Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Какви тестове да правим във фрийланс сайтовете

16 май 2011 By Diana 7 коментара

Какви тестове да правим във фрийланс сайтовете

Като стартиращи фрийлансъри, може би нямате портфолио и със сигурност нямате оценки в сайтовете от работодатели по минали проекти. По тази причина е изключително важно да имате завършен профил с колкото може по-подробна и конкретна информация, защото той е единственото ви представяне пред бъдещите клиенти. Като част от това „изискване”, повечето сайтове с фрийланс проекти вече предлагат тестовете за умения и квалификация.

Често ме питате задължителен ли е тестът по английски

Отговорът е „зависи”. Има най-различни тестове по английски, не само един – за правопис, за граматични правила, за редакторски умения, за писане в различни стилове и т.н. Ако си изкарвате хляба с писане на статии и други материали, тогава: да – различните тестове по английски са абсолютно задължителни за вас, тъй като те представят вашите умения (поне на теория) и често работодателите предпочитат да наемат фрийлансъри с висок резултат на тестовете вместо специалист с нисък или без резултат от дадения тест. Вижте как виждат работодателите вашата кандидатура и каква тежест имат резултатите от тестовете. За всяка друга професия обаче всички тези тестове не само не са задължителни, но са дори излишни. Един тест за общо владеене на английски език ще е достатъчен да убеди бъдещите работодатели-клиенти, че посочената в профила ви самооценка за владеене на езика е реална. Припомнете си статията „Трябва ли ми отличен английски, за да бъда успешен фрийлансър”, за да решите дали и какъв тест по английски език да направите…

Питате ме и за професионалните тестове – има ли смисъл да се правят

Моето лично впечатление е от тестовете в oDesk в сферата на маркетинга (вкл. SEO, SMM) и писането. Определено тестовете са качествени и отразяват що годе реално знанията и уменията на тествания. Според мен е силно препоръчително да се правят тестове, които да оценяват вашите професионални умения, особено ако тъкмо стартирате като фрийлансър. Така както сайтовете с проекти си имат своя система за оценяване, алгоритъм за търсене (на обяви и специалисти), профилна структура и т.н., така резултатите от тестовете са от основните показатели, които работодателите вземат предвид при подбора на кадри. В този ред на мисли – професионалните тестове не са задължителни, но ако сте ги взели с добри резултати – това чувствително може да увеличи шансовете ви да спечелите добър проект.

Как се правят тестовете (в oDesk)

Как се правят тестове в oDesk

Tестовете се правят онлайн, а в oDesk са дори безплатни. Понякога намирам някои от тях за твърде теоретични, друг път изобщо липсват практически постановки, но вярвам това е нещо, което ще бъде подобрено с течение на времето в резултат на обратната връзка от фрийлансърите. Преди да започнете всеки тест можете да видите сферите и насочеността на въпросите, които са включени, за да преговорите при необходимост. Веднъж натиснете ли бутона „Start test”, тестът е генериран и имате определено време да отговорите на всички въпроси (обикновено 40 мин. за 40 въпроса – поне в моята сфера). Има минимален праг, който трябва да прескочите, за да се счита тестът за успешен. Ако се провалите или не си харесвате резултата и искате да се явите отново, трябва да изчакате 1 месец преди да можете да вземете същия тест повторно, така че внимавайте! 😀

Кога да правим тестове, за да сме успешни фрийлансъри

По мое мнение добре е да вземете основните 3-4 теста във вашата професионална сфера още преди да започнете да кандидатствате по обяви. След това можете да правите колкото си искате тестове – ограничение няма.

Ако кандидатствате по обява, в която работодателят изрично изисква да види вашето представяне на някакъв тест – не го игнорирайте; не му казвайте, че ще го вземете по-късно; не си измисляйте сценарии. Щом го е поставил като изискване в обявата, най-вероятно това е един от критериите му да филтрира десетките (понякога стотици) кандидатури, които получава, и ако не сте взели теста, по-скоро ще игнорира кандидатурата ви и изобщо няма да прочете мотивационното ви писмо.

За онези от вас, които са започнали вече практиката си като фрийлансъри, и имат известен брой тестове в актива си – не изоставяйте класиранията си. Връщайте се към тестовете като имате свободно време и вземайте повторно тестове, чиито резултати не харесвате. С течение на времето и в процеса на работа вие повишавате (понякога неусетно) собствената си квалификация и всеки следващ път резултатите на тестовете би трябвало да са по-добри 😉

На кратко…

Накратко за тестовете, с които фрийлансърите самооценяват уменията си в oDesk

Общ тест по английски език е пожелателен, но не задължителен. Ако сте фрийлансър, който пише текстове, то тогава тестовете по английски са с професионална насоченост за вас и силно препоръчителни. Професионалните тестове, които са строго профилирани и свързани с вашата сфера на компетенция, са много важни при изграждането на вашия профил и имидж като фрийлансър, когато стартирате. Колкото повече тестове правите, толкова по-добре. Не бързайте обаче просто да натрупате голям брой взети тестове – резултатът е от още по-голямо значение. Колкото по-висок резултат имате, толкова по-добро впечатление ще направите. Ако спечелите „значка”, че сте в топ 10 или топ 20 фрийлансъри с най-добър резултат, това ще е визуално видимо и във вашия профил 😉

Ако все още нямате профил в oDesk – регистрирайте се и напред към тестовете! Веднъж влезете ли в профила си, можете да намерите тестовете като кликнете на “Find Contractors & Jobs” на горното главно меню, третата опция от падащото меню е „Tests”.

На мен лично тестовете също така ми помогнаха да се профилирам и да вляза в крачка с новите тенденции в сферата. А на вас как ви помогнаха?

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Павлина Аладжова says

    16 май 2011 at 9:13 am

    И тук ще сложа коментар!
    Аз лично имах проблеми при взимането на теста в оДеск. Като графичен дизайнер, не ми е нужен добър английски, аз го владея на средно ниво. Но когато започна даден тест, ме затруднява превода на въпросите, а не отговора! След два – три опита на даден тест съм се ориентирала вече и мога да постигна добро ниво на теста!

  2. Diana says

    16 май 2011 at 9:28 am

    Браво, Павлина, този начин на мислене е изключително важен във фрийланса. Когато нещо нве се получава или имаме затруднения, не трябва да се отказваме, а да намерим правилния път, по който да направим така, че да се получи – макар и не от първия път! Супер си, продължавай в същия дух 😀

  3. Марио Пешев says

    23 май 2011 at 2:32 am

    Добър материал. Аз лично не съм карал английският тест, но съм изкарал специализирани, които ми вършат работа при кандидатстването. В мрежи като VWorker (предишния RentACoder) при кандидатстването сертифицираните потребители излизат с една академична шапка и текст “certified”, което се набива на очи и привлича вниманието.

    Въпреки това, поради наличието на много потребители от Източна Азия с много слаб английски, както и от руските страни (незнайно защо с доста ниско ниво на езика), повечето клиенти (особено от англоговорящите страни) предпочитат хора, които са взели теста, за да спестят време за обяснения и да намалят риска от недоразумения при неразбиране на условието. Аз го виждам често като изискване от опарили се клиенти.

  4. Diana says

    23 май 2011 at 10:32 am

    здравей, Марио! Радвам се да те видя в блога 😀

    В oDesk добре са го измислили това със “значките” – синя лента с текст Top 10% и червeна лента с текст Top 20% – лентите са поставени до резултата на съответния тест и са видими още от първия изглед на профила…

    Аз не разбрах във VWorker как става разпределянето на “академичните шапки” – дават ти една стига да си издържал тест или за всеки тест си има различна шапка? къде ги слагат тия шапки? Погледнах сайта и 1-2 профила на top workers, но не видях нито шапки, нито тестове… нещо не можах да се ориентирам 😀

  5. Марио Пешев says

    24 май 2011 at 1:04 am

    Ако трябва да съм честен, не съм особено сигурен – знам, че при кандидатстването ми по обяви се появява шапка, но не съм обръщал внимание дали е само по теми, които са свързани със сертификата ми, или изобщо. Когато наемам хора там, също се вижда кои са сертифицирани – цялостно самата схема е добра.

    Както и в oDesk, в Рентакодер също има отличаване на първенците, за да е ясно.

    Лошото е, че повечето тестове са стандартни и има отговорите онлайн. Някои от потребителите злоупотребяват и ползват готови отговори, за да имат по-високи оценки на тестовете. Което за мен е показател, че не е измислена достатъчно добре схемата.

    Мога да кажа и още 2-3 неща за самите IT тестове – в двете платформи (oDesk и VWorker) тестовете са от ExpertRating и са аналогични. Случвало ми се е да правят тест по технология в едната платформа, да отворя сайта на другата и да направя абсолютно същия тест. Други минуси са, че все още има доста накъде да се работи откъм качеството на тестовете – сертифицирането по WordPress е над въпроси по WordPress 2.5, докато чакаме всеки момент стабилна версия на WP 3.2 🙂

  6. Diana says

    24 май 2011 at 9:49 am

    Благодаря за детайлния отговор – много полезно!

    като каза, че в оDesk и VWorker са аналогични тестовете – същите са и в eLance. Само да вметна, че макар подобни, един и същ тест в oDesk не съдържа същите въпроси всеки път. Явно има резерв от въпроси и когато контракторът натисне бутона “Start test”, тестът се генерира автоматично от този резерв с n на брой въпроси… ако решиш да правиш теста отново след време, въпросите ще са много подобни, но по-скоро не същите.

    а ще се отнася до качеството – в сферата на маркетинга, SEO, SMM – качествени са, но на мен ми прави впечатление, че има доста теория и по-малко (или изобщо) практически постановки, особено в маркетинг тестовете – което може да е нож с 2 остриета: може да си чудесно подготвен на теория и без ни един ден практически опит и да имаш висок резултат на теста и да се продадеш като най-опитният човек на света, което ще си е подвеждане на възложителя на проекта 😀

  7. ДоброМир says

    11 август 2011 at 11:58 pm

    Да споделя и своя опит в IT-сферата:

    1. Тестовете са по 40 въпроса за 40-45 минути.

    2. Не са като да си прочел 1-2 учебника и наистина се генерират чрез ИИ.

    3. Ако не успееш да вземеш един тест, то едва след месец имаш възможност да го повториш.

    4. Само взимането на тестовете ми остана за да имам 100% попълнен профил и да съм наистина уверен, че предлагам качествени услуги на Световния пазар.

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!