18 септември 2010 By Diana 16 коментара

какъв фрийланс проект - работа на парче или на час

Фрийланс проектите са 2 вида (поне в oDesk) – нека ги наречем на час (hourly assignments) и на парче (fixed price jobs).

Вече говорихме как да кандидатстваме успешно по фрийланс проекти и също така отделихме внимание на интервюто за фрийлансъри. Така че днес ще се посветим на избора на проект, който най-добре ни пасва.

Статията е базирана на опита ми в популярния сайт за фрийланс проекти oDesk – може в други сайтове нещата да стоят по различен начин относно условия на плащане, гаранции и т.н. Но дори да е така, ще дам базисна информация, която да ви послужи при избора във всеки случай.

Работа на час

В oDesk тези проекти са с гарантирано плащане. Единственото условие е да се логвате в системата им, докато работите, за да може на всеки 10 минути да се прави снимка на екрана ви. По този начин работодателят, ако иска, може да се увери, че вие реално работите, а не си чатите по скайп с приятели. Работата на час има своите предимства и недостатъци.

Плюсове
Минуси
  • Гарантирано плащане
  • Точно засичане на заработените часове
  • Добра отчетност чрез записи на работен дневник
  • Прозрачност
  • Равномерност при заплащането – всяка неделя се начисляват заработените от вас през изминалата седмица пари
  • липса на лично пространство – докато работите, трябва да сте логнати в системата и да ви се прави снимка на екрана на всеки 10-тина минути;
  • разговори в приятели в скайп, колкото и да са кратки, не са препоръчителни, защото ако снимката на екрана улови такъв момент, прави лошо впечатление и поражда съмнения за качеството на работа

Работа на парче

В oDesk тези проекти не са с гарантирано плащане. Отчасти може да се застраховате като поискате от работодателя авансово част от дължимата сума – но не всички се съгласяват на такъв вариант по една или друга причина.

Много е важно, ако кандидатствате по фрийланс проекти с фиксирана цена да се запознаете в детайли с историята на работодателя – малки или големи проекти е имал, на час или на парче са били, какви оценки има от други фрийлансъри, какви са отзивите за проектите му на парче и т.н.

Друг съвет е да не слагате под общ знаменател всички работодатели – не се отнасяйте по еднакъв начин с всички, които ви предлагат работа на парче. Например, ако някой категорично откаже да ви даде авансова вноска и видите, че всичките му проекти са на парче с безупречни оценки от фрийлансъри – очевидно това е човек, който ще ви плати, но първо иска да се увери, че работата ви си я бива. Ако обаче попаднете на работодател, който ви обещава света, но не иска да ви даде нищо предварително и има в актива си противоречиви оценки и няма други проекти на парче – не се занимавайте, може да си загубите времето. Ако искате, можете да прочетете повече за симптомите на некоректния работодател, за да се разпознавате от рано непрофесионалните хора.

Та, накратко предимства и недостатъци на работата на парче в oDesk:

Плюсове
Минуси
  • Имате лично пространство – работите когато пожелаете, където пожелаете, докато правите други неща на компютъра си – никой не снима екрана ви.
  • Парите ви идват по-бързо, тъй като работодателят ръчно нарежда плащане и след няколко дни сумата е на разположение да бъде изтеглена по картата ви.
  • Свободни сте да правите каквото искате докато работите – да чатите с приятели, да говорите с някого, да играете игри, всичко – защото ви се плаща за извършена работа, а не за изработено време.
  • По-голяма сигурност що се отнася до заетост, защото обикновено проектите на парче са малки и кратки, което ви позволява да имате много активни проекти по едно и също време и да не останете в един момент без работа.
  • Градите дълготрайни отношения – веднъж установите ли връзка и плодотворна съвместна работа с работодател въз основа на кратък проект на парче, има голяма вероятност той винаги при вас да се връща за подобни задачи.
  • Плащането не е гарантирано – можете да се застраховате като поискате авансово процент от дължимата сума;
  • Няма добра отчетност чрез записи на работен дневник и ако не сте внимателни, можете да работите повече, отколкото сте си мислили, че е нужно и все пак – ще трябва да завършите проекта за договорените предварително пари;
  • Ако работите по много на брой, но малки по размер проекти на парче, за да осигурявате непрекъснатата си заетост сигурно ще ви се налага непрекъснато да кандидатствате по все нови и нови обяви.

И вместо заключение ще спомена и пробните задачи, които някои работодатели могат да изискат преди или по време на интервю. Не се съгласявайте да извършвате мащабни пробни задания, тъй като може да загубите времето си – да не ви наемат и в крайна сметка да не ви бъде платено. Но също така не отказвайте категорично, ако поискат пример за вашата работа и ви зададат индивидуални параметри, защото то е реален тест на вашите познания, умения и способности да реагирате в непозната среда. Представите ли се добре и според очакванията и търсенията на работодателя – фрийланс проектът е ваш 🙂

Успех и не забравяйте да споделите в коментарите собствените си мисли и опит!

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. vivi says

    20 септември 2010 at 1:14 am

    Много полезно, благодаря!

  2. admin says

    20 септември 2010 at 10:24 pm

    моля, моля – успех! 😀

  3. agnes says

    21 септември 2010 at 1:59 pm

    Много благодаря за информацията. Как мога да ти адна страницата във фейсбук за приятел. В момента ми е в любими само. Или пък ще се радвам да станем приятели там Agnes Gospodinova.

  4. admin says

    21 септември 2010 at 8:44 pm

    моля, моля 🙂
    но не съм сигурна дали разбрах правилно въпроса ти – във ФБ не можеш да станеш приятел със страница, можеш да я Like-неш 😀

  5. Rally says

    22 септември 2010 at 1:48 am

    Nqmam kirilica v momenta…long story:)

    Imah podoben problem – dadoha mi dulgo zadanie na interview – vlojih se mnogo, koeto vodi do golemi o4akvaniq i po-golemi razo4arovaniq. Osobeno ako e svurzano s tvor4estvo! Za su6tata rabota naeha native speaker s opit i po-niska cena, koeto zvu4i mnogo razumno, no az naistina se razo4arovah 🙂

  6. Agnes Gospodinova says

    20 декември 2010 at 6:13 pm

    Мисля, че четох някъде в хелпа, че може и докато работиш fixed price проекти да се логваш онлайн, но за сега не знам как става. Май не е през Одеск тим апликацията. Ако някой знае как се прави точно и дали тези часове влизат като изработени в Одеск онлайн да пише.

  7. Diana says

    25 декември 2010 at 2:03 pm

    Fixed price jobs в одеск са си проекти на парче. там се договаряш за Х работа да ти бъде платено У пари. Плащането не е гарантирано от оДеск – оговорността е твоя и на работодателя. Ако искаш можеш да се логваш и да засичаш часове, но това няма никакво значение, тъй като прокетът е на парче, не на час и никой няма да вземе предвид “работния ти дневник”. Всякакъв вид логване в одеск и засичсане на часове се прави през както ти я нарече “одеск тим апликацията”. Ако работиш на час – трябва да си логнат, за да ти е гарантирано плащането. Ако работиш на парче – няма значение дали си логнат или не, защото ти се плаща на свършена работа, а не на ставка. Весели празници 🙂

  8. Веси says

    22 януари 2011 at 10:14 pm

    Здравейте. Трудно се получават нещата за момента и се заинтересувах от почасова работа. Имам няколко въпроса обаче. За колко време “сключваш договор” с човека и това уточнява ли се в началото? Как стоят нещата с работното време- всеки ден започваш и приключваш по едно и също време ли? А ако работиш 8 часа, да речем, кога ще имаш почивка и ще ядеш, след като през 10мин се логваш? Изобщо като нормалната работа ли е? Благодаря предварително.

  9. Diana says

    23 януари 2011 at 10:45 pm

    Договор реално не се сключва – поне не трудов и не в общоприетия в България смисъл. Договорът се сключва в момента, в който фрийлансърът е нает – той изразява желанието на работодателя да наеме дадения фрийлансър по дадения проект. За колко време се сключва – ти сама договаряш с работодателя. Може да на пробен период, може да е краткосрочно, може да е дългосрочно, може да е безсрочно (до второ нареждане или докато има работа 🙂 Но също така с един клик този договор може да бъде прекратен от теб или от работодателя… Кога започваш и кога приключваш зависи от теб (освен ако работодателят изрично не е казал че иска да си на смяна от-до часа – обикновено така е в customer services позициите – не фиксирани смени). Кога почиваш и ядеш – отново си е твоя работа. Не се логваш през 10 минути, а си стоиш логната докато работи – програмата си снимя през 10 минути без значение ти какво рпавиш. Но важното в случая е, че цялата идея на фрийланса е, че няма кой да ти виси на главата и да ти брои минутите през които работиш, нито да ти търси сметка в кое време си работил или не. Имаш работа, която да свършиш. Как и кога ще я свършиш – твоя работа. За мен лично е по-лесно да имам работен ден (всеки ден в 9 съм на комп-а), но това далеч не е задължително… Свободата да избираш е водещото при фрийланса, а не кой какво ще ти каже да направиш в даден момент. Дано съм помогнала 🙂

  10. Веси says

    24 януари 2011 at 10:38 am

    Благодаря, мила, за пореден път си полезна и изчерпателна с мнението си 🙂 А аз почти се бях отказала и мислех да започвам с “нормалната” работа. Е, ще си дам възможност и с този вариант 🙂

  11. Softuin says

    22 март 2011 at 10:58 pm

    Заплащането на час, насърчава фрийлансера да бави работата и да я направи по-сложна от необходимото.
    А нахлуването в личното му пространство с цел контрол какво прави в момента… отнема допълнително време на работодателя.
    Не разбирам – защо един работодател би плащал на час ? И защо фрийланс сайтовете отдават предимство на този тип заплащане ?

  12. Diana says

    23 март 2011 at 3:06 pm

    Не съм съгласна с твърдението, че работата на час насърчава фрийлансъра да се бави с изпълнението. Така или иначе преди стартиране на договора ти даваш някаква времева рамка, в която ще свършиш, така че не можеш да работиш 5 часа над задачка, която ще ти отнеме 2. Аз мисля, че е въпрос на професионализъм и изграден имидж на човек, на който може да се разчита. Никой сериозен специалист няма да се бави нарочно, за да билне повече време отколкото му е необходимо.

    Според мен е препоръчително заплащането на час по причини като гарантирано плащане, по-голяма прозрачност на работния процес, регламентирано съотношение заработени часове – изплатени пари и т.н. Заплащането на час е гарантирано от oDesk (за другите сайтове не знам). Като си на час няма опасност да се наложи да свършиш извънредна работа, която в последствие да не бъде заплатена, защото не е влизала в първоначалния договор – примерно, пишеш статия, която обаче в последствие трябва да променяш 10 пъти, защото работодателят не е съвсем наясно какво иска. На парче – ще получиш парите, за които си се договорил; на час – ще отчиташ платен труд за всяко нещо, което правиш по статията… Каквото заработиш, това ти се плаща и работодателят във всеки един момент може да влезе и да види с какво си се занимавал – плюса на програмката, която ти снима екрана. Ако си съвестен и наистина работиш вместо да цъкаш във фейсбук или да редиш пасианси – тогава workdiary-то ти те защитава от нелоялни работодатели. По тази причина не считам „нахлуването в личното пространство” за такова. А и не виждам как отнема време на работодателя – той не е длъжен да проверява workdiary-то. Има редица видове reports, които да се генерират с информацията, която е нужна на работодателя именно за да не си губи времето да рови в workdiary-то на всеки фрийлансър.

    Има и случаи,разбира се, в които заплащането на парче е препоръчително, но в моята сфера (маркетинг и PR) определено на час е по-добре 😀

  13. Vanya says

    30 януари 2013 at 4:07 pm

    Zdtavej Diana!

    Izvinyavam se predvaritelno, che pisha na kirilica!
    Veche imam 3 contracta v odesk s fixed price. Ediniqt veche sam go prikluchila. Za nito edin ne sam poluchila plashtane. Stranno zashto na job history v profila mi ne se vijdat tezi contracti?

    Pozdravi!

  14. Diana says

    30 януари 2013 at 5:14 pm

    Здравей, Ваня! Благодаря ти за коментара. По въпроса ти – мисля, че договорите на парче се виждат в профила след като постъпи плащане по тях.

    Поздрави,
    Диана

  15. Владимир says

    7 февруари 2013 at 5:17 pm

    Здравей , Диана
    слушаики те (четейки 🙂 ) научих много за фриланса и след един месец ще видя дали съм те “слушал” внимателно 🙂 понеже ме съкратиха та сега имам възможността да си видя силите .
    Та относно програмката за почасово плащане нали можеш да я спираш когато и колкото искаш все пак е важно да си направиш часовете за определеното време а не задължително 8 часа да не ставам от компа 🙂
    и още нещо при мен проблема ми е англииският зле съм почвам да уча но това няма да стане веднага та много ли се сърдят ако комуникацията е бавна (докато си създам изричението ) а за говорене въобще неискам и да се замислям .. правя всичко възможно да го науча ..:)
    и Благодаря за всичките ти постове .. като започна да се съмнявам прочитам нещо твое и се успокоявам 🙂

  16. Diana says

    7 февруари 2013 at 5:57 pm

    Привет, Владимир! Благодаря ти за коментара и за милите думи 😀 Радвам се, че блогът ти е полезен – надявам се и за вбъдеще да е така.

    По въпросите ти:

    – програмката за почасово плащане не само че можеш, ами трябва да я пускаш само, когато работиш… обикновено няма изисквания относно колко време е пусната – в смисъл, можеш да я пуснеш за 1 час, после да се разходиш, после за още 20 мин. и да приключиш за деня. Никой не ти държи сметка кога работиш и колко работиш – освен в слуаите, в които приемаш договор с конкретни изисквания за работа в даден отрязък от време, или определено количество време. Ако няма такива специални договорки, тогава хората се интересуват само то това да свършиш работата в дадения срок за определеното време и/или бюджет 😉

    – относно английския – нивото, което ти е нужно, зависи изцяло от типа работа и от клиента. ма хора, к. настояват на устна комуникация, има други, които са ок с писмена. Принципно, колкото по-добър ти е английския, толкова по-добре – и за клиента, и за теб. В крайна сметка, ако не говориш анлгийски, може да нямаш друга опция за комуникация с клиента и рискуваш да не разбереш заданието дори. Ето статия по темата с английския – може би ще е полезна в случая да прецениш сам.

    Успех 😀

    Поздрави,
    Диана

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!