Здравейте, начинаещи фрийлансъри!
Завършихте ли вече профилите си във фрийланс сайтовете? Готови ли сте да заковете първия проект в актива си?
Време е за малко стратегия…
Актуален проблем на всички хора без опит и работна история е омагьосаният кръг, в който попадат – вие сред тях ли сте? Кандидатствате на десетки места, може би стигате дори до някое и друго интервю… Отговаряте на стотици въпроси и накрая чувате ужасните думи „Много ви харесваме, но нямате опит и затова не можем да ви наемем!”. А като се замислим, няма как да го придобием този опит, ако никой не ни наеме без опит, нали?
Спокойно, фрийлансъри! Ако имате такъв проблем в началото на практиката си като независим специалист, ситуацията има изход и той е прост:
Малко работа „за слава”!
Кандидатствайте за по-малки и лесни проекти, за „смешни” пари, за да изградите връзки и добри отношения. С бърза и качествена работа, отлична и навременна комуникация, може би малко инициативност – ще очаровате работодателите си на лично ниво и така те ще оставят добри оценки за вас и вашата работа.
Ключовите моменти са три:
- Малки и лесни проекти често означава нископлатена и/ или неквалифицирана работа, но затова и наричаме тези първи проекти работа „за слава” – репутацията преди всичко!
- Проектите трябва да са лесни – под нивото и фрийланс възможностите ви, защото така ще сте сигурни, че ще можете да се справите със задачата и ще получите висока оценка;
- Проектите трябва да са малки – за да избегнете опасността да работите за малко пари повече време, отколкото е необходимо.
Примери за „лесни и малки проекти”, с които да завоювате началните 5* в профила си:
- елементарна data entry работа – вземете за пример туристически сайт, който има нужда да му бъдат качени в админ панела десетки туристически оферти. Не изисква кой знае какви умения, но ако го направите бързо и качествено – петицата ви е в кърпа вързана 😉
- превод от или на български – много рядко ще срещнете нещо такова, но пък имате преимуществото да сте native Bulgarian speaker – гаранция ще получите превода, а в зависимост от личностните ви характеристики и комуникацията ви с работодателя – и отличната оценка 😀
- някакво лесно и бързо проучване – да се направи сравнение между N на брой сайтове, които имат подобна дейност (онлайн аптеки, например); или да се сърфира из мрежата, за да се изгради база данни от собственици или изпълнителни директори на фирми.
И т.н. – схванахте основната идея 😉 Може би няма да ви е интересно, докато правите тези неща, но лесните, малки и скучни проекти са цената, която начинаещият фрийлансър заплаща, за да получи така желаните добри ривюта в началото, които да му осигурят високо платената и специализирана фрийланс работа после 🙂
Искам да направя уточнението, че тези съвети едва ли са валидни за програмисти и дизайнери – те имат съвсем друга система на работа (предполагам!) и едва ли някой ще се впечатли от уменията им да сърфират в мрежата 🙂 Но пък са валидни съвети за всички онези специалисти, които не са в сферата на високите технологии. А и дизайнерите и програмистите винаги имат стабилно портфолио, с което да се изтъкнат 🙂
Вместо заключение:
Това е моят личен опит. В началото е адски трудно. Прекарваш по цели дни във взиране в обяви, писане на писма и изтъкване на лични и професионални качества, които те правят най-подходящия кандидат. И някак проектите все не идват.
Имайте търпение, не се отказвайте след първата седмица!
Случвало ми се е в началото и 1 месец да стоя без активен проект. Но веднъж задвижи ли се колелото, няма спиране. Колкото по-завършен ви е профилът, колкото повече ривюта сте получили, колкото повече заработени часове или завършени проекти имате – толкова сте по-търсени, работодателите сами започват да ви канят.
Ако сте добри специалисти и градите професионални отношения и репутация по пътя си като фрийлансър, ще настане момент, в който си вдигате цената и не смогвате да отказвате покани за интервюта!
Господ здраве да ти дава за умението да споделяш ценна натрупана мъдрост с останалите:)
Благодаря за милите думи. Стискам палци да пробиеш във света на фрийланса скоро и ти! 🙂
здрасти, блога ти така да се каже ми отвори очите за непознати за мен неща досега.Така че вече имам профил в odesk.Но тъй като съм се насочила към лесни data entry, translation, etc, незнам какъв проект да представя като досегашен опит, нямам идея. В момента правя само тестове. Ще се радвам да споделям с някой вече запознат с това.
толкова ме зарадва с този коментар – радвам се, че съм открила за теб нови възможности, стискам палци да се реализираш възможно най-скоро!!!
за дата ентри – не е фатално, ако не сложиш портфолио. за преводите – съветвам те да направиш поне един, така за себе си – и да го ъплоуднеш. те хората не ги интересува платено ли ти е или не за превода, те ще искат да видят начина ти на изразяване, уменията ти като преводач. друг е въпроса че може да не говорят и двата езика, но психологически влияе наличието на портфолио. а за досегашен опит – сложи какъвто и да е опит, който си имала, макар и не пряко свързан с дата ентри или преводи. не забравяй и неща като “team player”, “time managements skills” – правят впечатление 😉
успех!
нека и някой друг сподели опита си… 🙂
здрасти, радвам се, че ми отговори. Получих първото си предложение за интервю. Потвърдих и сега чакам отговор дали ще започна. Ще се заема да направя и един превод. Ако това се развие и е успешно ще е страхотно. Това означава много за мен. Единственото, което ме притеснява и не съм му обърнала внимание все още, е получаването на плащания. Ще прочета твоята статия сега.Ще те държа в течение, ако нямаш нищо против.
Здравей, Диана!
Вчера получих първата си работа в oDesk!
Искам да изразя своята благодарност към теб. Защото чрез твоя блог, разбрах за този сайт.
Искам да кажа на всички начинаещи фрийлансъри, да не се отказват, защото ако вярваш в себе си и своите възможности, ще дойде и първата работа, а надявам се после и втората, и третата…
Нека да има повече такива чудесни хора, като теб Диана, които са готови да отделят от времето си, за да дадат своят опит на другите! Най- сърдечно ти пожелавам да ти се сбъдне всичко, което си пожелаеш /внимавай, какво си пожелаваш : ) !!!
Моят вчерашен работодател остана доволен от мен и ми даде бонус. Работата не беше за много пари, но я свърших бързо!
Искам да попитам:
Работата ми беше почасова. Работодателя ми отделно ми е привел бонус!
В моята сметка са ми преведени само парите от бонуса. Но парите от часовете ги нямам. Трябва ли нещо да направя или те ще се преведат по – късно?
Благодаря отново!
Продължавай все така!
Здравей, aladjova!
Поздравления за работата – пожелавам още много спечелени проекти и доволни клиенти 😀
Също ти благодаря за милите думи – не можеш да си представиш колко щастлива ме направи с този си коментар, благодаря! 😉
що се отнася до въпроса ти за парите от часовете – вече е вторник и най-вероятно си ги видяла във financial activity section в oDesk, но все пак – бонусите и fixed price jobs се виждат същия или следващия ден в профила ти (със съответната due date), защото работодателят ръчно прави плащането и няма нужда от security period, през който работодателят да има възможност да заяви dispute.
При работата на час, работната седмица свършва в неделя, в понеделник е ден да прегледаш работния си дневник и в края на понеделник – дневника ти се замразява. До четвъртък работодателят може да прегледа дневника и да заяви dispute, ако види, че всъщност не си работила по проекта му, докато си била под часовник… и т.н. В момента, в който работодателят одобри дължимите суми (може да стане всеки ден между понеделник и четвъртък), ти вече виждаш парите в своя си профил и съответната due date. Ето много полезна инфо за payment schedule при работа на час – http://bit.ly/dEws4y
Стискам палци и до скоро 😉
Прочетох половината статий в блога, тази обаче ще я прочета утре. Но преди това заглавието на статията ми се стори подходящо за моя въпрос 🙂
Искам да стана лого дизайнер. Завършил съм средно с изобразително изкуство. Чел съм в интернет за процедурите на изработване. След като нямам стаж и не съм се доказал като специалист. Имам ли шанс да стана фрийлансер или няма смисъл да си губя времето? Долу горе разбирам английски, но ако се наложи да общувам по скайп или по телефон няма да се справя. Имам ли шанс, честно?
Привет, К.К. Благодаря ти, е четеш блога и за коментара!
Не съм дизайнер и нямам идея как се става успешен дизайнер – дали ти трябва опит преди да станеш фрийлансър или не… Но мисля по-важното е ти да си вярваш. Ако ти питаш мен, която не те познава и няма идея нито що за човек си, нито що за дизайнер си, ‘ще успея ли?’ – може би си сбъркал посоката. Вярно е, че опората и подкрепаа са много важни, но… колкото и да са разлини фрийлансърите един от друг, те имат дна обща черта – и тя е вярата в себе си и в собствените усилия. Защото ако ТИ не вярваш в себе си, никой няма да повярва в теб.
Ето две статии, които са свързани с въпроса ти: Какви качества са нужни, за да си успешен фрийлансър и Трудно ли е да си фрийлансър – дано помогнах!
Много успех ти желая, чети и коментирай на воля и не забравяй да се включиш във ФБ страничката на блога – там мжеш също да питаш, а други фрийлансъри да отговарят 😉
Отговори ми точно като влязох в блога 🙂
Та сега ще се радвам да имаш търпението да ми прочетеш въпросите и да ми отговориш на тях :). Преди време беше на мода изкарването на пари от интернет сайтове. Навсякъде се пишеше по същия начин колко е лесно как всеки може и т.н. Аз започнах с голяма вяра че ще успея. Цяла година превеждах уроци в сайта си. Бях си купил и домейн за да мога да го оптимизирам в търсачките. С някои ключови думи излизах на първо място! Никой не вярваше в работата ми. Родителите ми все ме питаха какво правя и аз все им отговарях че работя, а те ми отвръщаха ще изкарваш ли пари от това. За цяла година спечелих 5 долара! Дойде момента да плащам отново домейн и като погледнах назад имах само загубено време без никаква печалба. Най смешното беше че сайта беше на български а посещенията ми бяха от Русия. Цялата работа беше защото не избрах правилната тематика на сайта. Та затова сега ще ти задам по друг начин въпроса за да не можеш да ми се измъкнеш 🙂
Ако Ти си работодател и искаш лого за фирма от която смяташ да изкарваш много пари и знаеш това което аз ти казах били дала да ти свърша работата ако аз ти предложа най ниската цена?
И тъй като прочетох твоя статия специално написана за комуникацията в мен се появиха още няколко въпроса. Как в тези сайтове работодателя следи работата ти. Вижда ли какво правиш на компютъра в реално време. Колко често ти се е налагало да общуваш гласово.
Добре е, че анализираш грешките си и се поучаваш от тях. И макар да не виждам каква е връзката между неуспешния ти опит за печалба със сайт и въпросите ти към мен, ще им отговоря… но не се сърди ако не са това, което очакваш – каквито въпросите, такива и отговорите 😉
Първо, какво значи “Та затова сега ще ти задам по друг начин въпроса за да не можеш да ми се измъкнеш ” – първо, въпросите, които задаваш във тория си коментар НЕ са същото нещо, което ме попита в първия си коментар… А относно забележката да не мога да ти се измъкна – да си имаме уважението; ако исках да се измъкна щях да игнорирам въпроса ииии… о-па, чакай – нямаше да пиша блога изобщо! “Да се измъкна” не ми е присъщо… но както казах – каквито въпросите, такива и отговорите 😉
Та, по въпросите ти:
“Ако Ти си работодател и искаш лого за фирма от която смяташ да изкарваш много пари и знаеш това което аз ти казах били дала да ти свърша работата ако аз ти предложа най ниската цена?” – логото ще е последната ми грижа при изграждането на бизнес и не, не бих те наела по 2 основни причини: 1) най-ниска цена никога не ми е приоритет и обкновено я асоциирам с лошо качецтво (това е обсъждано в блога – има поредица статии за ценообразуване, виж ги – може да са ти полезни) и 2) от стила ти на комуникация (в слуая коментари) ми се струваш арогантен и по принцип страня от такива контрактори И клиенти. Но това съм аз – за всеки влак си има пътници 😉
Питаш ме още “Как в тези сайтове работодателя следи работата ти. Вижда ли какво правиш на компютъра в реално време.” – в реално време май никъде не може да се следи работата. В одеск има програма, кото прави снимки на екрана ти веднъж на 10 минути, ако си на почасово заплащане… в други сайтове май и това няма. А ако си нает на парче – и в оДеск няма как да се следи работата. Затова е важно да се сработиш с клиента – той ти е клиент, не работодател. Хората не се следят взаимно, а се договарят – клиентът има нужда от услуга и плаща за нея; контракторът има умения и му бива платено за тях – чиста работа без следене.
“Колко често ти се е налагало да общуваш гласово.” – въпросът ти е некоректно зададен по няколко причини. Първо, аз не съм дизайнер, та каквото и да ми се е ‘налагало’ на мен, то може да е или да не е валидно за твоя случай заради различните ни професии. Второ, като фрийлансър, ти имаш свободата да избираш КАК да работиш. Аз предпочитам устна комуникация, защото е по-бързо и по-лесно да установиш с какъв човек си имаш работа. Така че – за мен е задължително да има устно интервю; и ако е дългосрочен проектът – да има поне веднъж в седмицата, на 2 седмици или на месец устна среща за разрешаване на ситуации, обсъждане на въпроси и т.н. “Налага се” не е дума, която присъства в моя речник като фрийлансър. Така че, ако ти не можеш да говориш английски – можеш така да си организираш работата и така да си подбираш клиентите, че да не говориш, а да си пишеш с тях.
Дано помогнах! Приятно четене и коментиране и ти препоръчвам да се регистрираш във форума за фрийлансъри – там имаш по-голяма свобода относно задаване на въпроси и получаване на отговори от колеги…
ОК. Благодаря за дългия отговор. Арогантен изглеждам може би защото пиша много съкратено. Ако започвах всеки отговор с – “Благодаря за прекрасния отговор. Ти си от малкото които отговарят на всичките ми въпроси. Много харесвам блога и статиите ти. Ще продължавам да ги чета защото и аз искам да стана фрийлансер, а сега надявам се да ми отговориш и на този въпрос.” предполагам че нямаше да изглеждам арогантен, но пък затова се опитвам да използвам повече емоушънки 😀 които очевидно само мене ме радват 🙂
Ще си съкратя пояснението на предишния ми отговор. Лек ден ти желая 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂