Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Собствен сайт на фрийлансъра – за или против?

4 август 2012 By Diana 14 коментара

Собствен сайт на фрийлансъра - за или против?
Img src: childfirstpediatrics.com

От край време обмислям идеята да си направя собствен сайт, където да включа собствената си работа. Не съм дизайнер и затова може би сайтът ми е все още във фаза “обмисляне” – да бъде или да не бъде, и как да бъде…

За дизайнерите спор няма – собственият сайт, където да поместят портфолиото си, си е направо задължително – ако не за друго, то поне цялата им работа да е събрана на едно място. Сигурна съм с течение на годините материалите нарастват и собственият сайт дава възможност за тематична или друг вид организация, за да се постави нужният акцент. За копирайтъри ситуацията може би е подобна (като пример ще посоча портфолиото на Иванка Могилска).

При мен нещата са малко по-различни. Бъдейки маркетинг консултант, често стратегиите, които изготвям, са “поверителни” (подписала съм NDA), така че не мога да си позволя да ги направя публични, макар и с “образователна” цел. Бих могла естествено да посоча сайтове, FB страници, блогове и т.н., върху които съм работила и да дам подробности от “общ характер” – но тук идва въпросът: струва ли си?

“За”

  • Собственият сайт си е собствен – аз избирам какво и как да включа в него, за да се представя професионално.
  • Мога да събирам препоръки на едно място, а не разпръснати както сега в профили по платформи като oDesk, LinkedIn и др.
  • Мога да използвам собствения си сайт за всичко – от “собствена медиа” до експериментиране с нови тактики по набиране на трафик, лоялни читатели, клиенти, брандиране и т.н.

“Против”

  • Собственият сайт не е авторитетен както оДеск, LinkedIn или която и да е друга наложена платформа.
  • В собствения ми сайт клиентите могат да ме намерят и оценят, но аз не мога да направя същото (както бих могла да направя в oDesk по client feedback score или в LinkedIn по препоръки).
  • Изграждането и популяризирането на собствен сайт изисква време, а не е ясно дали и до колко резултатите от него ще си струват… Със същия успех мога да развивам и популяризирам профила си в oDesк, LinkedIn или където и да е другаде.

Изводът ми до момента…

Все още обмислям направата на собствен сайт, но някак все ми се струва, че профилите във фрийланс сайтове и социални мрежи дават по-големи възможности и имат по-голяма тежест, а собственият сайт тип “портфолио” би бил просто добавка към вече изградения имидж.

А вие какво мислите по въпроса?

Очаквам коментарите ви, за да ми помогнете да взема решение да бъде или да не бъде собственият ми сайт 😉

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Svetla says

    4 август 2012 at 11:03 pm

    Аз съм За – напълно подкрепям 3-те точки За, като допълвам: ако искаш отзиви за някой работодател пак може да намериш (чичо Гугъл знае всичко ;), но ти имаш достатъчно имидж и канали да получиш инфото, което ти трябва. Защо да не е авторитетен – сайта ще те представя теб като личност, ще поднася инфо за проектите, върху които си работила, инфо за клиентите, които са останали доволни от извършената работа. Ти си маркетинг специалист – значи знаеш как да поднесеш информацията, така че да е твоя полза. Относно 3-тото Против – мисля, че в момента има доста улеснени платформи за създаване на сайт. Ако вържеш този си сайт с другия, който ще ти е тип портфолио, наполовина ще си свършила работата за популяризирането му. Ще го сложиш в профилите в oDesk, LinkedIn, FB и т.н.
    Установявам, че все още съществува размяната на услуги (в добрия смисъл). Ти ще предложиш на дизайнер услугите си, а той ще ти помогне за сайта.
    Определено собствен сайт тип портфолио би донесъл повече плюсове, отколкото минуси. Би допринесъл повече тежест на профила по сайтовете. Засега е това 🙂

  2. Diana says

    5 август 2012 at 11:06 am

    Благодаря за коментара, Светла!

    да продължа разговора – собственият сайт в случая (портфолио на фрийлансър) не е авторитетен, защото сайтът представя моята гледна точка (а аз съм собственикът на сайта) – там думата ми няма такава тежест каквато имат думите на десетки и стотици други контрактори и клиенти, оставили отзиви за други хора, с които са работили. В сайта си аз мога да напиша каквото си пожелая… сега, аз не съм такъв човек, че да лъжа и манипулирам – но човекът от другата страна на страницата няма как да знае това… та затова казвам, че не е авторитетен – защото аз имам 100% контрол над него и мога да кажа каквото си искам в него, твърдейки, че е истина, и няма как някой да оспори или провери 😀

    за третото против – макар да е лесно вече да вдигнеш един сайт, далеч не е лесно да го популяризираш (това ми е работата ;)) – освен разбира се ако не искаш да си го държиш като паметник и да прилагаш линк към него във вече изградените си профили, за които споменах в статията… А свързването на този сайт с другия няма да ми помогне кой знае колко, защото аз работя с чужденци… а блогът списвам за българи – целевите аудитории са мнооооого различни и целите на двата сайта са много различни и несъвместими, според мен 😀

    не се съмнявам, че собствен сайт ще донесе повече плюсове, отколкото минуси… дилемата ми е по-скоро сега, щом аз вече съм се наложила по някакъв начин и имам изградени профили и постоянен поток от работа, дали да влагам време и усилия (което ще ми донесе пропуснати ползи от не-работа или ще намали така ценното свободно време) в изграждане на още едно място за преставяне при положение, че не е съвсем ясно доколко ще мога да представя работата си наистина поради конфиденциалност LOL – и дали наистина ще имам по-голяма полза отколкото вече имам от съществуващите платформи на представяне…

    но пък за един нов фрийлансър, който не се е наложил още – може би наистина наличието на сайт ще го дръпне напред – най-малкото, клиентите ще гледат на него като на една идея по-добър професионалист…

    не знааам, благодаря отново за коментара, но определено не ми е по-лесно да взема решение – затова си трая 😀

  3. WiseManCAx says

    5 август 2012 at 10:27 pm

    Диана, винаги съм си мислил, че този сайт си е твой (личен) и че не е достатъчно само да си дизайнер за да го направиш известен.

    Когато имаш готова система за управление на съдържанието не ти се налага да си експерт по планиране архитектурата на сайта, а също и да си CSS/HTML специалист.

    Само изготвянето на заданието за сайта е 100 лв. и никак не е за подценяване…

  4. Павлина Аладжова says

    6 август 2012 at 7:30 am

    Аз се занимавам с графичен дизайн и за мен беше почти напълно задължително да си направя собствен сайт, където да си събера портфолиото.
    Но както Диана каза, той не ми носи директни клиенти и доходи. Той е като един вид помощник, като препращам примери към клиенти.
    Собственият сайт не е нещо излишно, но много зависи в коя област работиш.
    Аз не влагам почти никакво време в моя. Много зависи с какво време разполагаш и дали си заслужава.
    Портфолиото ми в оДеск върши чудесна работа засега.

  5. Svetoslav Stoyanov says

    6 август 2012 at 3:05 pm

    Напълно съм съгласен с трите “за” и трите “против”. Собствения сайт, под формата на портфолио, според мен има смисъл, за хора, които могат да покажат това, което вършат – дизайнери, уеб девелопъри, apps девелопъри и т.н. В твоята област нещата са малко по-трудни. Примерно успяла си да качиш някой сайт от 50-та на 5-та позиция в Г и как ще го покажеш това? 🙂 След като си си изградила имидж, имаш достатъчно feedback и нямаш проблем с печеленето на проекти, само ще си изгубиш времето с такъв сайт, освен ако както си писала не го държиш като паметник без да го популяризираш и добавяш съдържание.

    Това, което обмислям и би могло да има смисъл е нещо като този блог. Т.е. вече си напреднала в дадена област и имаш експертно мнение. Правиш си блог на съответната тематика, в случая SEO и интернет маркетинг – на английски естествено, и започваш да споделяш различни техники, които използваш, да даваш съвети и т.н., но без да разкриваш чак пък всичко 🙂 Ако пишеш epic shit – http://bit.ly/gOrma8, http://bit.ly/M8ufeH – две супер полезни статии по въпроса, тогава има шанс този сайт да се превърне в допълнителен канал, по който да получаваш проекти пък и ти носи удовлетворение, че помагаш на други хора. Но трябва доста време и усилия.

  6. Димитър says

    7 август 2012 at 10:03 am

    Според мен, ако имаш достатъчно клиенти, няма нужда тепърва да правиш уеб сайт. Рекламата “от уста на уста” за момента е достатъчна.
    При недостиг на работа обаче, създаването на собствен сайт има смисъл. Един маркетолог трябва да може да направи маркетинг на себе си. Щом работи за клиентите му, трябва да работи и за него, нали?! Или може би не?
    Ако в някакъв момент все пак ти потрябва собствен сайт, не вземай пример от сайта на Могилска – не е добре направен.

  7. Р says

    8 август 2012 at 10:14 am

    А защо смятате, че е серизоно да си в онлайн бизнеса без да имаш свой сайт? Само насока за мислене. Особено за дизайнер копирайтър, съответно красив и функционален, смислен, оптимизиран за SEO.

    Като горното мнение обаче смятам, че оптнималния момент може и да пропуснат и сайта трябва наистина да е добър. И допълвам за да е добър спеиалиста трябва да е добър. Кой би наел SEO спеиалист с неоптимизиран сайт или дизайнер с архаичен? За съжаление понякога това е причината хората да бягат от собствен сайт – да не пролизи същността на нещата.

  8. Diana says

    8 август 2012 at 12:20 pm

    Извинявам се за забавянето на тоговор и много, ама МНОГО благодаря на всички, че така откликнахте с коментари да помагате. По ред на номерата…

    @WiseManCAx – да, това е мой личен сайт – и клюовата дума тук е “личен” – отделям от свободното си време да го списвам, за да съм полезна; няма нищо общо с това какво работя, как си върша работата, какви проекти съм завършила, и т.н. В статията се разглежда съвсем друг тип сайт, прочети пак 😉 А ще се отнася до изказването “не е достатъчно само да си дизайнер за да го направиш известен” -ами че то не е нужно изобщо да си дизайнер, че да направиш един сайт известен; и отново – изобщо не виждам връзката, в която си напляскал този коментар. Определено не допринесе за дискусията, може би дори малко объркване се получи, защото се опитвам да гадая какво си имал предвид (както винаги 😉 )

    @Павлина – именно! И аз така си представям нещата… ако не полагам усилия за популяризиране – той ще е паметник; а аз съм се наложила вече и имам постоянен поток от клиенти и работа, та не ми трябва паметник.

    @Svetoslav – мдааа, абсолютно съм съгласна. Но сякаш не ми се занимава – предвид, че не страдам от липса на работа… Може би тук се корени дилемата ми – не толкова в съмнението дали ще е полезен собственият сайт, а дали ми се влагат усилия и време (респективно пропуснати ползи от не-работа или намалено свободно време), че да популяризирам собствен сайт така, че да ми стане полезен…

    @Димитър – и с теб съм съгласна. И да, маркетинг специалиста най-малкото трябва да умее да представя и продава себе си 😀 А що се отнася до портфолиото на Могилска – посочих го като пример с оглед на стуктурното разгранбичение на различните видове копирайтинг. Предполагам имаш предивд, че технически не е направен добре? Интересно ми е да чуя защо… Но ако аз тръггна да правя сайт – определено ще е на уърдпрес (освен, ако не наема професионалист да ми го направи… което много ем съмнява; понякога съм control freak :D)

    @P – да отговоря първо на поставения въпрос – ами зависи какво значи да си “в онлайн бизнеса”. Аз съм фрийлансър, работя предимно по проекти, които намирам в оДеск – и там си имам изграден профил, с препоръки, история, и т.н. Не ходя да търся клиенти – респективно, липсата на сайт по никакъв начин не ме прави по-малко професионалист или несериозна (мисля аз). А по повод изказването за лош специалист и затова липса на сайт – мислиш ли, че наистина това е причина? Не съм се замисляла преди (в моя случай със сигурност не това е причината – хахахах) – но ако си лош специалист, едва ли ще ти мине дори през ум да правиш сайт, защото най-малкото няма да имам какво хубаво да покажеш на него – а и няма да знаеш ка да се възползваш от него…

    Отново благодаря на всички за коментарите. Да обобщя, какво се случи дотук?

    За дизайнери – направо си е задължително във всеки един момент от “кариерата” да направите собствен сайт, където да представяте собствената си работа и да организирате портфолиото си както си пожелаете…

    За другите професии:

    За нови фрийлансъри – уплътнете свободното си време като създадете собствен сайт и го популяризирате; направете го професионално (доколкото е възможно, разбира се); използвайте активно и разумно собствения сайт като платформа за самоизява и маркетинг.

    За утвърдили се фрийлансъри – ами, ако сте пропуснали момента в началото, когато собствения сайт би улеснил собственото ви налагане на пазара, може да направите сайт, а може и да не правите. Всичко зависи от потока на работа и клиенти, които имате; от желанието да намирате нови такива по различни канали… И от възможностите ви и времето, което имате или искате да отделяте за развиването на такъв сайт.

    Хубав ден от мен 😀

  9. Р says

    8 август 2012 at 1:05 pm

    Имаше принципен въпрос. Затова дадох принципен отоговор 🙂 Няма коментари към конкретния случай в горното ми мнение.
    Иначе така описано, да, в този бизнес си. И липсата на сайт за мен е нелогично.

  10. Svetla says

    16 август 2012 at 11:58 pm

    И понеже си говорим за ползите и загубите от наличието на сайт-портфолио и поради факта, че не съм навлязла дълбоко във водите на фрийленса, си направих сайт. Сайт, за да се промотирам. Сложила съм го в профилите си в Elance и oDesk, споделям го в социалните мрежи. Ще съм благодарна да го разгледате и да чуя мнения, критики, съвети и препоръки. Искам нещата да се случват, а не да чакам наготово. В крайна сметка рекламата е за това – да продаде един продукт. Благодаря предварително за отзивите Ви.

  11. Svetla says

    16 август 2012 at 11:59 pm

    Ето го и сайта: http://donchevas.webs.com/

  12. Svetla says

    17 август 2012 at 11:27 am

    Това е сайта: http://donchevas.webs.com/

    не знам защо не се отваря 🙁

  13. Svetoslav Stoyanov says

    18 март 2013 at 5:38 pm

    Значи все пак реши да си направиш собствен сайт 🙂

  14. Diana says

    18 март 2013 at 9:38 pm

    Хахаха, ами аз нали си казах, че от много време се чудя – поне година преди да напиша тази статия… Ама всички така се втурнахте да коменрирате, че веднага след като написах статията си купих домейна… И едва сега, толкова месеци по-късно, ми дойде музата да го ‘подкарам’. Сега е work in progress, пък ще видим 🙂

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!