Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Как да преценим работодателя по обявата?

13 февруари 2011 By Diana 7 коментара

След като разгледахме стъпките при кандидатстване по фрийланс проекти, време е да обърнем внимание и как да преценяваме бъдещите работодатели предварително.

Никой не обича да започне нова работа и тя да се окаже различна от обещаното, а шефът да излезе некоректен. Можем да избегнем това във фрийланс работата си като внимаваме за симптомите на некоректните работодатели, за които вече сме говорили. Но също така можем да разберем много за работодателя от неговата обява във фрийланс сайта още преди да сме говорили с него.

Ето няколко въпроса, които да си зададете, за да придобиете представа с какъв човек ще си имате работа, ако кандидатствате:

  1. Кога се е регистрирал работодателят в сайта с фрийланс проекти?Ако е регистриран отдавна, по всяка вероятност има одобрен метод за плащане и известно количество похарчени през сайта пари. Ако пресметнете съотношението на похарчените средства и времето, през което е бил регистриран във фрийланс сайта, ще придобиете представа колко всъщност е активен. Например, по един начин ще гледате на работодател, който е похарчил над $20,000 за последните 6 месеца и по съвсем друг – на работодател, който е похарчил $5,000 за последните 2 години. Очевидно вторият наема много евтина работна ръка или не се ползва особено често от услугите на сайта. Сам по себе си обаче фактът откога се е регистрирал работодателя, НЕ означава нищо. Вижте за пример приложената снимка:

    Откога е регистриран работодателят във фрийланс сайта?

    Това е работодател, който е регистриран преди повече от 2 години, но не е похарчил нито долар за услуги на фрийлансъри в този сайт. Това естествено не го прави нежелан работодател, но в комбинация с други факти – това ще е полезна за вас информация като вземате решение да кандидатствате ли по даден фрийланс проект.

  2. Има ли потвърден метод за разплащане?Ако е регистриран отдавна, по всяка вероятност има. Ако е нов работодател и статусът му е “payment method verified” или “payment method verification in progress” – това посочва, че работодателят има сериозни намерения да наеме фрийланс специалист, въпреки че е новорегистриран.

    Работодателят има ли потвърден метод за разплащане?

    Ако е регистриран отскоро и статусът му е “Payment method not verified” – не означава, че е несериозен, но със сигурност не е толкова сериозен, че да предприеме стъпки по потвърждаване на кредитна карта преди да е намерил правилния кандидат.

    Метод на разплащане - непотвърден

    Ако е регистриран отдавна (няколко месеца или повече) и все още няма потвърден метод за плащане – аз не бих се занимавала с човека, освен ако публикуваната обява не е изключително добра и интересна.

  3. Колко обяви е публикувал и колко човека е наел въпросният работодател? Както вече сигурно знаете, във фрийланс сайтовете има страхотно голямо предлагане на евтина и често некачествена работна ръка от Индия, Пакистан, Филипините и други страни с много нисък стандарт на живот. В тази връзка смея да кажа от опит, че е много трудно да се намерят качествени фрийлансъри (поне в oDesk), ако се търси специализирана работна ръка. Така че ако работодателят е наел работник по всяка обява, която е публикувал, той най-вероятно търси евтина работна ръка и не държи на качеството. Колкото повече обяви е публикувал и по-малко хора е наел, толкова по-трудно му е да намира фрийланс специалисти и ще е по-склонен да плати по-висока цена, стига да докажете качеството на своята работа.

    Например:

    Колко обяви е публикувал и колко човека е наел въпросният работодател?

    Този работодател е публикувал цели 22 обяви, а е наел само 9 човека, 5 от които са все още част от екипа му. Това означава, че търси специалисти. Фактът, че е похарчил обаче само $264 ме навежда на мисълта, че все пак наема ниско платени специалисти. Това лесно може да бъде проверено в историята на работодателя по-долу на същата страница, където са изброени минали и настоящи проекти на работодателите – кой е нает, на какво заплащане, колко часа е работил и т.н.

    История на минали и настоящи договори на работодателя

    Бързата справка потвърждава подозрението ми за наемане на нископлатена работна ръка. Изборът е ваш дали да се пробвате за работата на своята цена или просто да подминете обявата, тъй като е малко вероятно на този етап работодателят да смени модела си на поведение и типа хора, които наема.

  4. Какви оценки и за какви проекти е получил този работодател?Ако работодателят се е регистрирал скоро, очевидно той все още няма да има оценки. Можем да почерпим полезна информация, ако има наети фрийлансъри от няколко месеца, които му вършат регулярно работа – щом има фрийлансъри, които са се задържали за дълго, значи е достатъчно добър за дългосрочна работа.

    Ако все пак има оценки, обърнете внимание за какви проекти са. Ако фрийлансъри споделят липса на заплащане по проекти на парче, значи не е коректен платец, но това няма да ви касае, ако кандидатствате по проект на час, защото заплащането ви е гарантирано от фрийланс платформата. И все пак – имайте едно на ум, че щом е некоректен платец, може да е некоректен и в други области. Възможно е също така да има отлични ривюта за кратки проекти (на парче или на час), но за дългосрочни проекти да има лоша репутация – проблеми с комуникация, твърде контролиращ тип човек и т.н. Ето пример:

    Какви оценки и за какви проекти е получил този работодател?

    Този работодател е наел фрийлансъри за една и съща работа (website translation) на най-различни цени – от $6 на час, през $12 на час, та чак до $35 на час. Вярно е, че цената зависи от редкостта на езика за превод, но все пак толкова вариращи ставки на час говорят за осведомеността на работодателя, че такава зависимост (рядкост на език – цена) съществува и че като търси фрийлансъри, той не се ръководи от цената, а от качеството на услугата. Всичките му ривюта са за работа под месец и са отлични, което показва, че най-вероятно знае какво иска, добре дава своите инструкции, на разположение е за въпроси и е ясен в комуникацията си, защото всички задачи са свършени за кратко и всички фрийлансъри са доволни от него като работодател.

  5. Какви фрийланс специалисти са кандидатствали, на каква цена и има ли активни интервюта?Има ли активни интервюта ще ни даде информация относно спешността на обявата. Ако е публикувана от ден и вече има 10 интервюта, значи работодателят бърза да наеме някого. Ако обявата е активна от дни и все още няма активни интервюта, значи качеството на фрийланс работата е много по-важна от времето на започване. Цената, на която интервюираните работят, ще ви ориентира какво търси работодателят в момента – какъв му е бюджетът за този проект. Например:

    Работодатели, които интервюират много фрийлансъри на цена под средната на кандидатстване

    Този работодател интервюира 15 от 20 фрийлансъра, всички те са под средната цена на кандидатствалите. Това ме навежда на мисълта, че всички 15 са на цена около $4 долара на час, а останалите 5 са с твърде висока за работодателя цена и затова не ги е поканил на интервю. Водещото е цената и интервюира всички, за да извлече максималното за дадената ставка на час.

    Докато в следния случай, ситуацията е малко по-различна:

    Строги изисквания във фрийланс обявата и малко интервюирани

    Тук работодателят е съвсем на ясно какво търси и по тази причина е задал множество изисквания, които кандидатстващите трябва да покриват – включително ценови диапазон. От 25 кандидатствали, той интервюира само двама, отново на средна цена. Както е посочил в обявата, той търси баланс между качество и цена и въпреки, че се нуждае от човек, който да започне работа по проекта веднага, той отделя време на процеса на интервю, защото качеството е приоритет за него.

Сега е ваш ред – помогна ли ви тази статия и промени ли начина, по който ВИЕ преценявате като фрийлансър потенциалните работодатели и проекти?

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Daniela Todorova says

    11 март 2011 at 12:06 am

    Statiyata e prekrasna, osobeno za nachinaeshti!!! Spestyava mnogo vreme v orientaciya!!!
    Pozdravi i pojelaniya za mnogo uspehi! 🙂

  2. Виктория says

    30 март 2012 at 1:13 pm

    Тъкмо съм на финалния етап от един проект с работодател, който е регистриран от 2 години в сайта, има 4.08 като оценка от общо 11 мнения, но с Payment Method Not Verified. Току-що открих този факт (грешката си е моя, разбира се) и се стреснах малко дали в крайна сметка ще получа заплащането за работата си, та му изпратих съобщение как може да ме успокои, че това наистина ще се случи (перифразирам, разбира се). Та исках да питам, какво правим в такъв случай – чакаме на благоволението на работодателя ли?

  3. Diana says

    2 април 2012 at 11:46 am

    Принципно да – чакаш човекът отсреща да каже какво правите… oDesk няма какво да направи – ако си на fixed price job, те по принцип не гарантират. Ако си на час – в момента, в който на buyer-а му е станал not verified платежния метод, oDesk би трябвало да са ти изпратили писмо от сорта на “платежното средство на фирма Х е временно преустановено. Съветваме ви да не логвате часове, докато не се оторизира ново платежно средство. Преди това, не гарантираме заплащането на никакви часове по този договор.”

    For the record: може човек да има перфектна репутация в oDesk и да е коректен, но изтича му кредитната карта и докато се верифайне новата карта – статусът му е payment method not verified. В момента, в който новата карта е потвърдена, статусът му също ще се промени…

    Дано съм помогнала. Стискам палци да е със щастлив край твоята ситуация 😀

  4. Виктория says

    2 април 2012 at 3:16 pm

    Всичко е ОК, човекът ми писа, че било нещо свързано с кредитната карта и още на следващия ден статусът му се възстанови. Но пък не съм получавала никакво известие от oDesk за промяна на статуса му, което означава, че може би е бил not verified когато съм започнала проекта без да обърна внимание на това … Както и да е, всичко е наред 🙂

  5. polly says

    8 юни 2012 at 9:11 pm

    Статията наистина е добра особено за начинаещи. Можеш ли да дадеш малко повече информация за actives candidates. Ако съм разбрала правилно до сега това не означава че си нает щом нямаш контракт. Някак си комуникацията между работник и поръчител е много бавна в одеск (е поне при мен е така).Пратих две съобщения до двама actives candidates и вече трети ден никакъв отговор. Та това трябва ли да ми говори че те са несериозни? Или просто нямат практиката да уведомяват неодобрените кандидати? Не знам. Просто все още ми е доста мътно .Добре че ги има тези блогове. Те поне хвърлят светлина в тунела.

  6. Diana says

    9 юни 2012 at 10:49 am

    Благодаря за коментара, Поли!

    Правилно си разбрала – active candidacies означава едно от следните 2 неща:

    1) ти си кандидатствала по проект и клиентът те е харесал и приел кандидатурата ти, изпратил ти е поне 1 съобщение;

    2) клиентът те е поканил на интервю, ти си го хареса, приела си поканата и си му изпратил поне 1 съобщение…

    само в тези 2 случая кандидатурата се появява като active candidacy – това всъщност е фаза на интервюто.

    3 дни изобщо не е много време – респективно, в никакъв случай не означава, че клиентът е несериозен. Няма правилен отговор за времето, което е нужно на клиента да направи подбора си. Не знам какво значи “комуникацията между работник и поръчител е много бавна в одеск” – в смисъл не знам колко дни са минали, че да кажеш, че е бавна – хахаха… Но ако имат спешна нужда от хора – клиентите могат за 1 ден да си направят подбора. Ако търсят дългосрочно човек и искат да говорят (не да си пишат, а да насрочват интервюта по скайп) с многобройни кандидати – тогава е нормално да отнема повече време. Всичко е относително и строго специфично за дадения проект…

    Дано се изясниха малко нещата 😀

  7. Ю-ю says

    22 февруари 2016 at 11:39 pm

    Наскоро ми се случи да попадна на двама некоректни клиент-работодатели един след друг и това значително ми намали оценката. В моя случай беше “Направи това” и после дим да ги няма и да не ми отговарят в случая седмица и две седмици, през което време аз си завърших проектите преди карайният срок и ги уведомих с писмо и по мейл, а те ми прекратяват договорите с лоши оценки за “комуникация” и “краен срок” и “качество” без даже да са прочели какво съм изпратила 🙁 . Както се казва, направо ми счупиха кахъра. Как се очаква да разбера, че един клиент-работодател ще я направи тази глупост? Има ли как да се прекрати такъв договор без да получиш лоша оценка?

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!