Freelance Tips

... за лична свобода и финансова независимост!

  • Добре дошли!
  • Блог
  • За мен
  • За сайта

5 неща, които фрийлансърът не трябва да казва на клиент

9 май 2011 By Diana 7 коментара

5 неща, които фрийлансърът не трябва да казва на клиент

След като засегнахме темата за комуникацията между фрийлансъри и клиенти, нека обърнем внимание и на някои неща, които определено не трябва да споделяте с хората, които ви плащат за извършена работа.

Не засипвайте клиента с ненужна информация

Никого не го интересува дали в момента сте в домашния си офис или в кварталното кафе и оглеждате минувачите, за да убиете времето. Проява на лош вкус е и да споделяте твърде лични детайли от ежедневието си като с кого сте се събудили тази сутрин, ходихте ли до тоалетна, кога за последно правихте секс и т.н. Това е класическата дефиниция на “too much information” и хората, особено американците, са много чувствителни на тази тема. Дръжте се на положение и говорете по работа. Твърде личната информация оставете у дома.

Не казвайте на клиент, че нямате време за проекта му, заради друг проект

Клиентът не го интересува дали сте спечелили по-мащабен или по-високо платен проект. Той има уговорка с вас – определено заплащане за свършена работа в уговорен срок. Ако иска промени, които са непредвидени, а вие нямате време да ги свършите, откажете с извинението, че имате времеви ограничения и графика ви е пълен, но в никакъв случай, не му казвайте, че не можете да му свършите промените, защото друг ви плаща повече и по тази причина неговият проект е с приоритет.

Не представяйте ситуацията с черно-бели краски, ако тя е във ваш ущърб

Както някой някъде някога беше казал – „масажирайте истината”, ако това няма да навреди никому, а ще спаси кожата ви, защото сте просто човек с характерните ни привички и недостатъци. Пример: излезли сте снощи, прекалили сте с алкохола, едва ставате сутринта и определено сте неработоспособни. Какво правите? Естествено, че ще кажете на клиента, с който имате среща – в крайна сметка той очаква да сте на ниво. Но не му казвайте „така се напих, че две не виждам и затова предварително се извинявам, че срещата ни ще е провал”. Кажете му, че не се чувствате добре (без да казвате причината) и помолете да отложите срещата за по-късно през деня или дори за следващия ден, ако състоянието ви е наистина лошо. Обещайте да компенсирате и компенсирайте с по-бързо изпълнение на поръчката или дребен детайл като бонус. По този начин една катастрофална на пръв поглед ситуация дори може да донесе допълнителни точки в актива ви 😉

Не изпускайте нервите си

Всички сме хора и знаем, че понякога (или по-често) се случва да се скараме с приятел, с роднина, с половинка, дори с колега… Отрицателната енергия от сдърпването се събира, вътрешният ви дискомфорт ескалира, докато в един момент избухнете. Е, нека това не се случва пред клиента ви – нямате никакво право да изкарвате яда си на него, нито пък да го правите волен и неволен свидетел на вашите недоразумения с трети лица. „Публичните” скандали са проява на лош вкус, непрофесионализъм и дори липса на възпитание. Такава ситуация не само може да обиди клиента, но може да породи у него съмнение относно вашите професионални умения, такт и умения за контрол.

Не казвайте на дългосрочен клиент, ако сте свършили с поръчката предсрочно

Обръщам внимание, че става въпрос за дългосрочните ви клиенти с постоянни задания към вас. Ако веднъж работите с някого – няма значение дали сте предали работата си 2-3 дни по-рано или не, даже напротив – по-рано, по-добре, защото може да има и бонус 😉 Но ситуацията е малко по-различна, ако имате ежеседмична или ежедневна работа с дадения клиент. Ако превърнете предсрочното завършване на задачки в практика, може да си изиграете лоша шега и клиентът да очаква от вас всеки път да предавате работата си по-рано. Изкуствено ще си създаде такава нагласа и когато свършите в срок, а не по-рано, той вътрешно няма да е доволен, защото сте изчакали до последния възможен момент… Така че внимавайте – ако не е спешно и ако сте сигурни в работата си (т.е. нямате въпроси и не очаквате корекции), по-добре изчакайте да дойде крайният срок и така изпратете готовото задание 😀

А вие какво ще добавите към този списък с неща, които не трябва да казвате на клиентите си?

Filed Under: Съвети за фрийлансъри

Comments

  1. Павлина Аладжова says

    9 май 2011 at 9:27 am

    Тази статия направо ме “разби”!
    Това наистина е така! Просто, но действа!
    Аз имам малко дете. Когато е болен и не ходи на ясла, обикновенно ми “виси” на главата, докато работя по някой проект. И нали се досещате, че не мога да си свърша работата както трябва. Затова просто казвам на клиента, че отлагаме ангажимента за другият ден /ако е възможно/ или го свършвам докато малкият спи.
    Голяма грешка ще е, ако взема да му разправям, че не мога да си свърша работата, защото детето е болно. Предполагам, че клиента няма да остане доволен и разбира се, няма да ме наеме в следващ проект!
    Споделям това, защото сигурно има доста работещи майки на свободна практика!
    Поздрави!
    Павлина

  2. Вяра says

    9 май 2011 at 11:07 am

    Здрасти Диди,
    чета с интерес всяка твоя публикация, дори към някои се връщам по няколко пъти.
    Доста добра статия, дори си мисля, че не само за фрийланса важи, но и за всяка една професия!
    Ще ми бъде интересно мнението ти за цената, с която един начинаещ фрийлансът трябва да тръгне в този бранш?
    Колко време ти отне, за да стартираш?

    В един блог прочетох, че е по-добре като начало за развитие да се започне на половин ден, за да не се чувстваш притиснат от финансова гледна точка, като не работиш нищо друго, а си в очакване да бъдеш нает за даден проект, за който си кандидатствал?

    Също така ми е интересно, работодателите гледат ли дали си с потвърдено ID (сканирана лична карта и тн.), дали имаш банкова сметка?

    Благодаря предварително!

  3. mogilska says

    9 май 2011 at 12:04 pm

    Това за дългосрочния клиент е много вярно. В крайна сметка се учим и нагаждаме взаимно. Аз също имам черен списък с фрази в блога си. Но този съвет е чуден!

  4. Diana says

    9 май 2011 at 2:16 pm

    Здравейте, дами!

    радвам се, че статиите ми попадат в целта и ви носят полезна информация 😀

    Вяра, за да не правя тук off-topic, но все пак да не оставя въпросите ти неотговорени, ще ги прехвърля в дискусията във Facebook, която съм направила точно за тази цел – http://on.fb.me/eeNpbT – и там ще им отговоря 😉

  5. Мария Иванова says

    6 март 2013 at 10:27 am

    Здравей Диана,
    първо, искам да ти благодаря за прекрасния блог, открих го случайно преди време и ме вдъхнови да се занимавам с фриланс.

    Въпросът ми е когато получа покана за интервю от клиента (без да съм кандидатствала по обявата), но виждам, че не съм достатъчно подготвена за работата, трябва ли да откажа, като си призная честно, или това, че нямам необходимата квалификация е едно от нещата, които не бива да казвам на клиента?

  6. Diana says

    6 март 2013 at 9:03 pm

    Благодаря за коментара, Мария, и за обратната връзка! Радвам се, че блогът ми те е вдъхновил – надявам се и занапред да е така 😉

    Преди да отговоря на въпроса ти, бих искала да отбележа, че статията е за неща, к. да не казваме на клиенти, с които вече работим…

    а конкретно за твоя въпрос – защо да е лошо, даже напротив – като отказваш поканата му за съвместна работа поради липса на нужната квалификация, човекът ще остане с добро впечатление за честността ти – защото има МНОГО контрактори, които биха приели само защото са били поканени, а после – като не могат да си свършат работата поради липса на квалификация, хем клиентът недоволен, хем фрийлансърът с ‘наранено самочувствие’ и изпълнен със съмнения…

    т.е. отказвай смело по истински причини, псоред мен. А ако поканата за работа е в одеск – можеш и да не си правиш труда да пишеш причина, ако предпочиташ така – а примерно да избереш някоя от ‘готовите’ опции – not interested in the job post, или каквото там друго имаше и отговаря на разбиранията ти 😉

    Дано помогнах 😀

  7. Мария Иванова says

    7 март 2013 at 5:39 pm

    Благодаря ти, Диана!
    Много ми помогна 🙂

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Категории

  • Freelance – надомна работа по интернет (17)
  • Freelance Tips на гости на… (4)
  • Success Stories (9)
  • Вдъхновение и смях (16)
  • Инфографики (2)
  • Препоръчано (8)
  • Съвети за работодатели (14)
  • Съвети за фрийлансъри (76)
  • Фрида и Рачо (13)
  • Фрийланс профили и мотивационни писма (9)

Архив

Фрийланс и надомна работа

  • Българският Фрийланс Форум
  • ФБ Група Фрийлансъри (Свободни професии)
  • Свободна Практика

Какво друго чета

  • Кариери (Karieri.bg)
  • Блогът за маркетинг на Стефан Русев
  • ФБ Група Маркетинг и Уебмастърство
  • Бизнес Идеите на Свилен Николов
  • Креативен.ком
  • Productiven.com
  • Блогът на Бат' Тони
  • Маркетинг Буркан
  • NewTrend

Последни статии в блога

  • Съветите на фрийлансъра – на гости на Jenite.bg
  • Ниски цени срещу обещание за повече работа – да или не?
  • Фрийлансърът и опасността от заседяване
  • Как да напишем полезно ревю на клиент или фрийлансър
  • Как да изкарваме пари от фрийланс, докато пътуваме

Follow Us!

Follow Us on Facebook

Copyright © 2021 · Freelance Tips ... за лична свобода и финансова независимост!