Йордан Костадинов е фрийлансър от 2 години и се занимава с уеб дизайн, уеб програмиране, лого и графичен дизайн. Портфолиото му и информация за него може да намерите на неговия сайт www.7lifedesign.com, както и на Facebook страницата му: www.facebook.com/7lifedesign.
Защо реши да се пробваш на фрийланс попрището?
Страстта към технологиите я имам още от малък. Моята слабост са компютрите и още от тогава бях решен да се занимавам в тази област. С течение на времето взех да търся в интернет различни теми и уроци, и така взех да откривам други интересни области свързани с компютрите (уеб дизайн, уеб програмиране, лого дизайн , графичен дизайн).
Преди да започна да се занимавам с фрийланс, дори и не знаех какво е това „нещо”. Един ден попаднах на една тема в един сайт „Как да си докарваме доходи от вкъщи” (мисля, че така се казваше) и я прочетох. Забелязах в нея, че на доста места се споменаваше за фрийланс, фрийлансер и направих проучване, за значението на тези думи. Колкото повече четях, толкова по-интересно ми ставаше. Започнах да търся в интернет и попаднах на Българиския Форум за Фрийлансъри. От там започнах да черпя знания и опит. След това се регистрирах в един от големите сайтове за фрийланс работа – www.freelancer.com. Отначало не кандидатствах по проекти, защото не знаех какво да правя, не познавах системата и не знаех как функционира сайтът. Отделих време, за да прочета и да разбера всяко нещо за какво служи в сайта. Когато се „образовах”, започнах да кандидатствам по проекти.
Какви бяха твоите най-големите трудности в началото?
В началото ми беше най-трудно да се преборя с конкуренцията. В сайтовете за фрийланс работа конкуренцията е много голяма. Например в www.freelancer.com в момента има над 3 млн. регистрирани потребители. Аз, разбира се, не се отказвах и бях доста упорит :). Първият месец си изразходвах лимита за кандидатстване сравнително бързо без резултат, никой не се свързваше с мен. Това доста ме отчайваше.
Също така знаех, че ако искам да пробия в тази област и във фрийланса, трябва да съм по-добър от своите конкуренти в дадената ниша, затова прекарвах доста часове пред компютъра да се само-обучавам. Търсех уроци, статии и всичко което би ми помогнало да спечеля повече проекти и клиенти.
Какъв беше първият проект, който спечели? Кога? Какво научи от него за фрийланса?
Първия си проект го спечелих след около 4 месеца. Искаше се от мен да пресъздам едно лого точно както е направено от растерен във векторен формат. Логото беше с много лошо качество и клиентът искаше да го пресъздам точно. Уловката беше, че го искаше до 2 часа, а когато ме избра при мен беше около 01:00 вечерта (сутринта). Проектът беше за $15 и работих цяла нощ за него. Като привърших към 04:00 сутринта (това беше заради часовата разлика) ми се спеше страшно много.
След като завърших проекта и ми платиха, разбрах че може да се изкарват пари от интернет и това не е мит. Което ме надъха още повече!
Кога дойде вторият, третият и следващият проект – общо взето, кога разбра, че можеш да си изкарваш прехраната с фрийланс работа?
Втория проект спечелих след няколко седмици. След няколко дни спечелих още един. Това разбира се ме зарадва и разбрах, че има пари в тази работа. Започнах да трупам опит, вече кандидатствах разумно за проекти. Гледах да не кандидатствам за проекти, които не мога да изпълня, четях внимателно какво се иска от мен в проектите и проявявах интерес към проекта, като задавах пояснителни въпроси или давах съвети на клиента (как според мен би трябвало да се изпълни неговия проект).
Започнаха да се свързват по-често с мен и съответно да печеля проекти. Отначало поставях по-ниски суми, когато кандидатствах за проекти, за да спечеля проекти, да натрупам опит и ревюта (отзиви). След като спечелих няколко проекта започнах малко по малко да вдигам сумата. И така работата потръгна :D.
Имаше ли моменти на отчаяние в началото и какво ти даде сили да продължиш напред и да пробиеш?
Такива моменти са неизбежни. И аз имах моменти на отчаяние. Отначало беше трудно, защото гледах как другите в сайта печелят проекти, а с мен дори и не се свързваха и това много ме ядосваше. Но след като спечелих първия си проект и работата потръгна, всичко се нареди. Не се отказах от това занимание, защото знаех, че има хляб в тази работа, но просто трябва търпение и големи нерви, за да се пробие :). Най-големият стимул ми беше спечелването на първия проект (въпреки, че парите не бяха много), но видях че може да се изкарват пари в интернет.
Какво ти липсва от „нормалната” работа, което не получаваш като фрийлансър?
Бил съм на работа и да кажа честно, нищо не ми липсва. Един от минусите да бъдеш фрийлансер е че повечето от работата се върши онлайн и нямаш директна връзка с клиентите, т.е. да се обсъди проекта на четири очи.
А какво ти дава фрийлансът, което не си получавал преди като щатен работник?
Фрийлансът най-вече ми дава свобода. Мога сам да избирам кога да започна работа, с кого да работя, дали да приема даден проект или не, кога да си взема почивка и много други. Тази работа ми дава възможност да определям сам работното си време, което е много важно за мен.
При какви условия би оставил фрийланса и би се върнал на „нормална” работа?
За да оставя фрийланса, трябва да получавам заплата, от която да съм доволен, да имам добър екип, гъвкаво работно време и естествено да работя в съответната област, която ми харесва. Мисля, че на никого не му харесва да работи работа, която не му доставя удоволствие.
Опиши един свой типичен „работен ден”
Ставам около 10:00 (обичам да си поспивам :D). Към 10:30 сядам пред компютъра придружен с едно кафе или закуска и започвам да си преглеждам: пощата, сайтовете, в които работя, моите сайтове, социалните мрежи (в които имам бизнес профил, не личен). Ако някой се е свързал с мен преглеждам за какво става въпрос, довършвам си закуската или кафето (или и двете :)) и започвам работа по проекта.
Когато си свърша тези задължения, започвам да се ровя в интернет за уроци (в моята област), посещавам няколко блога и други сайтове до към 11:00-12:00. След това, ако имам уговорка, излизам с приятели. Когато се върна, сядам да поработя още няколко часа, нахвърлям си на един лист какво имам да правя за утре и след това се отдавам на почивка.
Общо взето така протича един мой ден.
Какви са най-общо предизвикателствата, които срещаш в ежедневната си работа като фрийлансър?
Най-голямото предизвикателство за мен е да задоволя напълно исканията на клиентите ми, защото всеки нов проект е уникален сам по себе си. Ако този, с когото работя, е професионалист и знае какво иска, е много по-лесно да изпълня моите задължения.
Но общо взето предизвикателствата в тази работа са много: трябва постоянно да съм в крак с новостите в моята област, да се преодоляват проблемите, които съпътстват проектите, също така трябва да се преглеждат внимателно проектите, защото има доста измамни проекти.
Във всяка една област трябва да се учи постоянно, ако искаш да печелиш повече пари и проекти.
Имал ли си горчив опит с клиенти до момента? Какъв беше той и как излезе от ситуация?
Преди време бях спечелил един проект за лого дизайн. Проектът не беше труден, но комуникацията с клиента и неговото държание бяха непоносими. Проектът трябваше да се изпълни за 2 дни, но се провлачи цели 3 месеца. Тогава проявих голямо търпение и се стараех да се държа професионално. Всъщност, когато ме избра, той дори и промени исканията към проекта. Проектът беше за лого дизайн, а той след това ми писа имейл, че се нуждае от банер. За мен лично нямаше проблем и започнах работа.
Когато му изпращах имейли с проби, той отговаряше много бавно в рамките на 2 или 3 седмици и все беше недоволен и искаше още и още проби. Най накрая аз реших да прекратя проекта,защото си имам и друга работа (след 3 месеца мъки) и той веднага ми върна много злобен имейл и ми написа лошо ревю. Аз нямаше какво друго да направя и написах отговор на неговото ревю (моята гледна точка за проваления проект) и му пожелах приятен ден :).
Впрочем за този проект бяхме избрани 5 човека и на всички тях, той беше написал злобни ревюта. Така че явно грешката не е била в мен. Това беше лошо преживяване, но ме научи как да разпознавам кои клиенти са сериозни и кои измамници.
Даже скоро ме бяха избрали с още 5 човека за проект (лого дизайн), но ми се стори подозрителен и не го приех. И най накрая се оказа, че този проект е фалшив. Как познах ли?
Ами:
- Клиентът беше нов в сайта, без ревюта и репутация (което в повечето случаи няма нищо лошо);
- Снимката не беше много подходяща;
- Преди да приема проекта му изпратих 3 или 4 лични съобщения, но не получих отговор;
- Стори ми се, че за такъв проект 6 човека са много (трябваше му едно лого, не 6);
От тогава други лоши преживявания съм нямал.
Какво би посъветвал читателите, които тепърва поемат по пътя на фрийлансъра?
Да бъдат упорити, да вярват в своите способности, да не се отказват и да станат едни успешни фрийлансъри.
Важно е да бъдат честни със своите клиенти, да не поемат проекти, които не могат да изпълнят навреме или нямат нужните умения, постоянно да четат и да се образоват в тяхната област, защото това е пътят към успешния бизнес.
След време ще изградите нещо, с което се гордеете и ви доставя удоволствие. Това е най-важното.
Йордан е пример за предприемчив българин. Човек, който мисли outside the box. Създаването и разработването на успешен бизнес се предопределя от много фактори. Но най-важният според мен фактор е куражът да опиташ, да надмогнеш страха си от провал и да направиш първата стъпка въпреки него. Искрено се надявам все повече хора да поемат по стъпките на Йордан и да се превърнат в успешни предприемачи!