Не веднъж и два пъти потенциални клиенти са искали да намаля цените си срещу обещание за повече работа и/или дългосрочно сътрудничество. В общия случай отказвам категорично, но имайте предвид, че това не е „да или не“ въпрос. Вижте защо и в кои частни случаи може би си струва да обмислим съвместна работа.
Повече работа за по-малко пари не е добра сделка за фрийлансъра.
От гледна точка на бизнеса разбирам защо постоянният поток от работа в дългосрочен план е добра причина за намаляване на цените на фрийлансъра. Разходите ще са постоянно перо в бюджета на клиента, така че намаляване на часовата ставка (или нейния еквивалент, ако проектът е на парче) е добър ход.
От гледна точка на фрийлансъра обаче, това далеч не е мечтаната сделка. Фрийлансърът ще трябва да работи повече, а в замяна да получава по-ниско заплащане на час (или еквивалента му).
Да, клиентът му спестява време и усилия за маркетинг и търсене на нови клиенти. Да, клиентът му осигурява един постоянен поток от работа и намалява грижите по намиране на нови проекти. Но също така клиентът заема голяма част от времето на фрийлансъра с по-ниско платена работа, което потенциално е причина за пропуснати ползи.
Например, когато нов клиент отправи запитване по пазарни цени, фрийлансърът пропуска възможност за по-високо платена работа. Той няма време да поеме този нов проект само защото се е съгласил да работи за по-малко пари по дългосрочен и изискващ време проект.
В общия случай не си струва да поемаме по-ниско платени проекти срещу обещание за повече работа.
Клиентите често ще обещаят допълнителна работа „след като видим как ще се сработим“, „когато бизнесът потръгне“, „след като се уверя в качеството на работата ти“, и т.н.
Често обещаната работа така и не идва. А дори и да дойде, клиентът е по-скоро труден и/или лош отколкото коректен партньор, с когото искаме да работим в дългосрочен план.
В никакъв случай не намалявайте цените си драстично срещу обещание за допълнителна работа. Вариант е да дадете малка отстъпка от цената, но само и единствено при условие, че клиентът идва с работата, а не с обещание за такава.
Също така ви съветвам да имате допълнителни изисквания и условия, при които бихте дали отстъпка от цените си. Например:
- 100% авансово плащане тук и сега, независимо дали работата ще се извършва сега или след 1 месец
- допълнително заплащане в случай на искане за корекции
- кредит за работата ви при разпространението на крайния продукт
Ако предложението на даден клиент съвпада с непосредствените ви цели, обмислете възможността за сътрудничество.
Идва ми на ум следният частен случай, когато можете да обмислите сътрудничество с клиент, който се опитва да намали цените ви заради обема работа.
Нека приемем, че сте създател на съдържание. Искате да натрупате познания и опит в писането на текстове за здравословно хранене и начин на живот. Получавате запитване от клиент в тази индустрия, който е готов да ви възложи 100 статии на тази тематика.
Струва си да обмислите сътрудничество, защото с това задание ще натрупате опита и познанията в индустрията, която искате, и това ще ви даде възможност да печелите повече като експерт в областта.
Но отново подчертавам – съгласявайте се на малка отстъпка от цените си и само при удовлетворяване на изискванията ви и след подписване на писмено споразумение за обема на работа и в какви срокове.
Отстоявайте цените си и интересите си, винаги!
Фрийланс услугите ви не са продукт, на който може да се сложи цена и да се прави отстъпка „за бройка“ както в магазина. Това е интелектуален труд. Уменията ви не се измерват толкова в парична стойност, колкото в полезност за бизнеса.
Помнете, че клиентът наема вашите умения и плаща за вашите услуги. Услугите не са стока, която може да се купи на едро. Затова и драстично намаляване на фрийланс цените ви не е резонно, без значение какво натоварване и в какъв срок ви е обещано.
И аз съм мислила по този въпрос – дали повечето часове(когато е за почасова работа) би следвало да са приина за отстъпка от цената на фрийлансъра. Както Диди е написала, може би е разумен вариант и за двете страни, но само донякъде. В края на краищата, както пише в статията, интелектуланият труд не се продава на килограм. Не е като да отидеш да си кушиш домати от пазара. 🙂
Или това е все едно ако фрийлансърът в един монент поиска увеличение на цената по някой дългосрочен проект и клиентът да каже: Добре, ще увеличим цената, ама за сметка на това намалявам часовете.
Между другото, сега отивам да прочета пак статията за увеличение на цената 😉
Абсолютно съм съгласен със становището – “да идва с работата, а не с обещание за такава” или както обичам аз да казвам “надеждата не е стратегия”.