Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

Фрийлансъри, пазете се: „симптоми” на некоректния работодател

17 юли 2010 By Diana 13 коментара

"Симптоми" на некоректния работодател

И за фрийлансъра, и за щатния работник лошото отношение от страна на работодатели дава начало на редица други проблеми. Където има хора и са намесени пари – там има и неразбирателства.

Случвало ли ви се е шефът ви да не оценява усилията ви; да не забелязва допълнителната работа, която сте свършили; все да мисли , че му излизате твърде скъпо и не си заслужавате заплатата; и т.н., и т.н.? Като независим специалист на свободна практика вие поемате същия риск да попаднете на некоректни работодатели, които не се отнасят с уважение към вас и вашата професионална компетентност. Разликата е, че като фрийлансър, вие имате свободата да не приемете проекта и да не се подлагате на тормоза да работите за неблагодарни хора.

Как да разпознаем работодателите, които по-скоро ще ни създадат проблеми, отколкото ще ни помогнат да се развием в професионално отношение?

Ето няколко ключови „симптома” на работодателя, с който едва ли ще можете да изградите плодотворно професионално партньорство:

Винаги опитва да намали цената, за която да му свършите работата

За някои хора е естествено да се пазарят и го намират за напълно нормално. Когато обаче говорим за професионални отношения, пазарлъкът не е препоръчителен. Като фрийлансър, вие посочвате разумна цена, която според вас е обективно измерение на вашето време, труд и усилия, които ще вложите в проекта. Ако работодателят опита да „спазари” по-ниска цена, много вероятно е той да е недоволен от вас накрая без значение какво направите за него, защото неговата изходна мисъл е „този фрийлансър ще ми излезе много скъпо”. Работодателите, които ценят качеството на работата и уважават професионализма на независимите специалисти, приемат обявената от фрийлансъра цена, стига тя да е разумна и реална.

Избягвайте хора, които искат да ви контролират твърде много

Не забравяйте, че вие вече не сте щатни работници, а независими специалисти, които имат собствен стил на работа и свободата да планират времето си както им е удобно. Онези работодатели, които искат непрестанно да ви виждат в Skype, за да сте им под ръка при нужда, изискват десетки мейли и ъпдейти дневно, държат ви сметка за всяка минутка, която не знаят какво сте правили – това са хора, които имат проблем с доверието. Те едва ли ще са доволни от вашата работа, защото вярват, че вие никога не бихте могли да я свършите така, както те самите биха я свършили. Избягвайте такива хора, защото те не само не ценят професионализма ви, но изобщо не смятат, че вие притежавате специални качества, а бихте се справили някак си единствено, ако следвате стриктните им инструкции.

Не приемайте проекти без ясни цели и очакван резултат

Като фрийлансър, вие минавате предварителни интервюта не само, за да се запознае работодателят с вашите възможности, но и вие да разберете подробности за проекта. Ако в рамките на 1-2 предварителни разговора вие нямате ясна представа за проекта, неговия срок, очаквания резултат и вашата роля в него – най-вероятно работодателят не знае какво точно иска и ще има разминавания в края на проекта – кой какво поискал, кой какво направил и кой чии очаквания не е покрил. Комуникацията е едно от най-важните неща в работата ви като независим специалист. Никога не правете компромис с това! Избирайте проектите само на работодатели, които знаят какво искат и с които имате взаимно разбиране за очаквания резултат и вашите задължения и отговорности в проекта.

Не се доверявайте на работодатели, които не желаят да заплатят авансова вноска

Ако работите на парче и ви се плаща не на час, а на свършена работа, задължително искайте авансово част от дължимата сума. Дали ще е 30%, 50% или друг процент – вие решавате в зависимост от случая. Ако попаднете на работодател, който категорично отказва да плати предварително част от договорената сума, има голям шанс той изобщо да не ви плати като се „скрие” зад оправданието „ами вие не направихте това, което аз поисках”. Има и изключения, разбира се. Ако видите, че работодателят има редица завършени проекти на парче, за които е получил добри отзиви и фрийлансърите го определят като коректен платец, тогава отказът му да плати авансова вноска е може би просто стил на работа. Във всички други случаи – не рискувайте, а бягайте от такива работодатели, за да не останете излъгани.

Ако на лично ниво не ви харесва проекта или работодателя, не се захващайте с него

Това няма общо толкова със „симптоми” на некоректния работодател, а по-скоро с вашето лично усещане. Ако продуктът, който трябва да маркетирате, за който трябва да пишете, на който трябва да мислите дизайн и т.н., не ви харесва, тогава сигурно и работата ви няма да е добра. Ако нещо у работодателя ви подразни на лично ниво – отношение, начин на изразяване, процес на комуникация, каквото и да е – има голям шанс да не се сработите с този човек, което ултимативно ще повлияе на крайния резултат от вашето сътрудничество.

За някои от вас може да изглежда странно, че изобщо говоря за избор на проект и работодател.

Да, ако сте начинаещ фрийлансър, в началото ще ви е трудно и всеки проект ще е добре дошъл. Но апелът ми към вас е да мислите в перспектива, защото е много важно да не се окажете „вързани” с някакви мащабни проекти, които изобщо не ви харесват, а работодателите са дори по-лоши от стария ви шеф в офиса. Не забравяйте, че веднъж пробиете ли като фрийлансъри, после имате свободата да избирате – както проекти, така и работодатели. Тогава си отваряйте очите за „симптомите” на некоректните работодатели! В крайна сметка фрийланса е именно за да се чувствате добре, да постигнете лична свобода и финансова независимост 😉

А сега, не се колебайте да споделите своите лични впечатления и съвети за работодатели, от които трябва да се пазим 🙂

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Tihomir says

    18 юли 2010 at 4:21 pm

    Блогът е много актуален като тематика и ще се радвам, ако има още мнения на хора вече опитали и реализирали се във фрийланса. Дайте инфо как сте започнали и с какво сте се сблъскали по “free-пътеката” до сега!

  2. Светльо says

    14 септември 2010 at 8:07 pm

    Страхотен блог и актуални статии, де да можех и аз така увлекателно да пиша :).
    Съгласен съм написаното, лично от почти идентични принципи се водя. Смятам, че изброените точки трябва да са точно в обратна последователност, но и така са изключително полезни, като информация.
    Успех.

  3. Eли says

    18 септември 2010 at 1:14 pm

    Много благодаря за безценните съвети! Аз съм новичък фрийлансер с доста посредствено ниво на английски, което не ми пречи да работя по малки скромни проекти. Имах случай, при който след успешно интервю и стартиран договор, дадох няколко ценни идеи за съживяване на сайта на една италианска работодателка, начертах и конкретни стъпки за кампании и промяна на задрямали и недействащи раздели. След което тя временно спря договора под предтекст, че имали затруднения. Седмица по-късно прекрати договора. Е, халал да са и идеите, не се ядосвам много. Но никой не е застрахован от подобно поведение.

  4. vivi says

    27 септември 2010 at 8:18 pm

    Здравей, кандидатствах за копи пейст проект. Човекът ми писа на лични. Обясни ми къде да се регистрирам и какво да правя – защото сега една седмица трябвало да правя капча работа и след това щял да ми възложи същинската работа. Нищо не ми каза друго. И аз сега не знам да започвам ли или не, защото не сме уточнявали нищо друго.Нито къде и как се плаща, нито каза дали ме е избрал или нещо такова…. Каза само, пожелавам Ви приятна работа. Бих постнала съобщението му, но не знам дали е позволено тук. Ще се радвам на съветите ви. Благодаря!

  5. admin says

    27 септември 2010 at 8:23 pm

    Здравей!
    как така “Обясни ми къде да се регистрирам и какво да правя”? къде те е намерил, че ти пише на лични, че пък те кара да се регистрираш някъде другаде?

    на odesk (и може би и на други сайтове, не знам) това му е хубавото, че има сигурност. Кара ли те някой да е разплащате офлайн, или по някакъв друг начин да “заобикаляте” сайта, на който сте се намерили – нещо намирисва.

    а иначе, никога, ама никога не започвай да правиш каквото и да било преди да имаш яснота как и колко и кога ще ти бъде платено. извини се, че не си разбрала и попитай човека – ако почне да увърта, сама ще разбереш чидста ли му е работата или не 🙂

    дано помогнах, стискам палци!

  6. vivi says

    27 септември 2010 at 9:34 pm

    Намери ме, понеже кандидатствах по проекта му и на лични ми обясни тези неща, аз го питах как ще ми плати или нещо подобно и той ми отговори с “да” . Отказвам се от него. Наистина ми изглежда съмнителен, а и от вчера се ориентирам в одеск и там наистина изглежда много по- добре. 🙂 Благодаря за помощта !

  7. Softuin says

    22 март 2011 at 10:28 pm

    За някои източни култури (като евреите например), пазаренето за цената е традиция. Те очакват че стартовата ви цена е “завишена”. Значи, ще се съгласите и на по-малко. Затова предлагат примерно 20% под вашата цена.
    Имайте предвид тези културни различия, когато общувате с такъв работодател.

  8. Diana says

    23 март 2011 at 2:50 pm

    Good point, благодаря Софтуин за идеята. По повод евреите – личният ми опит сочи, че дори те не се пазарят що се отнася до цената на фрийланс труда 🙂 Имаш право обаче, че за някои култури не е нормално да не се пазариш – и все пак, ключовата дума тук е “ВИНАГИ” – аз говоря за онези работодатели, които винаги се опитват да ти платят по-малко, винаги се опитват да намалят това, което им предлагаш като цена на труда ти, винаги намират кусури… това не е до културно различие, а до манталитет и нагласа… от такива работодатели трябва да се пазим, защото угодия няма 😀

  9. Pinchy says

    17 януари 2012 at 3:35 pm

    Здравей,

    Искам да попитам – възложиха ми проект, върху който обаче не мисля, че бих искала да работя. Как се процедира в такава ситуация? По какъв начин да обясня, че възложената задача не представлява интерес за мен и въобще как се излиза от подобна ситуация? Страх ме е, че въпросния господин може да напише нещо тъпо за мен в сайта и по този начин да прецака бъдещи проекти.

    Много благодаря за отделеното време!

  10. Diana says

    17 януари 2012 at 4:33 pm

    Привет, Pinchy!

    как така са ти възложили проект, по който не искаш да работиш? Принципно, преди стартиране на проект, условията по него се обсъждат и едва след постигане на консенсус (срокове на изпълнение, цена, и т.н.) контракторът следва да бъде нает. Т.е. ти следва да си изявил(а) интерес към проекта… Нима са те наели без изобщо да сте обсъждали проекта? Най-малкото което – кандидаствала си, предполагам…

    Дай малко инфо, че така някак нерелана ми се струва цялата ситуация; сякаш съм пропуснала нещо… респективно – трудно бих могла да дам съвет как да излезеш от ситуацията, тъй като не разбирам напълно каква е ситуацията 😀

  11. Pinchy says

    17 януари 2012 at 6:35 pm

    Здравей, Диди!

    Ситуацията е таква – кандидатствах за проект, който по първоначално описане не беше супер разяснен, но реших да опитам, тъй като съм нова и реших да стрелям 🙂 Получих мейл от работодателя, който ми казва, че съм одобрена и последваха инструкции какво трябва да направя от тук нататък, като регистрация в сайт, попълване на дадени полета с дадени думи и т.н. Даде и подробности за работата като цяло. За съжаление се оказа, че няма да мога да я свърша, точно както ми го описва той и може би ще е по-добре от сега да се откажа. Доста е тъпо от моя страна, но поне ще знам от тук нататък да кандидатствам за оферти, за които ми е ясно точно какво трябва да се прави. И така… 🙂

    Благодаря ти!

  12. Diana says

    17 януари 2012 at 6:47 pm

    “Получих мейл от работодателя, който ми казва, че съм одобрена” не означава автоматично, че си наета… Стартиран ли ти е договор в oDesk (или в който там сайт с проекти си го намерила този господин :D)?

    – Ако не – нямаш грижи, просто оттегли application-а си, но изпрати на човека мейл, в който обясняваш, че сега след като си разбрала всичко, което се изисква, виждаш, че не си много подходяща и затова оттегляш кандидатурата си.

    – Ако да – ами, имаш проблем. Щом сте си говорили и по взаимно съгласие е бил стартиран проектът, няма какво много да направиш… Или си свършваш работата, за която си поела ангажимент – и си получаваш съответния feedback след това; или му пишеш на човека и му обясняваш човешки, че проектът не ти е бил ясен и си направила грешка като си кандидатсвала и смяташ, че друг би му свършил по-добра работа и затова искаш да се оттеглиш. И се надяваш да прояви разбиране и да не ти остави много лошо ривю… Вярвам, има хора, които биха те посъветват да излъжеш (разболяла си се; близък се е разболял и тр. да се грижиш за него; и т.н. – много хора го правят – някои наистина са се разболели, други лъжат…), защото такива съдбовни неща говорят на човека отсреща и може би ще ти влезе в положението – но ще бъде лъжа; и ако са го лъгали по същия начин 10 пъти досега, няма да се спасиш от лошо ривю, даже напротив!

    Ако ситуацията е тази, кофти – не знам какво да те посъветвам. Вече знаеш, че не трябва да поемаш проекти, които не са ти ясни – ще ти е обица на ухото… Но както съм казвала, в моите принципи е дълбоко залегнала истината – винаги казвам и съветвам и другите, да казват истината…

    Изборът е твой! много се надявам да нямаш стартиран договор в сайта с проекти… Драсни 2 реда развръзката на ситуацията! Успех 😀

  13. Pinchy says

    17 януари 2012 at 8:04 pm

    Ок, много мерси за отделеното време 🙂

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!