След като резюмирахме няколко основни качества нужни, за да сме успешни фрийлансъри, нека обърнем специално внимание на едно от тях – уменията за комуникация. Тъй като работата ви като фрийлансър в чуждестранни сайтове като oDesk е изцяло онлайн и лишена от лични срещи, важно е да спазвате някои основни правила за интернет комуникация за по-голям успех.
Тези правила не са универсални или общовалидни и със сигурност нито гарантират успеха, нито съставят изчерпателен списък… Те са плод на моя личен опит и с времето ми стана ясно, че са важни за работата ми като независим специалист и като възложител на проекти (от името на мои клиенти).
Използвайте подходящ език
Може да сте свикнали с приятели в чата или по мейла да съкращавате думи и да използвате най-различни разговорни фрази, но не забравяйте, че с клиентите си имате преди всичко бизнес отношения. В зависимост от продължителността и дълбочината на връзката ви, езикът ви може да бъде по-скоро приятелски, отколкото формален, но не прекалявайте – никой не обича фамилиарничене. Също така чат съкращения като gr8, 4u, ty, yw, thru, и т.н. са абсолютно неподходящи. Съкращения от рода на FYI, info, btw, pls, и т.н. може да са подходящи при кореспонденцията с определени клиенти, но не и по време на интервю или в началото на работната ви връзка. Напомням също и за грамотността – изключително важно е да препрочитате и проверявате писмата си за правописни, пунктуационни и граматически грешки, за да направите добро впечатление на всяко ниво.
Отговаряйте на време
Ако клиентът ви изпрати мейл с информация или с въпроси и промени, отговорете му в рамките на 24 часа. Не му изпращайте отговор веднага – дори и да сте видели моментално мейла му. Мигновената комуникация може да създаде у него изкуствено очакване за мигновена комуникация всеки път и да сметне, че кореспонденцията ви е нередовна, ако един-два пъти отговорите в рамките на няколко часа, а не веднага. Преценявайте времето си за реакция в зависимост от ситуацията. Ако писмото му изисква обмисляне на въпросите и изчисляване на цена за промените, а нямате време да сторите това в рамките на 24 часа, отговорете му на мейла потвърдително – че сте получили писмото му и че ще му дадете изисканата информация в рамките на Х дни. Посочете времето, в което ще дадете изисканата информация – така ще демонстрирате професионализъм и освен това ще помогнете на клиента да планира по-добре времето и проекта си.
Не се фрустрирайте от мискомуникация
Дали поради различие в нивото на езика или поради умението за вербално изразяване на мисълта – мискомуникацията не е рядко срещано явление, особено когато отношенията фрийлансър-клиент са в началото си и двете страни все още не познават поведението и навиците на другия. Не се фрустрирайте! Не повтаряйте това, което сте казали. В крайна сметка, ако правите едно и също, то и резултатът ще бъде същият 😉 Опитайте да обясните по друг начин – с други думи, със скрийншотове, с примери, с истории – както ви дойде наум и смятате, че ще доведе до по-добри резултати в разбирането. Ако клиентът ви има трудности с изразяването – тогава споделете с него какво не ви е ясно и го помолете да ви обясни отново по друг начин… В никакъв случай не избухвайте и не се поддавайте на чувството за безпомощност. Запазете спокойствие, въоръжете се с търпение и опитвайте докато успеете. Този съвет е валиден, ако мискомуникацията се е получила 1-2 пъти в процеса на съвместна работа… Ако клиентът има неспособност за изразяване и забележите това по време на интервюто си, възможно е мискомуникацията да се превърне в ежедневие, което определено не е полезно за вас като фрийланс специалист. Припомнете си симптомите на некоректните работодатели – лошата комуникация е dealbreaker според мен 😀
Винаги потвърждавайте писмено промените
Ако често обсъждате с клиентите си проекти, промени, предложения др. по скайп или друга подобна програма за гласова комуникация, съветвам ви да резюмирате детайлите, за които сте се разбрали, и да ги изпратите по мейла на отсрещната страна с искане за потвърждение. Ако не го направите, недоразумение често може да бъде родено, защото устната комуникация не оставя черно на бяло следи, а хората забравят с времето. С това резюмето на договорките и писменото му потвърждение от клиента, вие вече имате отправна точка в бъдещ момент, ако някой забрави, че е изискана промяна, или ако промяната в цената бъде оспорена след извършването на промените.
Винаги бъдете честни и задавайте въпроси, ако има нещо неясно
Винаги ме е удивявало, когато някой приеме неясно задание и в последствие търси помощ от приятел за допълнителни обяснения. Такива практики обикновено довеждат до плачевни резултати – лошо изпълнение на поръчката, работа в грешна посока, дори нужда от започване от начало, загубено време и пари, скъсани нерви и много разочарования както за фрийлансъра, така и за клиента-работодател. Най-добрият източник на допълнителна информация и разяснения е самият възложител на проекта. Независимо дали неяснотата и въпросите идват по време на първоначалната среща или в последствие в процеса на работа, питайте!!! Това е най-сигурният път да свършите работата качествено и в срок. Никой клиент няма да мисли по-малко за вас, ако задавате въпроси. Дори напротив – въпросите ви ще му покажат, че вие наистина вниквате в проекта и се стараете да изпълните поръчката с възможно най-добро качество.
Като начинаещ фрийлансът, на мен тази статия ми беше изключително полезна.
Много е важно да разбереш, НАИСТИНА какво иска клиента, и да го направиш качествено в определения срок. По този начин, клиента остава доволен.
И тук важи максимата “С питане, до Цариград се стига”.
Аз не владея отлично английски. И по тази причина ми се налага да питам клиента за определени “моменти” в задачата. Винаги за доволни, че задавам въпроси.
Вече имам история от 4-5 работи в оДекс, и не се смятам за много навътре в нещата, но съм забелязала, че комуникацията трябва да е положителна и никога да не отговаряш емоционално.
Благодаря ти Диана за поредната полезна статия!
Успешен ден на всички!
Аз лично преразказвам задачата с мои думи, преди да приключа разговор с поръчителя. Така съм сигурен, че съм го разбрал правилно и че гледаме една и съща картина.
Като става въпрос за подходящ език, какви са тия думи “фрустрирайте” и “мискомуникация”?
Здравей, mita! Фрустрация (и производни) идва от frustration и мискомуникация идва от miscommunication. На български си нямаме думички, които точно да отразяват значението на тези двете, затова съм използвала чуждици… Статиите, които публикувам тук, имат за цел да помогнат на заинтересуваните в сферата на фрийланса, а не да ги впечатля с книжовния си език, така че намирам за проява на лош вкус горния ти коментар.
ако все пак коментарът ти е породен от незнание на значението на тези 2 думи, то нека се извиня за прибързаното заключение и обясня – според български тълковен речник, “фрустрирам се” обозначава емоционално състояние на човек, излъган в своите очаквания и/или лишен от възможността да постигне силно желана цел, а “мискомуникация”, макар и не в тълковния речник, означава липса на ясна и адекватна комуникация…
Благодаря, че четеш блога и се надявам да намериш нещо полезно и за себе си в него 😀
Здравейте,
Посещавам блога от няколко седмици. Предполагам, че се отклонявам от темата, но искам да споделя добрите си впечатленията от този блог. Информацията е изключително ясно поднесена и това, което го прави различен от всички останали блогове, форуми и др. свързани с freelance-jobs е конкретната насоченост на всяка една публикация. Поздравления Диана!
Малко са хората които разбират от работата си и могат да поднесат по този разбираем начин опита и знанията си. Продължавай само така!
Здравей, Томи! Много благодаря за милите думи. Радвам се, че помагам със статиите – в кайна сметка това е идеята на целия блог!!! 😉 Благодаря, че го четеш и ако имаш въпроси или искаш да видиш някаква статия, моля да споделиш в дискусията по тази тема – http://on.fb.me/eeNpbT. Много успехи желая и до нови срещи 😀
Не съм се сетила да пиша за използването на съкращения при онлайн комуникацията с клиент. А е толкова вярно!
Прочетох коментарите, само за да видя дали случайно някъде не сте обяснили тази странна дума “мискомуникация”. Лошо впечатление ми направи, че на по-горен коменар с въпрос за това, отговаряте пасивно-агресивно.
Не сте права за тази дума, тя не е ясна и не е проява на лош вкус някой да Ви попита. Все пак давате съвет за ясна комуникация, нали така?! В българския тълковен речник такава дума няма. Вие използвате чуждица. За фрустрирането ще го преглътнем, но ако в ежедневието си чуя някой да ми говори по този начин, особено човек, на който съм клиент, моментално ще спадне доверието ми в него и ще се ориентирам към друг.
Иначе статията Ви е добра.
Привет, Ан – “тази странна дума мискомуникация” съм я обяснила още във въпросния коментар, който намирате за пасивно-агресивен. В същия този коментар съм се извинила на mita, в случай, че коментарът му/й е бил погрешно разбран от мен и съм направила прибързани заключения относно проявата на лош вкус…
А що се отнася до вашите впечатления от даден човек и степента, до която се ръководите от тях като клиент – адмирации! Това е една от най-чудеснитие страни на фрийланса – имаме цялата свобода да избираме с кого и как да работим, или не. Това важи както за клиентите, така и за фрийлансърите. 😀
Само не разбрах – това какво общо има с поста, който всъщност даже ви е и харесал?
С пожелание за много успехи през новата година!
~Диана