Надомна работа не в смисъл на лепене на пликове, шиене, кликане по реклами и подобни, а интелектуална работа по интернет, работа по проекти на свободна практика, най-общо казано – фрийланс.
Колкото искате – толкова можете да печелите от надомна работа.
Колкото и странно да звучи за мнозина, истината е, че каквито цели си поставяме, такива можем да постигаме. Има хора, които правят по 200 лв. на месец; има и такива, които изкарват по 200 долара на седмица; има и трети, които печелят по 2000 долара на месец. Sky is the limit 😉
Преди да се гмурнем в морето от фрийланс проекти, трябва да си отговорим на няколко много важни въпроса, които са решаващи за поставянето на целите и респективно – за ценообразуването и за постигането на поставените цели.
Първият въпрос е колко пари трябва да печелим надомно.
Нахвърляйте на един лист твърдите разходи, които имате за седмица или месец (на когото както му е по-удобно). Наем, ток, вода, отопление, телефони, интернет… определете бюджет и за храна (не забравяйте да включите някой и друг лев отгоре за социални излизания ;)). Това са парите, които при всички случаи трябва да бъдат платени – без значение дохода.
Например:
Наем | 500 лв. |
Консумативи (ток, вода, отопление и т.н.) | 200 лв. |
Храна | 800 лв. |
Общо | 1500 лв. за месец |
Сега, да помислим и решим колко пари искаме да печелим.
Тук включете всички ваши хобита и интереси, на които искате да посветите време, но не са задължителни за оцеляването ви. Например, курс по гмуркане, 1 път месечно пътуване в чужбина, нова кола, мотор, екстремни преживявания, курс по финландски език, околосветско пътешествие след 5 години, и т.н. Бъдете смели – не пропускайте неща в списъка и не занижавайте сумата и очакванията си само защото не мислите, че можете да си позволите нещо.
Например:
4 пъти годишно city trip в Европа за ~5 дни | ~4000 лв годишен разход – за месец много закръглена (нагоре) сума е 350 лв. |
Спестявания в сметка/застраховка/инвестиции/др. | 500 лв. |
Масаж всеки месец | 50 лв. |
Кино и други дребни лични удоволствия | 100 лв. |
Общо | 1000 лв. за месец |
Прибавяме 1500 лв. (сумата, която трябва да печелим) и 1000 лв. (сумата, която искаме да печелим) и получаваме месечната сума от 2500 лв., към която трябва да се целим като месечен доход, за да живеем живота, който в момента искаме. Т.е. равносметката към момента е: поставяме си за цел месечен доход от 2500 лв. за идната 1 година.
Сега да видим колко трябва да работим на ден/седмица, за да постигнем поставената цел.
Отговорът на този въпрос е строго индивидуален и няма готова формула, която да споделя…
Ако нямаме специални умения и се занимаваме с неща като data entry, трудът ни няма да е особено добре заплатен ($3-5 на час), конкуренцията ще е убийствено голяма и изкарването на 2500 лв. месечно ще си е направо мисия невъзможна.
Ако обаче сме специалисти в нещо (маркетинг, дизайн, програмиране, създаване на съдържание – писане и/или преводи, и т.н.), гореописаното си е съвсем постижимо. Натоварването и изработените часове зависят изцяло от цената на труда ни. Обикновено работа има предостатъчно, въпросът е как и за колко сме се продали. Например: ако създаваме съдържание и работим за $10 на час, тогава за да генерираме месечен доход от 2500 лв., ще трябва да работим около 40-45 часа на седмица (зависи от курса на долара :D). Ако за същата работа вземаме по $20 на час, тогава логично нужните часове за достигане на целта ще са 20, а не 40. Колкото по-добри специалисти сте и колкото по-добре се позиционирате на пазара, толкова повече пари ще може да печелите.
Ако сте съгласни с прочетеното и сте готови да целеполагате и ценообразувате, може би ще ви е полезна поредицата от статии „Как да определим цената си правилно”:
Част 1 е за цената, която слагаме на профила си;
Част 2 се занимава с въпросите, които си задаваме като решаваме с каква цена да кандидатстваме по даден проект на час;
Част 3 се занимава с въпросите, които си задаваме като решаваме с каква цена да кандидатстваме по даден проект на парче.
Очаквам коментарите ви по темата с целеполагането и ценообразуването в тази връзка 😉
P.S. Напомням, че статиите тук са базирани на опита ми в чуждестранни сайтове и когато говорим за цена на труда, те не винаги са приложими за българския пазар и/или работа с български клиенти… Ето моите 2 любими сайта – oDesk и Elance – можете да прочетете ривютата им съответно тук и тук.
Още от самото заглавие дадох 10 точки на статията 🙂 Признал съм те, че умееш да пишеш заинтригуващо!
Цифрите няма да ги коментирам щото никога не съм сядал да си смятам така разходите .. 🙂 Но си е добра идея!
Много добре написано!
Отлична статия!
Много добра статия показваща плюсовете на работата онлайн. Аз лично се издържам сам от 2+ години. Като всичките ми приходи са само от работа в интернет. Аз вярвам, че това е начина по който много хора могат също да работят и в същото време да разполагат изцяло с времето си.
Съгласен съм,интернет е перфектна нова възможност за много хора да разгърнат потенциала си.Аз вярвам,че всеки притежава някаква дарба,било тя да е свързана с спорт,програмиране,писане и т.н.
Nmarket предоставя възможността на хора търсещи работа и на такива,които търсят услуга да се свържат помежду си и да извършат всичко без дори да са се виждали на живо.
Аз вече пробвах самият сайт и наистина ако имаме умения можем да печелим добри пари само като стоим пред компютъра,препоръчвам ви го и на вас: http://www.nmarket.bg
Благодаря за коментара, Ник! Искрео се надявам да не е оставен заради двата линка 😉
Прегледах nmarket.bg сайта, но ако трябва да съм честна – много спамърски ми изглежда. Не знам как по-точно си пробвал сайта и какво му препоръчваш, но обяви от типа ще администрирам ФБ страницата ви за 10 лв. и ще осигуря 10К+ фена звучи мноооого несериозно – аз лично нито бих си постанала там обявата за услуги, нито бих наела човек от там… Няма инфо как сайтът работи, много зле според мен. И ако вземем предвид под каква статия препоръваш този сайт, коментарът си е направо неуместен, защото с обяви тип “какво ще направиш за 10 лв.” не мисля, че изобщо ще се доближиш до “състоянието”, за което се говори в статията, под която си оставил коментар.
Ще се радвам да чуя мнението и на други колеги 😀
Здравей Диана!Не мисля,че коментара ми е някак си неуместен.Печеленето на пари от интернет е вид надомна работа и се върши като цяло вкъщи.Да съгласен съм в сайта може да има и някои не уместни обяви,но затова се изисква да подбираш добре правилния човек за дадена работа,честно казано там си има доста сериозни хора,които могат да ти свършат работата бързо,точно и изгодно.Все пак се изисква и работодателя да свърши нещо като подбере правилните хора за дадена задача.Аз изкарвам добър допълнителен доход от там,като цяло в тази криза аз съм безработен и главно дохода ми идва от интернет в последните 3-4 години и с 4,5 часа дневно вадя пари,които ако работех щях да вадя за 2-3 месеца с работа 10 часа на ден.. ;д
Nick, мисля съм обяснила добре защо намирам коментара ти за неуместен бидейки под тази статия. Концепцията на рекламирания от теб сайт е “какво би направил за 10 лв.” и абсолютно всички обяви в него са жестоко подбиване на цени и очакваното качество на услугите е много съмнително, съдейки по типа обяви в него. Нищо лично 😀 Чувствай се свободен да ме опровергаеш като посочиш качествени обяви на сайта или споделиш собствения си опит в него, но отново казвам – теоретични постановки от рода на “Печеленето на пари от интернет е вид надомна работа и се върши като цяло вкъщи.” не са довод – блогът разглежда именно надомната работа по интернет в много по-голям детайл и предлага практически съвети как да не разботим за жълти стотинки, а да изградим умения, да бъдем по-добри професионалисти и да изкарваме повече пари, защото можем и заслужаваме. Бих свършила това или онова за 10 лв. според мен не е добър подход, ако човек иска да се развива успешно като фрийлансър.
Хубав уикенд от мен 😀
Не знам дали някой ще ми отговори, но не губя нищо да попитам дали някой се е занимавал дълго време с data entry и какви са му впечатленията ?
Описанието на смятането на разходите е добро начало за хора, които не знаят как да определят. Но в действителност нещата за доста по-сложни, ред рискове трябва да се предвидят и зависи къде си и какво искаш да постигнеш. Един известен мултипликатор е нужен да се сложи. Но като цяло е добра идея за ориентир за минимума, под който да не падаш.
Здравей Диана,
Поздравления за блога, много полезна инфромация си публикувала. Когато се замисля за ценеобразуването на час, моята теория е по различна а именно: колко ми плащат сега по трудовия ми договор, разделям го на изработените часове и се получава наприме 10 лв/час т.е аз мога да предлагам моите услуги за 7.2 долара, за което много се замислям. Още веднъж поздравления за блога.
Привет, Станислав!
Благодаря ти за коментара… само бих искала да уточня 2 неща:
1) тази статия няма за цел да предложи начин за ценообразуване – има си друга такава статия (даже аправо серия от статиите в зависимист от цената, която искаш да съставиш)
и по-важното
2) не изхождай от позицията на настоящото си заплащане на трудов доовор, защото ако работиш в БГ, шансовете са, че трудът ти е МНОГО подценен, неоценен и ниско платен. Мисли от гледна точка колко струва труда ти и колко можеш да вземеш за уменията си, а не колко са ти плащали до момента…
Дано помогнах 😀
Диана
Здравейте,
Аз искам да попитам нещо много важно – какви данъци дължим тук, или не дължим нищо, при регулярни месечни приходи от oDesk.
Повече от година се издържам от oDesk, мога да се похваля, че съм много успешна, доволна и щастлива. Безпокои ме единствено факта, че всеки месец си превеждам сумата през Paypall на дебитната си карта в бг банка. Не плащам никакви данъци, тъй като отделно от оДеск си имам постоянна работа с високи осигуровки. Мога ли да имам проблеми, например глоби или други санкции в България след като приходите ми идват от oDesk?
Боряна
Привет, Боряна! Благодаря ти за коментара. Не веднъж са ми задавали този въпрос – бих те посъветвала да се обърнеш към специалист (счетоводител, данъчен експерт, и т.н.) за да те посъветва той специално за твоя случай. Има значение къде си, с каква дейност се заимаваш, с какви клиенти работиш, и т.н.
Ето линк към друг коментар в блога по темата както и към тема във форума за фрийлансъри. Uspeh! 😀
Благодаря за полезните съвети, които споделяте!
Поздравявам Ви!
И аз благодаря за обратната връзка, Katty – много успехи желая! 😀