Грег е редовен читател на блога и намира много полезна секцията с анализи профили и мотивационни писма. По този повод той се свърза с мен за анализ на неговия фрийланс профил в оДеск.
Първо бих искала да поздравя Грег за усилията и работата, които е вложил в изграждането на профила си. Завършен е чудесно, не виждам някакви “груби пропуски”, но за да откликна на апела му за помощ, ще споделя няколко идеи за подобрение, които ми идват на ум.
Бих препоръчала да смени профилната си снимка
Както не веднъж съм казвала, мисля че най-добре профилната снимка да е в близък план на лицето. Ако не искате да се фокусирате върху лицето си, възможно е да направите някаква композиция, в която вие да сте в контекста на своята работа. Профилната снимка на Грег не е нито една от двете възможности.
Харесва ми идеята за thumbs-up жеста, но има нещо, което като цяло не ми харесва в тази снимка. Не мога да преценя какво – но не оставя у мен усещането за доверие и желание за съвместна работа.
Заглавието на профила може да бъде по-подробно, а цената – по-висока
В момента профилната цена на Грег е $3 на час, а by-line-а на профила: “Administrative support – data entry and other“.
С това заглавие и тази цена, Грег оставя впечатление у потенциалния клиент за нискоквалифицирана и ниско платена работа. От описанието на профила му обаче аз виждам, че той не е просто data entry personnel, а може да извършва разнородни задачи, някои по-прости – други по-сложни, но определено не всички са нискокачествени и нископлатени като обикновено data entry.
Моят съвет е Грег да се преориентира в представянето си и да се позиционира като виртуален асистент. Така ще може оправдано да повиши цената си и да привлече по-качествени клиенти, които имат нужда от помощ в офиса по принцип. Припомням, че според доклада на Elance за първата четвърт на 2013, има голямо търсене на виртуални асистенти 😉
Така например, стартовата му цена може да е между $5 и $10 на час в зависимост опита и компетентностите (и пазара), а заглавието на профила – нещо от рода на: “Professional virtual assistant – proficiency in email management, presentations, data processing, data entry, data mining, file conversions, and more”
Описанието на профила е достатъчно подробно
Бих променила само края му и бих елиминирала двете изречения, които са написани САМО С ГЛАВНИ БУКВИ, тъй като това е малко дразнещо и по принцип в писмения език е асоциира с викане 😉
“SO, IF YOU NEED SOMEONE TO DO:” – може да се каже “So, I can be the right fit for your project if you need any of the following:”
“YOU’VE ALREADY FOUND ONE.” – това е малко извън контекст и не се чете добре като звършване на изречение и/или профил. Бих препоръчала да замени финалното изречение с някакъв call to action. Например: “Looking forward to assisting you with the administrative part of your business” или “Contact me today if you need professional administrative support for your business!“.
Секцията с други компетентности може да се разшири
В момента единствената компетенция в тази секция е писането. В описанието на профила обаче Грег много добре е пбвързал образование и минал опит с придобити умения. Те са подходящи за включване точно в тази секция – 2 примера:
- strong self-discipline and responsibility – плюс обяснение как точно обучението в университета е възпитало тези качества у него;
- time management skills – плюс обяснение как правното обучение е възмитало умения за управление на времето.
И не на последно място – да махне “similar contractors” секцията от профила си
Както сме обсъждали преди, премахването на тази секция ще помогне на Грег да не губи потенциални клиенти заради показването на конкурентни фрийлансъри на собствения му профил. Важно е да се знае обаче, че премахването на тази секция от профила означава също, че профилът на Грег няма да се появява като similar contractor на профилите на други фрийлансъри.
Премахването на тази секция е лесно. Нужно е само да пише на съпорта, че иска да “opt-out from Contractor Recommendation program”. Ето линк към темата във форума на оДеск, където е обяснено подробно.
Здравей, Диди,
Благодаря, че отдели време да ми погледнеш и анализираш профила.
Много се радвам, че мога да получа мнение от някой, който се занимава фриланскинг.
Не знам дали съм постъпил неправилно, защото си копирах двете фрази “So, I can be the right fit for your project if you need any of the following” и ”Contact me today if you need professional administrative support for your business!“ – много ми харесаха – сякаш нещо не е било както трябва, преди да ги копирам 🙂 Между другото, това overview съм го мислил камара време и те бяха липсващото парченце в пъзела.
Относно снимката – трябваше да бъда аз, 2 клавиатури и 2 компютъра и бюро, т.е “композиция, в която вие да сте в контекста на своята работа”, обаче се вижда само палеца. 😀 😀 😀 Май ще трябв да си поиграя с фотоапарата повече.
Чудя се дали за заглавие мога да сложа “Professional full administrative support – proficiency in email management, presentations, data processing, data entry, data mining, file conversions, and more” ?
Мисля си, че няма да ми стигне мястото за толкова дълго заглавие…
Освен това, administrative support не е ли по-широко от virtual assistant и да означава по-широк кръг от клиенти ?
Поздрави,
Грег 😉
Привет, Грег! Благодаря ти за коментара 😉 Че си копирал двете изречения, които предложих – чудесно! Радвам се, че съм помогнала и че толкова са ти харесали – в крайна сметка, твои са си 😀
Относно снимката – мисля, че фонът е нещото, което ме бъгва. Изобщо не бях забелязала клавиатурите, защото отзад има някакъв шкаф (или на такова ми прилича) и той, заедно с палеца, изземват цялото внимание. Добра идея, но съобщението, което изпращаш, е тотално различно от това, което описваш, е си имал в главата си 😉
И не на последно място – заглавието на профила ти. Ултимативно решението е твое и както се чувстваш по-добре, така направи. Но да споделя моята гледна точка като потенциален клиент. Ако видя че някой е виртуален асистент, ще знам че ще може да помогне с офис работа – и ако имам специални изисквания, които може би са извън компетенциите на виртуалните асистенти – ще питам. Ако обаче видя, че някой е “administrative support” – първо, няма да съм съвсем сигурна какво точно значи това (virtual assistant е по-широко разпространено като название) и по-скоро ще се притесня, че моите нужди са по-малки и незначителни от компетенциите на “administrative support personnel”.
Но пък това може да е само в моята глава. Може наистина хората по-добре да възприемат administrative support – съветвам те сам да направиш проучване в оДеск и/или други сайтове и да видиш какви фрийлансъри има и какви фрийлансъри търсят клиентите…
Дано помогнах! 😀
Диана
Да, това е много добра идея – мога да направя проучване по във oDesk.
Относно снимката – определено ще поработя в тази насока.
Знаеш ли, на скоро изпробвах една идея – направих си профил на работодател, пуснах една data entry и исках да видя какво ще ми изпратят кандидатстващите. Кое ще ми направи впечатление и кое ще ме отегчи. Тоест исках да видя през очите на работодателя – определено изглежда другояче – много хора, а аз искам някой да ми свърши бързо работа. Пълно е с клишета при кандидатстващита, а пледуариите направо отегчават. Всеки пише за каквото му дойде – как се казва баба му, къде живее леля му и т.н.
След това си промених коренно мотивационното писмо:
Преди беше едно дълго, където в 5 изречения му казвам как съм се натъкнал на неговия проект; че виждам, че му трябва дата ентри експерт и току ще си е намерил; къде съм работил; какво съм правил там; въпроси; колко е важна точността в такъв тип задачи и прочие.
Сега давам направо – аз съм професионалист и имам богат опит в това, това, това и това; За това второто прикачам таблица да видиш, че не ги правя зле ; ако мога да измисля въпрос, да изглеждам заинтересован ; колко ще се радвам да работим заедно по този проект, защото имам опит в такива проекти и чао
Дали заради това или заради късмет – не знам, но сякъш по-често имах някакъв контакт с работодатели. Даже два пъти на косъм да ме назначат, но явно има да изям още хляб докато се получи. Така или иначе това го отчитам като успех.
Ще се радвам да чуя мнения по въпроса.
Поздрави,
Грег !
Здравейте отново. Искам да добася нещо и смятам да го оформя като въпрос :
Забелязали ли сте колко ниско бидват идийците и филипинците – какво мислите за това ?
Аз все по-често се натълквам на такива случаи – 0.75§ на час или още по-фрапиращо 0.25§ на час.
Привет, Грег!
Поздравления за подобреното мотивационно писмо и успеха. Умен ход да си направиш клеитнски профил и да видиш клишираните обяви. Само бих искала да напомня, че тук (в блога) има вече доста информация по повод мотивационните писма… даже има една статия, която се базира точно на мотивационно писмо за дата ентри обява. Препоръчвам ти да разгледаш – нещата, за които говориш (и още) са обсъждани тук и вярвам ще са ти полезни 😉
а поповод последния ти коментар и колко бидват индийците – това какво общо има с профила ти?
Диана
Благодаря за информацията – ще погледна въпросните статии.
А относно индииците мисълта ми е, че не подбиват ли по такъв начин пазара,че един евентуален работодател да ги предпочете заради ниските бидове ? Някакси ми е странно 70% от кандидатите да предлагат долар-два, а аз да скачам на 4-5. Но да се надяваме, че ниските бидове карат работодателите да си мислят, че това е нискоквалифицирана работна ръка.
Грег.
Ами, не веднъж съм казвала, че подбиването на цените никога не е добра тактика за спечелване на клиенти. Защото каквито и цените, такива и клиентите… повярвай ми, ти НЕ искаш да работиш склиенти, които биха предпочели индиец за 1 долар на час рпед теб за 5-10-или колкото там на час… Ще взема да напиша аз един пост по темата с фокус върху позиционирането на пазара и връзката клиент-цена.