Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Поглед към фрийланс индустрията през 2012

26 януари 2013 By Diana 2 коментара

Поглед към фрийланс индустрията през 2012Преди почти 2 години публикувах статия за трендовете в надомната работа на база статистически данни от оДеск. За мое съжаление, с многобройните промени на дизайна и структурата му, въпросните рипорти са се позагубили и не можах да направя подобен обзор и сега. За сметка на това, попаднах на интересен доклад, който представя нещата от гледна точка на фрийлансъра. Не толкова какво се търси на пазара на независимите специалисти, а какво е отношението на фрийлансъри от различни страни и с различни професии към това да си ‘фрийлансър’, промени в начина на живот и работа, ценообразуване.

Профил на участниците в проучването

Не съм сигурна доколко е представителна извадката, на която е базирано проучването, тъй като 78% от участниците живеят в Северна Америка; от 15 хиляди поканени да участват, едва около 140 са участвали наистина; респондентите са събирани предимно по мейл и чрез социални мрежи като Facebook, Twitter и LinkedIn – т.е. не е изградена методология за избор на представителна извадка. НО! Въпреки това, този доклад споделя интересни факти, които биха били полезни (и вдъхновяващи дори) за фрийлансърите в България 😀

Няма да преразказвам целия доклад (71 страници е!). Няма и да повтарям неща, които не веднъж съм споделяла в блога – напр. че като фрийлансър съм по-щастлива; че имам повече свободно време и повече контрол; че не бих се върнала на ‘нормална работа’ и т.н. – тези неща са потвърдени в доклада като валидни за болшинството независими специалисти. Ще споделя обаче няколко наблюдения, които ме изненадаха и/или ми се сториха по-интересни от останалите и дори неочаквани.

34% от отговорилите имат 10 или повече години опит като фрийлансъри

Не ме изненада, че 71% от респондентите са жени; нито това, че най-разпространената професия е дизайнер, следвана от създател на съдържание. Но 34% фрийлансърстват от 10 или повече години? А ние си мислехме, че надомната работа по интернет е нов тренд 😉

Има разлика в причините, поради които мъже и жени стават фрийлансъри

Очаквах основната причина за смяната на курса от ‘нормална работа’ към фрийланс да е желанието за повече свобода и контрол над собствения си живот и график. Това, което не очаквах, е че тази причина е категорично женска. Основният фактор за мъжете да вземат същото решение е да се занимават с нещо, към което имат страст, и/или да си бъдат сами шефове.

В зависимост от възрастта, хората отдават различно значение на ползите от фрийланса

Гъвкавостта и свободата е много силен мотиватор за хората на възраст между 30 и 39 г. За сравнение, най-голямата полза за хората над 60 г. е възможността да работят от където и да е, а за по-младите (20-29 г.) –  разнообразието от проекти, възможност за по-висок доход и самостоятелно вземане на решения.

Фрийлансърите се чувстват по-сигурни и защитени на свободна практика отколкото като наемни работници

Това е вярно и за мен, но съм изненадана, че процентът на хората, които се чувстват по същия начин, е толкова голям – 57.8% общо, където 28.4% от респондентите са отговорили със “strongly agree” и 29.4% – с “moderately agree”. 20% не са решили още (може би поради липса на достатъчно опит и време като фрийлансъри), което остава едва 21.9% за хора, които не се чувстват по-сигурни и защитени като фрийлансъри.

Топ 3 проблемите на фрийлансърите бяха неочаквани за мен

Може би, защото аз не работя на пълен работен ден и/или защото се занимавам също със странични неща, които потенциално да ми носят пасивен доход в бъдеще, но… топ 3 проблемите, които респондентите единодушно са посочили, малко ме изненадаха:

  1. намирането на клиенти (20.8%)
  2. непостоянството в потока от работа – днес има супер много и едва смогвам, а утре няма нищо и се чудя дали някога ще имам пак проект (16.3%)
  3. поддържането на баланса между работа и личен живот (6.8%)

Тези проценти варират в зависимост професията.

Цените на услугите са по-високи от очакваното

Предполагам решаващо значение в случая има, че болшинството респонденти са в Северна Америка, където стандартът на живот и приетото ниво на заплащане е по-високо, но все пак – изненадаха ме средните цени, които независимите специалисти имат. 😉 Ето например, средните цени на най-големия дял от топ 5 професиите:

  1. дизайнери – $70-79 на час (17.2%) и $50-59 на час (15%)
  2. създатели на съдържание – $50-59 на час (19.3%)
  3. редактори – $20-29 на час (23.1%) и $30-39 на час (23.1%)
  4. copywriter – $50-59 на час (18.7%), $100-150 на час (17.3%) и $70-79 на час (16.5%)
  5. преводачи – $20-29 на час (25.7%) и $30-39 на час (25.7%)

Това са топ 5 професиите сред взелите участие в проучването, но в доклада има данни за всички професии и те без изключение са по-високи от очакваното за мен. 😉

Също така, в доклада има данни как ценовият диапазон е повлиян от различни фактори като:

  • годините опит като фрийлансъри – например, най-голям дял от хората, които таксуват по $20-29 на час са фрийлансъри от 1 до 2 години; фрийлансърите, които таксуват по $50-59 на час, работят надомно от 1 до 5 години; и т.н.
  • пол – жените печелят предимно в ценови диапазон $20-59 на час, докато $100-150 на час е доминиран от мъже
  • заетост – повече от 38% от фрийлансърите на пълен работен ден печелят по $70 на час, докато само 20% от фрийлансърите на половин работен ден са в същия ценови диапазон

За мен беше изненада, че повечето фрийлансъри работят по 40+ часа на седмица

Фрийлансът ми дава свободата да разполагам с времето си. Затова и се стремя да работя по-малко, да печеля повече и да имам време за други занимания, които потенциално да ми носят пари без печалбата да е обвързана с прекараното от мен време в работа. За моя изненада обаче, 29% от респондентите са отговорили, че работят по 40+ часа на седмица, а 27% – по 30-40 часа на седмица. Натоварването варира в зависимост професия, локация, опит като фрийлансър.

Сайтовете с фрийланс проекти са едва на 4-то място като източник на клиенти

27.4% от фрийлансърите намират клиенти по препоръка; 23.8% – от уста на уста маркетинг, 16.9% в резултат на лични и професионални връзки с бизнес клиенти, и едва 6.3% от фрийлансърите разчитат на фрийланс сайтове с проекти. Това може би донякъде обяснява и по-високите цени, отразени в доклада 😉

Прилики и разлики между фрийлансърите ‘по случайност’ и независимите специалисти ‘по решение’

Много специалисти остават без работа заради финансовата криза и в резултат на безизходицата са се насочили към фрийланс работа. Това са фрийламсърите ‘по случайност’. Някои показатели съвпадат като например и техните най-големи трудности са намиране на клиенти, управление на натовареността, баланса между работа и личен живот. Други показатели се разминават изключително много – като например много по-голям дял от фрийлансърите ‘по случайност’ биха се върнали към ‘нормална работа’, ако им предложат добра възможност (49.8%). Като цяло, двата вида фрийлансъри си приличат – печелят повече, имат повече свободно време, по-щастливи са отколкото като щатни работници.

Голям процент от фрийласърите са предприемачески ориентирани

Последните страници от доклада са посветени точно на този тип фрийлансъри. Те са 71% от всички респонденти и при тях има много ясни трендове. Например:

  • те са по-щастливи и печелят повече – 14.9% са в ценови диапазон $50-59 на час, 12% – $100-150 на час
  • работят повече – 31.5% работят по 40+ часа на седмица, 27.8% – 30-40 часа на седмица
  • оптимистично настроени са за бизнеса през следващата година
  • по-агресивни са при търсенето на клиенти
  • делегират задължения и отварят работни места – наемат асистенти, подизпълнители, работници.

Ако съм провокирала интереса ви, изтеглете безплатно и без регистрация оригиналния доклад.

Очаквам коментарите ви по темата 😀

Filed Under: Freelance - надомна работа по интернет

Comments

  1. Iliya Dimitrov says

    11 февруари 2013 at 11:29 am

    От доста време следя публикациите в блога.
    Не се познаваме, но ми харесват споделените идеи и опит тук.
    И най-вече позитивния подход!
    Озадачи ме изводът:”Сайтовете с фрийланс проекти са едва на 4-то място като източник на клиенти…….едва 6.3% разчитат на тези сайтове”. Това обяснява защо е толкова трудно да се започне такъв вид дейност. Едва ли е толкова важно хубавото портфолио и CV ако толкова малък процент от възложените проекти е в сайтовете!
    Всичко най-добро!
    С увжение: И.Димитров,София /маш. инж. с AutoCAD от 1988г./

  2. Diana says

    11 февруари 2013 at 12:49 pm

    Привет, Илия!

    Благодаря ти за коментара и за това, е четеш блога и ти е полезен 😀

    Относно извода за фрийланс сайтовете и тяхното 4-то място като източник на работа – това мисля е малко суберктивно. Повечето респонденти в проуването за този доклад са от северна америка – което донякъде обяснява този извод. Мисля, че е safe to assume че навсякъде другаде, особено в страни като България, където фрийлансът не е толкова широко разпространен начин на препитание, делът на сайтовете като източник на фрийланс работа е по-голям… 😉

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!