Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Как да определим цената си правилно? – част 2

21 март 2011 By Diana 5 коментара

Какви въпроси си задаваме, когато определяме цена на час, с която кандидатстваме по фрийланс проект

Как да определим цената си като кандидатстваме по фрийланс проекти на час?

Миналата седмица разгледахме въпросите, които си задаваме, когато определяме цена за профила си. Днес ще разгледаме процеса, през който минаваме, когато определяме цената си на час по всяка отделна обява, по която кандидатстваме.

В по-голяма част от случаите, когато кандидатстваме по проект на час, ние използваме профилната си цена. Това е нормално, тъй като често профилната цена отразява реалната цена на труда на независимия специалист. И все пак, запитайте се:

Колко човека са кандидатствали по обявата и каква е средната им цена?

Този показател е чисто информативен. Ще ви даде представа какви хора са кандидатствали по обявата, а наличието или липсата на активни интервюта ще ви разкрие що за човек е работодателя и ще ви помогне да определите цената, на която той евентуално би наел фрийлансър. Ако е нужно, припомнете си статията „Как да преценим работодателя по обявата за фрийланс проект” – ще ви помогне да опознаете по-добре потенциалния работодател още преди да имате вземане-даване с него.

С каква продължителност ще е проектът?

Логично, ако е rush job, работодателят ще е по-склонен да плати по-висока цена 1) защото е кратък разход; 2) защото крайният срок е по-важен от бюджета. Ако е дългосрочен проект, тогава най-вероятно ще има тестова задача, след която ще дойде0 и одобрението (или отказа) от дългосрочен договор. Фактът, че се търси човек за постоянна работа означава, че потенциалният работодател ще държи много повече на качеството и лични качества като самодисциплина, спазване на срокове, отчети и т.н. Традиционно дългосрочните проекти са с малко по-ниска цена от еднократната работа именно заради фактора „време”: 1) осигурява се постоянен поток от задължения и работа, респективно – пари; 2) заплатата на фрийлансъра е постоянно перо в бюджета на работодателя, затова той ще се бори да е по-ниско (в рамките на разумното).

Ето пример за по-голяма яснота – един опитен и доказан фрийлансър може да договори написването на една статия еднократно за $20-$30 долара на час, докато при проект с натоварване 20 часа седмично същия този фрийлансър ще успее да договори по-скоро цена от $10-$20 на час, но пък седмичния „гарантиран” приход ще е 20 часа по $10-20 на час, а не 1 статия веднъж.

С каква скорост ще свършите работата?

Ако проектът е за писане на статии, но не ви се отдава търсенето на информация и предварителното проучване – на вас ще ви отнеме повече време да завършите задача от средностатистическия фрийлансър във вашата ниша. Компенсирайте този свой недостатък със занижена цена. Ако обаче задачата е напр. превод, вие владеете перфектно двата езика и освен това имате невероятна скорост на писане – най-вероятно ще свършите на светлинни години преди вашите конкуренти. Завишете цената си, но се уверете, че сте обяснили в мотивационното си писмо защо цената ви е по-висока от повечето в бранша. Работодателят би отхвърлил кандидатурата ви, защото цената ви е много висока, освен ако не го омаете и спечелите с факта, че ще направите превода 2 пъти по-бързо, отколкото по-евтините фрийлансъри и с 2 пъти по-високо качество. Ако сте фрийлансър във втората ситуация, може би ще е добре да се замислите да договорите наемането ви да бъде на парче. Тогава и вълкът сит – и агнето цяло. Защо? Ами ако една страница превод от английски на руски се прави за 1 час и струва $10 – средно статистическия фрийлансър ще се спазари а $10 на час. Вие обаче с перфектния си език и машинописна скорост ще свършите работата за половин час. Ако се договорите на $10 на час, ще вземете само $5. Ако обявите цена $20 на час, за да компенсирате бързината си – работодателят може да му се стори скъпо. Обаче, ако договорите превод на парче 1 страница за $10, тогава работодателят ще плати същото количество пари, но ви ще отделите половин, а не един час и пак ще получите своите $10.

А вие какви въпроси си задавате като определяте цената си при кандидатстване по фрийланс проекти на час?

 

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Радомир Русев says

    21 март 2011 at 7:26 am

    Само с долари ли се работи ?

  2. Diana says

    21 март 2011 at 10:51 am

    в oDesk – да.
    За другите сайтове – мисля че да, не съм сигурна дали някой друг от популярните сайтове предлага работа в друга валута.
    Сигурно има и европейски сайтове, които работят в евро, но аз лично не съм запозната.

    Във всеки случай – горецитираните цени са примерни и в долари по навик 😀

  3. Ралица says

    3 юни 2013 at 5:34 pm

    Здравей, Диана!

    Чета ти болга редовно. Доста добра помощ е, когато си начинаещ. Благодаря ти.

    Имам един въпрос обаче, относно цените за почасовите проекти.

    Сега спечелих втората си почасова задача. Клиентът изглежда сериозен и си търси човек, с които да си сътрудничи постоянно. За сега задачата е тестова. Както и да е, въпросът е принципен.
    Дала съм цена на час и време, за което ще свърша работата (време за рисърч, идея, техническо изпълнение и нанасяне на корекции). Съответно, когато работя си пускам таймера на oDesk. До тук всичко е ок. Само, че клиента е от САЩ (и това не е кой знае какъв проблем), обаче си насрочваме срещи от време на време вечер между 20:30 и 21:30h по време на които, се водят дълги разговори относно проекта с продължителност час и половина – два.

    Та се чудя, как да компенсирам тази загуба на време. Не става въпрос само за този проект, а въобще. Ако вършиш дадена задача за 5 часа, а губиш време в разговори и уточнения още 5 часа, няма да му излезе сметката, така да се каже.

    Съпостявям нещата с офисната работа. Там си нает за 8 часа на ден и получаваш заплащане за тях. Също губиш доста време в уточняване на детайли по даден проект и още толкова време отделяш за да свършиш самия проект, но ти е гарантирано възнаграждение за 8 часа.

    Както казах, въпроса ми е принципен. Когато си фриилансер губиш много време в комуникиране и преговаряне на проектите, уточняване на дейтайли и чак след това започва съществената част, която е твоята специалност. Как се компенсира това?

  4. Diana says

    13 юни 2013 at 9:49 pm

    Привет, Ралица!

    Благодаря ти за обратната връзка – радвам се, че блогът ми ти харесва и ти помага 😉

    Благодаря ти много и за коментара и по-точно за върпоса – това е МНОГО добър въпрос и не знам защо никога нищо не съм казвала по темата 😉

    Аз лично си пускам часовника при разговори в скайп. Естествено, още преди да влчза в контракт с човека комуникирам тази подробност, но по причините, които описа, съвсем логино е да билваш клиента за времето прекарано в разговори. Ако си на фиксирана ставка, а не на час – също би трябвало да калкулираш определено количество време за разговори (в зависимост нуждите на проекта и договорените условия).

    Надявам се това да отговаря на върпоса ти… 😀
    Диана

  5. Лили says

    6 август 2013 at 10:17 pm

    И аз щях да питам, дали комуникацията по скайп трябва да се отчита, тоест да се заплаща. Аз първоначално не се логвах в програмата на Одеск, докато обсъждах някакви неща с клиента. А ако работиш с няколко клиенти съвсем се губи време, ако всички наведнъж тръгнат да ти пишат. В началото и аз си логвах само продуктивното време.
    Но сега, ако разговора се проточи, си отчитам времето. Щото така си ангажиран, а накрая…изработени и съответно заплатени някакви си 2-3 часа(поне така беше при мен).
    Та хората, които казват: ти като фрийлансър за 20-30 часа седмично взимаш същите пари, които взима някой за 40 часа “нормално” време, му казвам: Да, но това е САМО продуктивно време.Ако искам да си погледна фейсбука дори за 2-3 минути или да си пусна музика например, спирам програмата и не ми се заплаща. А и вкъщи по принцип няма с кого да си говоря 🙂
    Та интересно нещо е работното време на фрийлансъра.
    Много лятно настроение 🙂

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!