Сигурно всеки е попадал в ситуация, в която му плащат по-малко, отколкото смята, че заслужава… или се опитва да спечели проект, чийто бюджет обаче е по-нисък от неговата тарифа. Какво прави тогава?
Аз съм говорила вече за принципите на един фрийлансър и твърдо стоя зад позицията, че човек не трябва да прави компромис със себе си и принципите си. В този смисъл – трябва да намерим най-добрия подход и начин, за да продадем услугите си на цена, която ни устройва.
Когато кандидатстваме по нов проект
От решаващо значение е да знаете колко струва изпълнението на всяка част от проекта и при желания от страна на клиента да можете да представите „разбивка”. Колко време ще отделите на всеки един компонент от работата, какви са стъпките и детайлите във всеки един етап от изпълнението, с какво вашата работа е уникална и по-добра от всеки друг, който се бори за същия този проект. Способността да се аргументирате по този начин ви представя като професионалист, който неведнъж е правил подобни проекти, знае уменията си, механиката на работата и още по-важно – планира и управлява добре времето си и работния процес. Клиентите уважават това. Ако не – то най-вероятно не си струва да се занимавате с хора, които не уважават вашето време, труд и усилия.
Когато промяна на цената е наложена от външни фактори
Има и случаи, в които от месеци и години работите с клиент на дадени цени, които вече не са актуални – заради курса на долара или инфлацията, заради променената ви роля в проекта, заради подобрените ви умения, и т.н. да продължите да работите на същите цени би било компромис с вашите изисквания и възможности, но от друга страна – не искате да загубите дългосрочен клиент, нали? Какво правим тогава? Ситуацията е много индивидуална – зависи от сферата ви на дейност, от вашите умения, от естеството на работа, от динамиката на отношенията ви с клиента. Но като цяло – важно е да инициирате преговори за повишаване на цените, защото в противен случай ще дойде момент, в който се чувствате ограбени от този клиент заради ниските цени и така или иначе ще го загубите… Да поискате увеличение не е срамно, нито некоректно. Ви не просите за повече пари, нито злоупотребявате с доверието на клиента. Чисто и просто правите преоценка на собствения си труд, умения и финансова ситуация (Препоръчително е да правите това „упражнение” поне веднъж годишно!)
Когато се аргументирате какви външни фактори налагат промяната в цените ви, клиентът ще влезе в преговори. При иницииране на такъв разговор НЕ подхождайте с идеята или намерението, че вие ще кажете „искам това” и ще го получите тутакси. Целта на писмото/ разговора е да накарате отсрещната страна да погледне ситуацията през вашите очи и да се съгласи да преговаря. Как да преговаряме за цената е тема н един друг разговор … (може би следващия блог пост :D)
Поздравления за стойностния пост! От гледната точка на начинаещ фрийлансър, искам да споделя, че в началото не бях в позиция да отстоявам кой знае каква цена, но както знаем, всяко начало е трудно. За късмет попаднах на изключително коректен работодател, който сам предложи допълнителни бонуси към първоначално договореното веднага щом видя първите резултати от работата ми. Така се случи и с всеки следващ проект за този работодател. Това, което разбрах (по-скоро затвърдих като факт) е, че е изключително важно да се поддържа контакт с клиента, да има обратна връзка, да се задават въпроси ако е нужно. Резултатите ще са на лице!
Пак казвам – това е от позицията на начинаещ, при вече утвърдили се специалисти, ситуацията вероятно е различна.
Благодаря за чудесния коментар, Ива, и за милите думи 😀 А що се отнася до наблюдението ти “че е изключително важно да се поддържа контакт с клиента, да има обратна връзка, да се задават въпроси ако е нужно. Резултатите ще са на лице!” – това с пълна сила важи за всички – фрийлансъри или не, начинаещи или утвърдили се.
Хубав ден и седмица от мен!
О, отново много полезна статия!
Като започнах като начинаещ фрийлансър, кандидатствах по проекти за много ниска цена. Тогава не гледах цената на проекта, а търсих връзки, наблягах на доволните клиенти. Но това от една страна ми направи лоша услуга. След това трябваше да преговарям с постоянните работодатели за по- добра цена.
И-и-и, какво учудване: Те с лекота се съгласиха.
Затова е много важно да знаеш възможностите си и да ти плащат адекватно на тях.
Когато работодателят е доволен от теб, ще гледа да те задържи. Не си мислете, че да си работодател е лесно, да си намериш коректен, способен човек не е толкова лесно.
Ами това е!
коментарът ти е в десятката, Павлина, толкова е вярно твърдението “Когато работодателят е доволен от теб, ще гледа да те задържи. Не си мислете, че да си работодател е лесно, да си намериш коректен, способен човек не е толкова лесно.” – благодаря за обратната връзка! Радвам се, че се активизира отново в блога 😀
Спорна работа 😉
Да поискате увеличение не е срамно, нито некоректно.
Привет, Пацко! Благодаря, че четеш блога. Това, че си постнал цитат от блог поста, какво означава? Съгласен си с тази “теза” или нещо те смущава по темата? Хайде да дискутираме 😀
Аз миналата седмица отидох на среща, организирана от местния координатор на Elance. Идеята беше главно да се запознаем хората, които работим по този начин и да обменим опит.
Едно важно нещо, което организаторката каза по време на презентацията – фрийланс не е аутсорсинг! Нещо, в което много клиенти(поне тези в оДеск) вярват, а да си призная и аз донякъде.
Това го споделям във връзка с определянето цената и бих искала да чуя мнението на Диди и на други фрийлансъри – дали страната, в която живееш и стандартът на живот там, са фактор при определянето на цената? Тоест, примерно дали аз, тъй като като живея в развиваща се страна, трябва да работя за двойно по-ниска цена от колегите ми от западния свят (при “равни други условия”)?
Поздрави
Лили