Плагиатството е много нашумяла тема, но обикновено се свързва с пиратски филми, софтуер, понякога книги или друг вид творчество. Оказа се обаче, че има и фрийлансъри-плагиати “на дребно”, които безочливо крадат вашия интелектуален труд без да им мигне окото.
Как започна всичко…
Декември 2011 читателка алармира в коментар под една от статиите в блога, че контрактор в оДеск е копи-пейстнал дословно текста от моя профил. Отначало, не можех да повярвам, че това може да се случи… Вижте първосигналната ми реакция в коментара след този, към който дадох линк:
Много съм изненадана и поласкана – плагиатстовото е висша форма на комплимент.
Но съм и леко разочарована от колежката Рената, защото да copy-paste-не описанието от профила ми като си смени специалните умения (които са си нейни) не й прави чест, а и някак подронва собствения ми имидж. В крайна сметка написаното отразява моите мисли и принципи и копирането им отнема от смисъла и значението им като ги превръща в шаблон в очите на трети страни…
Смисълът на целия ми блог е да помогне на начинаещите фрийлансъри да изградят собствен имидж, да намерят своята среда, своите навици, своите принципи… да им помогна да излязат от омагьосания кръг… никога не съм искала думите ми да бъдат приемани буквално, а още по-малко – copy-paste-вани
Свързах се с въпросния фрийлансър-плагиат (дори можете да видите в коментарите как тя защити своята позиция) и след като нищо не направи по въпроса – свързах се с оДеск съпорта – оказа се, че те доста сериозно се отнасят към плагиаризма. Макар да нямат изграден механизъм за защита на profile objective, веднъж подадеш ли сигнал – те предупреждават контрактора и ако до 24 часа той или тя не поправи “грешката”, профилът им бива свален – докато не бъде редактиран текста. След тази случка започнах редовно да следя за такива фрийлансъри-плагиати и да ви кажа – по двама-трима на месец намирам – не само в оДеск, но и по други сайтове. За моя радост почти всички сайтове до момента реагират много адекватно и навременно 😉
Защо ме е грижа…
Когато писах моя profile objective, вложих много сърце и душа – всяка думичка в текста е обмислена и важна, отразява напълно моите виждания и ценности. Представете си, ако клиент търси потенциални фрийлансъри, попадне на мен, хареса профила ми и в следващия момент попадне на друг контрактор, който има изцяло или частично същия текст в профила си. Това автоматично приравнява моят текст с дръпнат от интернет готов шаблон. По този начин се накърнява репутацията ми; профилът ми изглежда евтин и неискрен; поставят се под въпрос моите умения да пиша и да си върша работата по представяне на бизнес, продукт, услуга. Бъдейки маркетинг специалист, за мен е много важно как се представям пред потенциалните клиенти и не мога да си позволя хората да мислят, че съм използвала готово представяне в профила си. Нужно е да знаят, че всичко казано в профила ми е уникално и вярно за мен.
Как да се предпазите, ако сте фрийлансъри
Ако сте фрийлансъри – не се изкушавайте да тръгнете по пътя на плагиатството. Проучвайте, набелязвайте си профили, които ви харесват, вземайте идеи, ако това ще ви помогне, но в никакъв случай не копирайте дума по дума чужди текстове – това може да ви помогне на момента, но със сигурност ще ви донесе повече негативи отколкото позитиви в дългосрочен план.
Ако сте фрийлансъри, които се гордеят с профила си, проверявайте от време на време (аз го правя веднъж месечно) дали някой не е копирал цялостно или частично вашите текстове. За тези от вас, които не знаят как, ето няколко стъпки (примерите са от моя профил):
– изберете първото изречение от профила си (напр. ” Joining the oDesk family of providers was a decision which I embraced at once.”)
– отворете google.com, отворете кавички, paste-нете избраното изречение и затворете кавичките (по този начин търсите точно определена фраза)
– стартирайте търсенето – резултатите ще покажат страниците, в които написаната фраза излиза.
– За да сте сигурни, натиснете “repeat the search with the omitted results included.”
Ако намерите фрийлансъри-плагиати, докладвайте на дадения сайт като предоставите възможно най–много детайли – какво е копирано, къде е оригинала, и т.н. Ако използвате един и същ текст за представянето си в много сайтове, напр. oDesk, Elance, LinkedIn – цитирайте връзки към своите профили и там за по-голяма тежест. Може (и е препоръчително) да повторите горните стъпки с повече от едно и дори всички изречения, които биха могли да бъдат копирани…
Как да се предпазите, ако сте възложители на проекти
Ако следвате съветите ми за публикуване на обява и за подбор на фрийлансъри, най-вероятно няма да ви се наложи да се сблъскате с фрийлансъри-плагиати. Не за друго, ами обикновено тези хора нямат принципи или поне правят често компромиси с тях; не умеят да се изразяват; обичат да се скатават и да прехвърлят топката на друг – било то за отговорност или задължения. Такива хора биват елиминирани още в началото на процеса на подбор, когато се налага да отговарят на специализирани въпроси. Ако по някаква причина попаднете на фрийлансър-плагиат, който е специалист в областта си (която не е маркетинг и/или писане на съдържание) – задайте въпроса “защо копирахте чуждия труд” и вземете решение въз основа на отговора му – ще отрече ли, ще увърта ли, ще си признае ли, ще даде ли ясна и истинска причина, и т.н. И все пак, с такива хора си имайте едно на ум, защото излъжат ли веднъж и то за интелектуален труд, най-вероятно лъжат системно в работното си ежедневие.
Какви хора има само. Толкова ли не могат да си измислят свое представяне или просто ги мързи да го измислят. Едно е да направиш copy-paste, но да продължаваш да казваш че е твое, това вече е голямо нахалство.
Плагиатстването е кражба и като такава е упомената в 8-а и 10-а заповед. Последната е по-подробно допълнение на другата.
Изучавайки комунизма и Библията миналата година попаднах на едно изложение в библиотеката “Иван Вазов” в Пловдив. И там бяха събрани неимоверно много доказателства за плагиатстването на тоталитарния строй от Свещената книга.
С други думи – това за което алармираш е много по-сериозно в действителност… От друга страна взаимстването на готова идея е нещо, което е световно признато и “ИКЕЯ” като фирма за мебели е приложила за да стане световна величина.
Пускам линк за “Отгледай си правилно идея: Николай Михайлов” с цел да дам пример за социален кураж как да се разгърне творческия ни потенциал.
ПП: Имиджите, които публикуваш твои ли са? Имам чувството, че плагиатстването не е се отнася само авторския текст, а и до всичко останало…
Благодаря ви за коментарите!
@WiseMan CAx – естествено, че проблемът с плагиатството е “много по-голям от това, за което аз алармирам” – то това, за което аз пиша дори не е проблем за много хора 😉 за мен е – та реших да споделя…
а що се отнася до изображенията – някои са мои; други са от сайтове, които не са защитени с копирайт; трети са от сайтове с копирайт и на такива изображения съм сложила линк към източника… Уважавам чуждия труд и се опитвам винаги да бъда коректна в това отношение – казвам “опитвам” се, защото може и да имам пропуски и идеалният вариант би бил да си имам дизайнер, който да ми прави изображенията… но предвид, че списвам блога алтруистично – някак не мисля, че е рентабилно… където имам бюджет – имам и дизайнер, който се грижи за контекстуалните изображения в блога 😉
хубава седмица от мен! 😀
За начинаещите и тепърва навлизащи в сферата естествено е най-добре да се учат и да черпят от опита на вече успелите. Но не и буквално да ги копират. Много хора си мислят, че ако копират нещо, което при други работи, то то ще работи и при тях. Примерно “фейсбук е успешен, и аз ако направя клонинг на фейсбук все ще спечеля нещо” или “секретарката ходи с къса пола и спи с шефа, и аз ако почна да ходя с къса пола имам шанс да спя с него, нищо че съм грозна”. Да ама не винаги се получава. Специално за фрийланса си мисля, че колкото по-бързо успееш да наложиш свой собствени стил, да си създадеш собствено име и да изградиш добра репутация, толкова по-успешен ще бъдеш. Трябва да спрем да се опитваме да бъдем някой друг, а да се вгледаме в себе си, да открием в какво сме добри и какво ни доставя удоволствие да правим и да започнем да го правим 🙂
Диана, чрез тази статия заявяваш претенции, че всичко в него е авторско дело, а видно е, че това не е така.
“Неумелата имитация” е взаимстване, а не плагиатстване. Всъщност, ако наистина смяташ, че те крадат то събирай доказателства и ги дай на съответните институции. Иначе злословиш и по този начин ти рушиш нейната репутация. Тогава вече тя може да те съди и ти си вкарваш автогол.
Аз съм против пиратстването и даже има техническа възможност то да се спре… Истината е, че така се спира разгръщането на творческия потенциал на всеки който има талант, но не може да си позволи първоначалния капитал. Аз използвам http://www.copyscape.com/plagiarism-software/ но не смятам да ставам детектив – който иска нека ме краде – рано или късно човек научава откъде е първоисточника и забравя за посредственика. Иска се много търпение… което признавам си че все още ми липсва.
Рано или късно “плагиатка” ще намери своята корпоративна идентичност, ще спре да те “краде” и заедно с нея ще се създаде силно българско фрийланс общество.
И така да завърша – не съм адвокат и само повдигнах завесата на този проблем. Лично аз очаквам от теб да я “забравиш” и поне на всеки 5 дена да пускаш по една нова статия, а също така да търсиш начин да увеличаваш екипа от хора с които работиш. Дори Христос е имал екип от 12 човека…
WiseMan CAx, миналата година се подвизаваше като Добромир, беше предупреден и ти спестих бана, който заслужаваше. Видях гръмкото ти завръщане наскоро и днес е време за следващо предупреждение: ако продължаваш в същия дук с несвързани коментари и заяждане на дребно – този път няма да ти го спестя 😉 Събрали сме се да споделяме опит и да се развиваме. Нямам нищо против градивна критика, но твоето не може да се впише в тази графа и само разваля настроение и атмосфера…
За коментара ти:
“всичко в него е авторско дело” – кое е това “него”, където всичко е авторско? Статиите ми са авторски; публикуваните видеа и инфографики са embed-нати от източниците им, така че няма плагиатство. Ситуацията с изображенията обясних.
Няма какво да събирам доказателства – като видя copy-paste-нат текста от профила си, сигнализирам на одеск съпорта и както съм обяснила в статията си – до 24 часа проблемът бива разрешен. Коя е тя, чиято репутация руша и която може да ме съди, е отвъд моите разбирания, тъй като коментарът ти е написан както обикновено не много ясно…
Не знам коя е плагиатката, която ще спре да ме краде и ще помогне да се сформира силно българско фрийланс общество, но ако се зачетеш внимателно в статията, ще откриеш, че проблемът е глобален – не съм седнала да пиша, защото някой някога някъде бил ме бил “окрал”; споделих опит и давам heads-up на хора, които могат да попаднат в моята ситуация без дори да разберат… и предлагам лесен и бърз начин за справяне със ситуацията за фрийлансъри-плагиати, които копират profile objectives.
Благодаря, че сподели, очакванията си, но както редовните читатели знаят – тук споделям собствен опит, безплатно и в свободното си време. Вместо да ми даваш съвети колко често да пиша и с колко човека да го правя, вземи първо прочети наличните материали, че да си спестим коментари от този род 😉
Надявам се да започнеш най-после да коментираш конкретно и по същество след като си се уверил, че имаш какво да кажеш и то наистина е по темата, а не личностна нападка към някого (към мен или друг читател, няма значение – историята помни 😀 ). В противен случай ще лиша себе си и читателите си от твоето присъствие…