Често чувам от хората като основен довод да не бъдат фрийлансъри липсата на колеги. Истината е, че когато работите от дома по интернет, вие можете да работите както сами, така и като част от виртуален екип, с който трябва да се стиковате, а понякога да говорите с тях часове наред всеки ден. Виртуален ли не, екипът си е екип и всеки негов член трябва да се научи да играе по конкретните екипни правила.
Запознайте се с процеса на работа
Ако сте нов член на виртуален екип от фрийлансъри и не сте нает като project manager или някакъв друг мениджър, най-вероятно екипът вече има изграден модел на работа и комуникация, в който вие трябва да заемете своето място. Кой за какво е отговорен, кога, как и в какъв формат трябва да представяте доклад за своята работа, изисквания за качество – тези (и много други) подробности най-вероятно са вече отработени положения в екипа и вие трябва да се запознаете с процедурите и да ги следвате, за да не нарушавате процеса на работа. Прочетете ръководствата за работа с различни програми и платформи, които са част от ежедневната работа – за споделяне на информация, разговори, съхранение на файлове, и т.н.
Спазвайте сроковете
Когато сте част от екип, често вашата работа не е сама за себе си, а е също част от по-голяма картина. Програмистите чакат одобрения дизайн, за да свържат front-end с back-end; маркетингът чака готовия сайт, за да започне дейностите по популяризация и продажби; мениджмънтът чака продажбите, за да анализира резултати и прогнозира бюджета за следващ период, и т.н. Такива вътрешни връзки съществуват и на ниво всекидневна работа, макар те да не са ви известни. Затова е важно да спазвате сроковете си и да не бавите изпълнението на проекта по веригата.
Комуникирайте правилно
Вече сме говорили за уменията за комуникация с клиенти, нужни на един фрийлансър. Тук акцентът пада върху връзките ви с други фрийлансъри. Помагайте на членовете на екипа, когато те не разбират заданието ви. Задавайте им въпроси, когато вие не разбирате тяхното. Бъдете честни – винаги! Не се надявайте, че дадена ситуация ще се разреши от само себе си – най-вероятно ще се влоши, ако бездействате. Ако сте допуснали грешка – споделете я с колегите си, за да намерите възможно най-бързо оптималното решение на ситуацията. Никога не задържайте информация. Например, ако по една или друга причина на можете да спазите срока си, не чакайте до последния момент – кажете им веднага щом ви стане ясно, че ще закъснеете, за да имат време всички да реорганизират работата си и да компенсират вашето забавяне.
Бъдете гъвкави
Ако мениджмънта или друг член на екипа иска спешна среща с вас за доуточняване на детайли, направете всичко възможно да я уговорите в най-кратък срок. Ако се налага промяна в последния момент – действайте светкавично за изпълнението й. ако колега има нужда да го заместите или да му помогнете – направете го, ще дойде ден, в който вие ще имате нужда от неговата помощ.
Бъдете честни и откровени
Ако не знаете нещо, не увъртайте като ви задават въпроси – кажете, че ще проверите и ще отговорите. Не се нагърбвайте с повече работа, отколкото можете да свършите в срок – обратното ще ви донесе лоша слава и ще забави цялостното изпълнение на проекта. Искайте помощ, когато ви е необходима. Задавайте въпроси, когато нещо не ви е ясно.
Бъдете търпеливи, но категорични
Не позволявайте на колегите ви да ви се качват на главата, защото бързо можете да се превърнете в магарето, котето товарят, докато умре. Когато отказвате, бъдете категорични. Когато изисквате – също. Но никога не повишавайте тон и не изпускайте нервите си, когато някой друг спъва вашата работа. Владейте се, отнесете се към проблема с разбиране и търпение и опитайте да намерите решението заедно, а не въпреки колегата, неизпълнил своята част от задачата. При необходимост – отнесете проблема към по-горно ниво във фирмената структура, но никога не превръщайте ситуацията в личен проблем или вендета. Това само ще влоши колегиалните ви отношения и в никакъв случай няма да помогне за разрешаване на ситуацията.
При първа възможност да си чукнат чашите, не виртуално и да продължат нататък!!!
Практиката показва добри резултати!
Нали живота не е само работа?
Задължително работа с адекватна PM система, дори мениджмънта на фирмата още да не използва такава (грешка), да се предложи като важна практика. Когато няма яснота върху какво работи целият екип, няма как да се очаква реакция от някой друг. С PM система може да се види човекът, който чакаме, дали ще може да реагира в близките часове или трябва да започнем друга задача, за да не губим време.
Освен това в нормална работна среда час-два дневно (ако не и три+) минават в мейли, PM система и чатове. При естимейт на работа в брой часове трябва да се има предвид останалото време, за да не се естимира “ще е готово след 2 дни, защото е 14-16 часа работа”, а имаме 5-6 часа само разговори през това време.