Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Какво да правим, когато не сме сигурни в квалификацията си

20 април 2013 By Diana 7 коментара

Какво да правим, когато не сме сигурни в квалификацията си
Photo by renjith krishnan | FreeDigitalPhotos.net

Тази статия е в резултат на въпрос, който получих от читателка на блога. Мисля темата е гореща и може би наболяла за мнозина, така че споделям първо въпроса и после малко размисли 😉

Въпросът:

Какво се случва ако не успееш да се справиш с поставената задача? Кандидатствах по няколко проекта с по-ниска квалификация. Нямах никакъв успех! Реших да се квалифицирам в някаква област и да мина няколко теста за да покажа че имам знания. Постигнах добър резултат на теста за Software Testing, но никога не съм работила такова нещо. Мисля, че ще се справя, но нямам опит. Затова се чудя има ли как да ме санкционират ако разберат че поемам ангажимент за който документално освен в оДеск теста, нямам никакъв документ?

Моите размисли по темата:

Няколко неща ми идват на ум.

Първо, колежката много добре се е ориентирала, че за да има успех трябва да се специализира в нещо. Ако си спомняте, специализацията на фрийлансъра има пряка връзка с цената, на която успява да продава услугите си 😉 Обикновено това нещо е тясно свързано със собствените ни умения, знания и предишен опит, но ето че тя има заложби за software testing, въпреки че не го е правила никога преди.

Второ, кандидатстваме по проект, който твърдим, че можем да поемем и да свършим работата – а после се оказва, че нямаме нужните знания и умения.  Този сценарий естествено ще се отрази лошо на репутацията ни и ще ни създаде проблеми за в бъдеще, ако искаме да се развиваме в дадения сайт (оДеск или друг). Но според мен никой професионалист няма да си позволи да “лъже” че може да върши това и онова, когато всъщност си няма идея какво се изисква и какво е нужно да се свърши. Дори не мога да си представя защо някой би искал да поеме задача, която няма да може да свърши…

Трето, и това трето е може би ситуацията, в която е изпаднала колежката. Мисли, че може да свърши дадена работа, но не е сигурна просто, защото никога не го е работила на практика, има само теоретични знания… Има няколко момента в нейния въпрос, на които бих искала да отговоря.

Дали имаме или нямаме документ – в повечето случаи никой не ни пита.

За толкова години работа през оДеск с клиенти от цял свят, само веднъж са ме питали за документ – но дори не искаха да го видят; беше просто въпрос – имаш ли, имам, добре. В момента, когато клиент решава да наеме фрийлансър, той вече е стъпил в един по-модерен свят. Днес всеки може да си купи документ (диплома, сертификат, нещо). Има много хора с документи, които изобщо не разбират от работата си. Има и много хора без документи, които са брилянтни в нещо. И клиентите търсят онези, брилянтните, on as needed basis – без значение прилежащата документация 😉

Кандидатстването по обява не означава непременно договор, който не можем да изпълним.

В случая с колежката и software testing – не го е работила, но пък е проучила, поучила и постигнала добър резултат на теста в оДеск. От опит знам, че тестовете, поне в моята сфера, не са лесни, а по-скоро отговарят на нужните за работа знания. И все пак – ако си нямаме идея какво е и ако никога не сме се занимавали с нещо (в случая software testing), един тест не знам доколко е добро мерило за уменията ти.

Обръщам внимание, че пак можем да кандидатстваме по обяви, да си говорим с клиенти и в един момент ако решим, че не е за нас – винаги можем да откажем. Тогава няма да ни оставят лоша оценка тъй като сме били на фаза “интервю” и не сме обещали на никого нищо. Но веднъж възложат ли ни работа и съгласим ли се да я свършим – ако после не я свършим, лошата оценка най-вероятно ще е факт.

Все пак – винаги трябва да бъдем сигурни!

Не знам каква е ситуацията и респективно – не мога да кажа на колежката “направи го, недей да го правиш”. Но горещо препоръчвам всеки един от нас да се информира и да е абсолютно сигурен, че може да свърши дадена работа преди да влезе в контракт. В противен случай, лошата оценка е гарантирана за несвършена работа по незнание или “lack of skills” – а това не искаме да е част от профила ни при никакви обстоятелства…

Споделете в коментарите: вие попадали ли сте в такава ситуация и какво бихте посъветвали колежката?

Ако пък не сте в настроение да коментирате, припомнете си защо е важно да си попълните профила. Ако искате да погледна профила ви и да напиша статия с препоръки за подобрението му, пратете ми съобщение 😉

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. М. Иванова says

    20 април 2013 at 9:40 am

    Благодаря за темата, Диана! Въпросът наистина е актуален, защото честно казано много обяви са представени в телеграфен стил без достатъчно детайли, за да прецениш дали ще се справиш или не. От статията разбирам, че все пак може да кандидатстваш и по проект, в чието изпълнение не си съвсем сигурен, а в процеса на интервюто да решиш окончателно дали работата е за теб и евентуално да се откажеш. Поправи ме ако греша 🙂

  2. Diana says

    20 април 2013 at 2:20 pm

    Благодаря ти за коментара, М. Иванова! Не грешиш – така, че няма да те поправям 😛 Но относно обявите в телеграфен стил – може би е подходящо да те “хвърля” към един по-стар пост, където споделям наблюдения как да преценим работодателя по обявата му за фрийланс проект – дано е полезно 😉

  3. Дани Василева says

    21 април 2013 at 8:47 am

    Понеже аз попитах, да дам отчет какво реших.
    За момента изчаквам обява в която ще е описано по-подробно какво точно очакват от мен. Така като прочета по-подробно ще знам предварително дали да се захвана.
    Благодаря на Диана за споделянето. Надявам се да коментират и други като мен, на които се налага да се преквалифицират сами!
    В момента работя по проекти за български работодател. Проекта е към своя край и трябва спешно да се преориентирам в друга посока.
    След едногодишно търсене, не успях да намеря български работодател който да ми заплаща достатъчно, за да се издържам.
    Не казвам, че няма. Имам познати които добре се развиват в тяхната сфера, основно работещи за българи.

  4. Могилска says

    21 април 2013 at 11:55 pm

    Ако видиш, че не можеш да се справиш и си още на етап интервю, добре. Не е проблем да се откажеш, независимо дали клиентът е от оДеск, от сайт или е кацнал при теб по някакъв друг начин.

    Ако чакаш да си най-най-квалифициран и тогава да поемеш задача… ами това никога няма да се случи.

    Най-добре е да поемеш задачата и да положиш двойно и тройно усилия – четеш, консултираш се с колеги, спиш по-малко, бъхташ се повече и в крайна сметка се справяш. След това си готов за нов проект. Ако си упорит и е въпрос на професионална чест да не подведеш клиента, ще се справиш.

  5. Лили says

    25 април 2013 at 10:51 am

    Понеже и аз съм се сблъсквала с подобен проблем, реших и аз да споделя моя опит. Когато след като се надъхах от този чудесен блог да поема по пътя на фрийланса(това беше през януари тази година), бях мноого професионално неориентирана. Завършила съм маркетинг и ПР, но нямах никакъв опит в тези сфери. Опитът ми беше само в областта “обслужване на клиенти” – 5 години. Въпреки това бях твърдо решена да опитам. В профила си писах области като web research, административна работа, обслужване на клиенти и други такива по-общи неща. Бих казала, че имам добър немски и това ми даде малка преднина пред нископлатените контрактори от Азия. И затова и първите ми малки проекти бяха свързани с ползването на немски(не съм преводач). Сега работя като маркетинг асистент и непрекъснато уча нови и нови неща. Имах късмета да попадна на клиент, който ми даде шанс. Наистина, самообучението е много важно. Както и да имаш вяра в себе си. Успех!

  6. Diana says

    27 април 2013 at 9:25 pm

    @Дани – АЗ ти благодаря, че ми писа и даде идея за тази статия! Стискам палци да сполучиш на клиенти и проекти и съвсем скоро да споделиш позитивен опит като фрийлансър 😉

    @Могилска – благодаря ти за коментара. МНОГО съм съгласна с това, че ако чакаме да се чувстваме абсолютно най-най-най подготвените на света, никога няма да сме готови. хвърляме се в дълбокото и неволята ще ни научи 😉 Но пък аз (лично) никога не поемам проект, по който не съм сигурна предварително, че ще се справя… Да, може да имам неизвестни, но поне ще знам къде какво да погледна и да се “упражня”, за да стане… Предполагам това идва с опита (да знаеш как да си решипш неизвестните), но вече хич не съм склонна ‘да се бъхтам и да не спя’ – та сигурно и затова е такъв поста ми; аз лично винаги се уверявам, че мога да свърша задачата и едва тогава я поемам 😀 По-често да коментираш – много се радвам, когато има разнопосочни мнения и споделен опит 😉

    @Лили – браво! спомням си те дали от коментари или сме си писали през ФБ страничката – и много се радвам, че си намерила човек, който да ти даде шанс и да те “обучи” в сферата, в която искаш да се развиваш. Поздравления и само напред! 😀

  7. Мария says

    15 юли 2013 at 4:25 pm

    Здравей Диана,
    Списваш страхотен блог, който открих ама съвсем случайно и отскоро се ровя в него за повече информация. Имам огромното желание да опитам и да видя дали ще се получи, пък ако стане нещо, ще ви се похваля някой ден.
    Относно темата, за която е писмото. Докато се рових преди няколко дни в един сайт, попаднах на обява и отдолу един freelancer, който е пробвал. Влязох от любопитство в профила му и там всъщност имаше коментар от работодател, за съжаление не добър. Работодателят описваше как този човек, въобще не е свършил това, за което са го наели и колко е разочарована отсрещната страна, като коментара завършваше с думите, че никога не би наел този човек отново. Това определено е една добра антиреклама, която със сигурност никой не иска по собствения си адрес! Затова Диана е права, че трябва да си убеден, че можеш да свършиш нещо преди да го свършиш! Успех!

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!